PAYLAŞ

Senenin en iyi dramalarını seçmek nedense bu yıl biraz daha zor oldu. Bu sene televizyona çok güzel yeni yapımlar gelmiş olsa da, eskiler arasında her geçen gün parlayanlar yerine giderek kan kaybedenler hakimdi. Buna rağmen, geleneklere uygun olarak yazımı üç parçaya böldüm. Final yapanlar – ki bunların arasında daha çok tek sezonluk dizileri göreceksiniz – , devam edenler ve yeniler.

Aşağıdaki listenin kişisel fikirlerden yola çıkarak hazırlandığını belirtmem lazım. Sizin de fikirlerinizi yorumlar kısmına bizlerle paylaşmanızı, en iyiler konusunda yazının sonundaki ankete katılmanızı bekliyoruz.

Geri
Sonraki

Sayfa

Biraz evvel de söylediğim gibi, bu sene final yapan veya sona eren diziler arasında uzun zamandır bizimle olan çok fazla yapım yoktu. Buna karşılık tek sezon olarak dizayn edilmiş hikayelerin ekrana gelip, gönülleri fethettikten sonra hızla veda edişleri karşısında izleyicinin bir miktar isyan ettiğini görmek mümkündü. Bu yapımlar arasında en iyi dramalar listesine girebilecek dört dizi öne çıktı.

The Good Wife

The Good Wife uzun süren yolculuğuna tam da yerinde nokta koysa da, final sezonu sanırım izleyicilerin pek de tahmin ettiği gibi geçmedi. Alicia’nın ABD Başkanlığına oynamasından tutun da, elini ayağını herşeyden çekerek huzurlu bir yaşama kaçtığına kadar geniş beklentilerin hiçbiri dizinin son sezonunda karşılanmadı. Ve genel kanı dizinin biraz havada bir final yapmış olduğuydu. Bu nedenle The Good Wife’ın bu listeye girip girmemesi gerektiğine dair fazlasıyla düşündüm. Ancak son sezona kadar gayet başarılı bir grafik çizen yapım özellikle bir kadının hikayesine başladığı ve bitirdiği noktalar göz önüne alındığında harika bir kişilik gelişimine sahne oldu. Ve dizi bu sebeple bir vedayı hak etti.

The Night Manager

the-night-manager-aZaten tek sezon olarak planlamış yapım, göz dolduran oyuncu kadrosuyla daha ilk günden dikkatleri üzerine çekmişti. Yapıma dair özel ve çocukluğumdan kalma bir ilgim olduğundan üzerinde de fazlasıyla yazıp çizdim. Halihazırda uzun yıllar evvel yayınlanmış bir romandan uyarlama olan The Night Manager hikayesini modern dünyaya başarıyla taşırken, kendine has örgüsünden de taviz vermemeyi başaran nadir yapımlardandı. Oyuncuların harika olduğu dizi, izleyicinin ağzına bir parmak bal sürüp yok olan dizilerin başında geldi. Her ne kadar izleyici ısrarla devamını istese de, gerek yapımcı gerek de oyuncular The Night Manager’ın hedeflediklerini başardığını ve tam bir hikaye sunduğunu defalarca tekrar ettiler.

The Night Off

the_night_of_still_h_2016Televizyonların en fazla konuşulan bir başka yapımı ise The Night Off oldu. Bu dizi için sansasyonel bir vak’a diyebilirim. Dizi ününü ilk bölümünün ardından sosyal medyada dönen tavsiye ve arkadaşlar arasındaki dedikodu çemberine borçlu. Fakat sezonun geneli diziye başlayan tüm izleyicileri tatmin etmeyi başaramadı. Buna rağmen senenin en fazla konuşulan (reklamın iyisi kötüsü olmaz demişler) yapımlarının başında geliyordu. Tek sezon olarak kurgulanan hikayesi tıpkı The Night Manager gibi sona eren The Night Off için ikinci bir sezon şimdilik düşünülmüyor.

OJ: Made in America

oj-made-in-american-completely-fascinating-television-2016-imagesBu senenin en çok konuşulan ismi OJ Simpson oldu. Hakkında bir sürü yapım izleme şansımız olsa da bunların arasında OJ: Made in America isimli belgeselin öne çıktığını görmek mümkündü. Belli bir yaşın üzerindeki Türk izleyicisinin de davasını neredeyse güncel olarak Türk gazete ve televizyonlarından izlediği O.J. Simpson’ın lise yıllarından başlayarak hüküm giymesine kadar yaşanan olaylara göz atan beş bölümlük belgesel Sundance Film Festivali’nde de gösterilmişti.

Geri
Sonraki