Luther | Tanıtım


Başarılı polisiye denildiğinde benim aklıma gelen ilk yapım Luther. Bir de seri katil odaklı bir polisiye olunca insanın ister istemez dikkatini çekiyor. Tanıtım konusunda pek fazla başarılı olamadığı için bu dizi hakkında bilgi sahibi olan kişi sayısı meşhur amerikan dizilerine oranla çok çok az, ya da başarılı olamamasından öte Amerikan dizilerinin gölgesinde kaldığı için diyelim.Ben de bir sene önce denk geldim Luther’e, ama nedense arşive kattığım ve tekrar yüzüne bakmadığım bir dizi olarak kaldı bu haftaya kadar. İlk bölümden bir başlayalım bakalım derken 2 günde yayınlanmış 10 bölümünü birden bitirdiğim bir dizi oldu Luther. Birazcık şanssızız ama , çünkü Luther bir İngiliz dizisi ve sezonluk bölüm sayısı çok ama çok az, ilk sezonu 6 bölüm oynamışken 2.sezonu 4 bölüm oynadı, gelecek sezonları da muhtemelen 5, 6 bölüm olarak çekilecek.

Başrollerinde İdris Elba (John Luther), Ruth Wilson ( Alice Morgan) , Warrem Brown (DS Ripley ) var. İdris Elba’yı birçok kişi The Wire dizisindeki Russel ”Stringer” Bell karakteriyle tanıyacaktır, onun dışında 28 Weeks Later ve RocknRolla’daki oyunculuğuyla da hafızalarımıza kazınmış bir isim İdris Elba. 63. Emmy ödüllerinde En İyi Mini Dizi Erkek Oyuncu adayı olduğunu da belirtelim.

Başkarakterimiz John Luther İngiliz polis teşkilatında çok başarılı bir polis, ama özel hayatında o kadar başarılı olduğu söylenemez, eşi Zoe tarafından terkedilmiş ve bir soruşturma yüzünden rozetini kaybetmek üzere olan cesur bir karakter. Cinayeti çözmekteki başarısıyla herkesin takdirini kazanmış sevilen bir isim Luther, cesur ve bencil kararlarıyla başı beladan kurtulmuyor . Eşiyle arasındaki mesafe yüzünden de hayata sıkı sıkıya bağlanabilmiş birisi değil, her fırsatta tehlikenin içerisinde direk olarak yer almak Luther’in hayatının bir parçası haline gelmiş durumda.

Diğer yardımcı karakterimiz Alice Morgan. Çok küçük yaşta birçok başarıyı yakalamış, haddinden fazla zeki birisi,Luther’le yolları bir cinayetin tanığı olmasıyla kesişiyor. (tabi ilerleyen bölümlerde tanık ve cinayet şüphelisi arasındaki gitgelleri izleyince göreceksiniz şimdiden spoile etmek istemiyorum)

Başta da belirttiğim gibi Luther seri katil- polisiye odaklı bir dizi, her bölüm şüphelilerle ,delil toplamakla faili araştırmakla geçiyor ama hikayesinin ve senaryosunun vasat değil çok etkileyici olduğunu özellikle belirtmek istiyorum, oyunculuk konusunda da İdris Elba ve Ruth Wilson’un harika oyunculuğu ayrıca bölüm bölüm karşımıza çıkan seri katillerin gerçekçiliği diziyi başarılı kılan unsurlardan. 10 bölümde karşıma çıkan seri katillerin hepsinin de hafızamda yer edindiğini söyleyebilirim.

Başarılı bir polisiye bekliyorsanız, ilk bölümü açtıktan sonra 2. yi açmayı istediğiniz ama çok bölümlü de olmasın dediğiniz bir dizi arayışındaysanız Luther tam size göre.

sozcelyk

Önceki Yazı

Hell On Wheels Onayı Aldı | Haber

Sonraki Yazı

The Fades | Tanıtım