PAYLAŞ

Geleneğimizi devam ettirerek bu sene de karşınızdayız efendim. Yılın en iyi bilim kurgu, fantastik ve korku dizileri yazımızı okurken ışıkları açık tutmayı ihmal etmeyin :) İyi yıllar.

Geri
Sonraki

Sayfa

Supergirl

Supergirl

Supergirl, geçtiğimiz sezon CBS yayınlanmış, bu sezon ise CW’ya transfer olan bir süper kahraman uyarlama dizisi. Geçtiğimiz sezon çok kötü eleştirilere maruz kalan dizi, bunlardan feyz almış olacak ki, bu sezon gidişatını tamamen değiştirmiş durumda. Tabi bunun en büyük payı kanal değişikliği. Zaten adını süper kahraman dizileriyle duyuran CW ekibi, Supergirl’ün ikinci sezonunda da önemli değişikler yaptı. Gel gelelim, konuya. Hepimiz biliyoruz. Superman, bu evrendeki en tanınan kahramanların başında geliyor. Kara Superman’in aynı gezegenden gelen kuzeni. Aslında Kara, dünyaya Superman’e göz kulak olsun diye gönderilmiş. Nitekim, her senaryoda olduğu gibi işler karışmış, Kara’nın uzay mekiği rota değiştirerek uzay içinde kaybolmuş. Bu kayboluş o kadar uzun sürmüş ki, Kara dünyaya vardığı zaman Superman genç bir adam olmuş. İşte bizim hikayemiz de burada başlıyor. Kara da Superman gibi dünyayı, özellikle National City’i kötülerden korumaya çalışacak.

Stranger Things

Stranger Things
Stranger Things

Stranger Things, Netflix’in bu sezon ortaya koyduğu en iyi yapımlardan biri. 90’larda geçen dizi, bize o dönemleri ne kadar özlediğimizi de hatırlatıyor. Adeta nostaljiye doyduğumuz dizide  ‘geek/nerd’ diyebileceğimiz çocuklardan oluşan bir grubumuz var. Dizi ise fene, bilime, çizgi romanlara ve kutu oyunlarına tapan bir grubun başına gelen paranormal olayları anlatıyor. Paranormal dediğime bakmayın düpedüz uzaylı bilim kurgusu. Hikaye gruptan bir çocuğun eve dönerken ortadan kaybolmasıyla başlıyor. Durum ilerideki bölümlerde öyle  bir hal alıyor ki bir süre sonra olaylara polisler ve devlet kurumları bile karışıyor. İlk sezonu 8 bölüm olan Stranger Things, yüksek izlenme oranlarıyla ikinci sezon onayını da aldı.

Westworld

westworld-so%cc%88yles%cc%a7i

Bu sezonun en fazla ses getiren yapımlarından olan Westworld, HBO kalitesiyle hayatımıza girdi. Dizinin hedefi birkaç yıl içinde final yapacak olan Game of Thrones’un HBO ekranlarındaki yerini alması. Bunun için epey bir bütçe ayıran HBO, hedeflediklerini başarmış olacak ki dizi şimdiden birçok kişinin en sevdikleri listesinde yerini aldı. Aynı isimli filmden uyarlanan Westworld Batı dünyasıyla robotları ve yapay zekayı birleştiriyor. Vahşi Batı temasına sahip bir parkta, dış görünüşü insanlardan farksız olan robotlar ve bu robotların eğlendirdiği (!) insanlar bulunmakta. İnsanların ve robotların arasındaki ilişkilere odaklanan dizi böylece listemize girmeye hak kazandı.

American Horror Story: Roanoke

gaga-ahs

American Horror Story’nin altıncı ayağıyla karşımıza çıkan Roanoke sezonu, muhtemelen AHS’nin en korkutucu sezonları arasında yerini aldı. Kendinden önceki bütün sezonlardan esintiler taşıyan sezon ‘eyewitness’ tekniğiyle çekilmiş. Yani olayı yaşayanlar, yaşadıklarını kamera önünde anlatırken bir de bu olayları canlandıran oyuncular var. Bir Amerikan efsanesi olan Roanoke kabilesini anlatan bu sezonda gerilim ön plandaydı. Zamanında kabilenin sahip olduğu topraklara insanlar ev inşa edince olanlar oluyor. Hayaletlerin, cadıların ve paranormal aktivitelerin cirit attığı bölümler 36-38 dakika arası sürüyor.

Geri
Sonraki