PAYLAŞ

Hemen iyi iptal mi olur demeyin. Her sene dizilerde yaşanan kıyım o kadar büyüdü ki içlerinden en çok üzüntü ve şaşkınlık yaratanlar için bir liste oluşturabilir hale geldik. Tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu sene de kanalların izlenme politikaları gereği birçok yapım iptal edildi. Bu iptallerin kimisi hayranları başta olmak üzere izleyici tarafından üzüntüyle karşılanırken kiminin sonu ise başladıkları gibi sessiz sedasız oldu. İşte bir sonraki sezonu göremeyen yapımlardan en dikkat çekenler;

Not: Yazının sonunda iptal edilen tüm yapımlara ulaşabilirsiniz.

Geri
Sonraki

Sayfa

Salem

salem

WGN America’nın tarihsel, korku, gerilim ve drama türündeki yapımı kanalın ilk uzun soluklu dizisiydi. Dizi 17. yüzyılda geçen gerçek Salem cadı mahkemeleri olaylarından esinlenilmişti. Geniş ve kaliteli oyuncu kadrosuna ve güzel bir senaryoya sahip olmasına rağmen kanalı tarafından yeni sezon izni alamadı. Sezon sonunda her ne kadar düşük reytingleri yüzünden iptali beklense de özellikle hayranları umutla dizinin uzatılmasını, hiç değilse final sezonu için onay almasını istiyordu fakat WGN America kimsenin gözünün yaşına bakmadı ve Salem de iptaller kervanına katılmış oldu.

Braindead

braindead

Politikayla sarmalanmış, bilim kurguyla dolu bir korku-komediydi Braindead. İkinci sezonu görmesini istediğim ve hakkında Yorumluyorum yazdığım bir diziydi. Fakat bir hayli ilginç ve eğlenceli konusuna rağmen CBS’in iptal kararı sonrası Brazindead de tek sezonluk diziler kervanına katıldı. Bazılarına göre dizinin baş rol oyuncusu  Mary Elizabeth Winstead‘in Fargo’nun üçüncü sezonuna katılması, bazılarına göre dizinin yaratıcı ekibinin The Good Wife’ın spin-off’uyla uğraşması dizinin iptal edilme sebepleri. Ama sanırım çoğunluk iptalin asıl nedeninin dizinin aldığı düşük reytingler olduğunda hem fikirdir.

Limitless

limitless

Limitless özellikle filmini beğenenler tarafından merakla ve heyecanla beklenen bir yapımdı. Bu da dizinin ilk bölümlerinde izleyici oranını bir hayli arttırmıştı. Fakat daha sonra anlam veremediğim şekilde dizinin izlenme oranları düştü ve sonunda iptal kararı beklenir duruma geldi. Bana göre Limitless çok iyi olmasa da piyasadaki bir çok diziden daha başarılıydı ve her şeyden önemlisi genişletilebilecek bir senaryoya ve kaliteli bir oyuncu kadrosuna sahipti. CBS iptal kararı verince başka platformlar da denendi ama Limitless hiç bir yerden onay alamayınca maalesef tek sezonluk diziler arasında yerini aldı.

Aquarius

aquarius

Çok merak edilen bir hikayeyi anlatmasına rağmen düşük izlenme oranlarını bir türlü yükseltemeyen dizi, NBC tarafından üçüncü sezon onayı alamadı. Aquarius, David Duchovny‘nin baş rolünde olması ve belki de dünyanın en ünlü seri katillerinden birinin hikayesine ışık tutmasına rağmen ilk sezonundan itibaren seyirciyi çekmeyi bir türlü başaramadı. Hatta öyle ki ikinci sezon onayı alması bile oldukça şaşırtıcı olmuştu. Ve bir sezon gecikmeyle de olsa Aquarius dizilerin acımasız sonu, iptal kararından nasibini almış oldu. 

Grimm

grimm

Doğaüstü yaratıkları görebilme yeteneğini ailesinden miras alan ve insanlarla bu yaratıklar arasındaki dengeyi korumakla görevli bir polisin hikayesini anlatan Grimm, altıncı sezonuyla birlikte son buldu. Fakat NBC’nin kararıyla dizi final yaparak değil yeni sezon onayı alamayarak izleyiciye veda etti. Aslında altıncı sezonda bölüm sayısının indirilmesi muhtemel bir iptalin habercisi gibiydi.

Geri
Sonraki