PAYLAŞ

Bazen zor bazen kolay, bazen mutlu bazen mutsuz ve üzüntülü bir şekilde geçirdiğimiz 2016 senesi anime dünyası açısından oldukça verimliydi. Her sezon, hem yeni animeler hem de devam sezonunun yayınlandığı animeler izleyicisine çok fazla seçenek sundu. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz “yılın en iyileri” listesinde Umut ile birlikte animelerin en iyilerini seçtik. Bu seçimleri yaparken, kendi beğenilerimizin yanı sıra, yıl boyunca takip ettiğimiz animelerin sezonluk başarılarını değerlendirirken sene sonunda bulundukları durumu da göz önüne aldık. Son sayfada ise Umut ve benim kişisel görüşlerimiz var, siz de yorumlarınızda kişisel görüşlerinizi eklemeyi unutmayın.

Geri
Sonraki

Kış Sezonu

kis%cc%a72016-01


boku-dake-ga-inai-machi

Boku dake ga Inai Machi

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: A-1 Pictures
Psikolojik gizem, seinen ve doğa üstü güçler temalı animenin en büyük artısı gizem kısmını oldukça başarılı bir şekilde yansıtması olmuştu. Normal bir pizzacıda çalışan Satoru’nun kötü bir olayın kısa bir süre öncesini tekrar yaşadığı bir gücü var. Ve bu gücünü bu kötü olayları durdurmak için kullanıyor. Spoiler olmaması adına ilk bölümde suçlandığı cinayeti anlatmak istemiyorum ama polisten kaçarken kendisini bir anda ilk okul yıllarında buluyor. Çünkü geçmişte de şu anda pek hatırlamadığı çocukluk arkadaşlarının ölümü gibi olaylar yaşamış. Geçmişi değiştirirse geleceğin de değişeceğini düşünen Satoru ile izleyici de geçmişteki bu gizemi çözmeye çalışıyor. Kendi içinde derli toplu bir hikayesi olan anime aile içi şiddet ve çocukluğun önemi gibi şeylere de vurgu yapıyor. Twistleriyle izleyicisinin ilgisini canlı tutmayı başaran anime kesinlikle yılın en iyilerinden. Detaylı tanıtım için tıklayınız.
Onu Seven Bunu da Sever: Steins;Gate, Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu


ajin-demi-human

Ajin : Demi-Human

Bölüm Sayısı: 13 + 12
Stüdyo: Polygon Pictures
Sidonia no Kishi gibi kendine has çizimleriyle dikkat çekmiş stüdyo Polygon Pictures’un işi olan Ajin ise kış sezonunda 13 bölüm ve sonbahar sezonunda 12 bölümle karşımıza çıkmış bir aksiyon, gizem, korku, doğaüstü güçler ve seinen animesi.  Ajin için sezonun en “korkunç” animesi diyebiliriz. Ajin denilen ölümsüz varlıkların fark edildiği bir dünyada geçen hikayede karakterimiz Kei bir çok şeye ilgisiz bir lise öğrencisidir. Bir gün kendisine araba çarpar ama ölmez, böylece Ajin olduğu keşfedilir. Böylelikle bir kovalamaca da başlamış olur. Dünyada ise devletler Ajin’ler üzerinde deneyler yapmaktadır ve Ajin’ler hala bir muammadır. Bu çıkmazlar da Kei bir değil birkaç gruptan kaçmak zorundadır. Tokyo Ghoul ile karşılaştırılan seri, müzikleriyle ve çizimleriyle dikkat çekerken gerilim ögesiyle de bir adım öne çıkıyor. Kei karakterinin vurdumduymazlığı ise benim en çok ilgimi çeken tarafı olmuştur. Detaylı tanıtım için tıklayınız.
Onu Seven Bunu da Sever: Tokyo Ghoul, Kiseijuu: Sei no Kakuritsu, Elfen Lied


shouwa-genroku-rakugo-shinjuu

Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu

Bölüm Sayısı: 13
Stüdyo: Studio Deen
Mangadan uyarlama olan Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu animesi kış sezonunda karşımıza çıkan dram, tarih ve josei türlerinde bir seri. 1960’larda geçen animede hikaye hapisten çıkan Yotarou’nun hapisteyken izlediği rakugo yani İzleyici karşısında tek kişilik gösteriden etkilenmesi ve bir rakugo sanatçısı olmak istemesi üzerine geçmişe gidilmesiyle şekilleniyor. Başarılı bir rakugo sanatçısı olan Suteroku ve en yakın arkadaşı Yakumo’nun rakugoya nasıl başladıklarını, beraber sahneye çıktıkları dönemlerde neler yaşadıklarını izliyoruz. Savaşın sanatları üzerine etkileri gibi genel geçer doğrulara değinen Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu daha çok kişisel dramalara odaklanıyor. Hem rakip hem en yakın arkadaş olan Suteroku ve Yakumo üzerinden sosyolojik ve psikolojik çıkarımlar yapan animenin devamını ise önümüzdeki yıl izleyeceğiz. Detaylı tanıtım için tıklayınız.
Onu Seven Bunu da Sever: Sakamichi no Apollon, Nana, Fune wo Amu


kono-subarashii-sekai-ni-shukufuku-wo

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo!

Bölüm Sayısı: 10
Stüdyo: Studio Deen
Stüdyo Deen’in hafif romandan uyarladığı bir anime olan -kısaca- Kono Subarashii, macera, fantastik, doğaüstü güçler ve komedi türünde bir anime. Kış sezonunda içimizi ısıtacak sevimlilikte karakterleriyle izleyiciyle buluşan anime biraz da mistik. Zira öldükten sonra ne olacağıyla ilgili komik ve eğlenceli bir macera sunuyor bizlere. Oyun ve manga düşkünü Sato öldükten sonra kendisinin tanrıça olduğunu iddia eden bir kızla tanışır ve kızın macera dolu teklifini kabul eder. Buna göre Sato tanrıçayla birlikte kötü kralın askerleriyle savaşacaktır. Zamanla yeni karakterler de katılan grubumuz herkesin farklı özellikleri sayesinde bir uyumsuzluk abidesine bürünür. Sato bunu fark edince kralın askerleriyle savaşmaktan vazgeçse de aksilikler grubumuzun peşini bırakmaz. Hikayesinden ziyade karakterlerinin ilginçliğiyle dikkat çeken KonoSuba sezonun en beğenilen animelerinden…
Onu Seven Bunu da Sever: Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu, DunMachi, No Game No Life

Geri
Sonraki