Komedilerde Haftaya Bakış

Yeni başlayan dizilerle komedi açısından zengin bir sezon yıl geçiriyoruz. Bununla beraber yoluna devam eden eskiler de tam gaz devam ediyor. Yayında birçok dizi var ve bizler de içerisinden bazılarını izliyoruz. Ben de size izlemiş olduğum dizilerden haftanın özetini geçmeye çalışacağım bu yazılarımla. Bir yandan komedi dizilerinin tanıtımlarına da devam edeceğim. Her hafta Pazar günü içinde bulunulan haftanın öne çıkanlarını, haberlerini ve daha birçok bilgiyi paylaşacağız. Biliyorum ki, izlemiş olduğum dizilerin sayısı fazla değil, ancak inanın elimden geldiğince fazla komedi izleyerek daha fazla kişiye hitap etmek istiyorum. Geçtiğimiz senelerden izlediğim How I Met Your Mother ve Bored To Death’e bu sene New Girl ve 2 Broke Girls’ü de ekledim ve her hafta yayınlandığı günün ertesinde izliyorum. Bored To Death malum, kısa sezonlara sahip ve yakında da biteceğini düşünüyorum. O yüzden yeni komedilere açığım. Bu noktada, eski dizilerden öte, yeni başlamış olanlardan birkaçına daha başlamayı düşünüyorum. Bu konuda önerilerinize açığım. Bu yazım, henüz yazacağım türü de oturtmaya çalıştığım için deneme mahiyetinde olacak, o yüzden şimdiden hatalarımım mazur görün. Bu yazıda yine yukarıda adı geçen 4 dizinin genel durumlarını irdelemeye çalıştım. Gelecek haftalarda bölüm tabanlı ve ana konu etrafındaki olayları daha ayrıntılı inceleyeceğim.

İlk olarak How I Met Your Mother, kısaca ve bundan sonra kullanacağım şekliyle HIMYM’den başlamayı uygun gördüm. 6. sezonun bitiminden sonra 2 sezon daha süreceği kesinleşen dizinin senaristleri bunun üzerine hikayeyi iyice yaydılar. Barney ağırlıklı geçen bölümler, bu sezon kendini iyiden iyiye hissettiriyor. İlk bölümlerde yeniden ortaya çıkan “The Slutty Pumpkin” hoş bir anı olarak dizi tarihinde yerini aldı ve o defter de Ted için kapanmış oldu. Ted’in yalnızlığı tam gaz devam ederken. Sezon başında psikolog sevgili yapan Robin ile Nora ile arayı düzelten Barney’nin tehlikeli yakınlaşması iki tarafı da zor durumlara soktu. Öte yandan dizinin mutlu çifti Marshall ve Lily, bebek sahibi olmayı büyük bir heyecanla beklemeye devam ediyor. Yakın zamanda onların üstüne de güzel bölümler bekliyorum. 7. sezonun açılışı olan sahne yani Barney’nin düğünü ile ilgili gizem tabiki sezon boyunca devam edecek. O kız Robin mi değil mi her bölümde ibre bir o yana bir bu yana hareket ediyor, ancak şu kesin ki o kız Nora olmayacak. Gelecek bölümlerde soru sordurtmayan cevapları dört gözle bekliyoruz.

Sezonun flaş dizisi 2 Broke Girls.. Bu diziden bu kadarını ben de beklemiyordum açıkçası. HIMYM’nin hemen arkasından yayınlanan dizi iki aykırı karakterin bir araya geldiğinde neler başarabildiğini de gözler önüne sürdü. İlk bölümde karakterler tam oturmamıştı aslında, ama sonraki bölümlerde gerçekten iyi bir şekilde bu sorunu aşmayı bildiler. Max ile Caroline dışında dikkat çekenler arada bomba replikler patlatan aşçı Oleg ve kasiyer Earl. İkisinin de bölüm içinde belki 3-4 dakikalık sahneleri oluyor, ancak o anda ölümcül bir espriyle olayı kopartıyorlar. Son bölümlerde diziye dahil olan Johnny ile uzun bir süre olayı götürecekler sanırım. Zira son bölümler Max-Johnny ilişkisi üzerine geçiyor. Bir yandan para kazanıp cupcak işine girme çabaları da devam etmekte. Sezon onayını aldığı için rahat olan dizide bakalım gelecek haftalarda neler olacak?

Yine flaş dizilerden New Girl. Zooey Deschanel faktörünün etkisiyle alıp başını giden dizi güzel başladı, ara bile verdi, bu süreçte biraz seyirci de kaybetti. Sadece 5 bölüm oynamasına rağmen izlediğiniz 22 dakika boşa gitmiyor ve dahası bu süre eğlenceli geçiyor. Erkek arkadaşından ayrılıp 3 bekarın evine yerleştikten sonra yeni bir hayata başlayan Jess, acayip bir karakter. Kısa zamanda ev arkadaşlarına çabucak alıştı ve birlikte sorunların çözümünde işbirliği bile yapmaya başladılar. Son bölümde tam kendi türünden birini de buldu ve gelecek bölümlerde neler olabileceğini kestirebiliyoruz sanırım. Öte yandan Cece-Schmidt yakınlaşması da gözlerden kaçmadı. Gelecek bölümlerde Winston’un da aşk hayatı ile ilgili birisinin olacağı haberini de ben vereyim. Nick’e gelecek olursak, ilerde Jess ile birşeyler yaşar mı bilinmez ama tahminim olacağı yönünde.

Diğer iki sezonda olduğu gibi bu sezonda harika bir şekilde ilerleyen Bored To Death’de işler her zamanki gibi sarpa sarmaya devam ediyor. Ray’in geçen sezon bağışladığı spermlerle çocuk sahibi olan çift ayrılmıştır ve anne Ray’e ulaşarak arada çocuğa babalık yapmasını, onu görebileceğini söyler. Leah ile arasını düzelten Ray de babalık heyecanı yaşamaktadır. Jonathan, annesinden aslında sperm bankasından alınan spermlerle dünyaya geldiğini öğrenir ve biyolojik babasını aramaya başlar. Ted ise tüm parasını tamamen organik ürünlerden oluşan bir restorana yatırmıştır. Ted’in kızı gelmiştir ve Ted’in yaşlarında biriyle evleneceklerini, babasının rızasını istemeye geldiklerini söylerler. Bunun şokunu yaşayan Ted sonunda izin vermekten başka çaresinin olmadığını anlar.

Bu sezon 8 bölüm olarak yayınlanacak dizinin yayınlanmamış 2 bölümü kaldı ve bittiğinde yerini başka bir dizi ile dolduracağım. Bu diziyi çok eğlenerek izliyorum ve doğruyu söylemek gerekirse hakkında yazmadan da bırakamazdım. Az ve öz sayıda bölümlü sezonlara sahip bu diziyi izlemeyenlere de öneriyorum. Şimdi başlasalar en geç 1 haftada bitirecekleri için bu öneriyi yapıyorum.

Bu haftanın yazısını burda tamamlıyorum ve şunu tekrar dile getirmek istiyorum: Hakkında yazılmasını istediğiniz mümkünse bu sene başlamış diziler önerebilirsiniz. Aklımda birkaç tanesi var, ancak henüz karar vermedim. Bu nedenle sizlerin yardımını istiyorum. İyi haftalar.

Aşkın Altun

Önceki Yazı

2 Broke Girls | Tanıtım

Sonraki Yazı

Alcatraz | Tanıtım