,

Vampir Dizileri | Derleme


Modern vampirler film endüstrisinde kendilerine çok çabuk yer bulsalar da televizyonda beklenilen ilgiyi yakalamaları uzun zaman aldı. Günümüz The Vampire Diaries, True Blood gibi yapımlarını bir kenara bırakırsak, daha önce neler denendi, neler izledik gözden geçirmekte yarar var. Bu yazı biraz da şu an televizyonda izlediğimiz gündüz yürüyen vampirler gibi bilinen efsaneden uzaklaşmış vampirlerin nasıl olup da ortaya çıktıklarını görebilmek amacıyla yazıldı. 

Belki ilk önce efsanenin çıkış noktasına bakmakta yarar var. Vampirler hemen hemen tüm kültürlerde kendilerinden bahsettiren yegane mitolojik varlıklar. Tarih öncesi zamanlara kadar bu efsanenin örneklerine rastlamak mümkün. Ancak özellikle 18 yy. sonları, 19. yy. başlarında popülerlik kazanıyorlar. Tabii Bram Stoker’ın 1897’de yayınladığı Dracula’sının bunda büyük bir etkisi var.  Peki kan içme dürtüleri nereden geliyor? Aslında çoğu mitolojide vampirlerin insanların yaşam esanslarını çaldığı belirtiliyor. Bunu illa kan içerek yapmaları gerekmiyor.  

Tüm o sarmısak, kutsal su, kazık çakma hikayelerinin çıkış noktası derseniz . Ya da vampirler cidden gün ışığına çıkamaz mı diye soranlardansanız. Buyrun yanıtlar. Sarmısak hikayeler arasında popüler bir savunma yöntemi. Onun haricinde vahşi gül dalı veya akdiken aynı etkiyi yaratıyor. Avrupa’da yerlere hardal tohumları serpmek de vampirleri uzak tuttuğu için tercih edilebiliyor. Haç, tesbih, kutsal su… Bazı kültürler bu fikri destekliyor ama genelliği var mı derseniz, Çinlilerin bu yöntemlere başvurmadıkları kesin.  Bir başka örnek; Vampirler tanrıya adanan topraklardan geçemiyorlar. Akan suyu geçemedikleri gibi. Bram Stoker romanında ayna faktorünü güzel kullanmıştı. Vampirlerin aynada görünmemeleri, resimlerinin çekilemediği, gölgelerinin olmadığı gibi efsaneler var.  Bu efsanelerin vampirlerin ruhları olmadığına dair göndermeler olduğu düşünülüyor. Ve evet, genel kanı davet edilmeden evinize giremeyecekleri yönünde. Yalnız dikkat edin. Bir defa evet derseniz, geri dönüşü yok.  Peki gün ışığı? Her ne kadar folklörik vampirler gecenin yaratıkları olarak tasvir edilseler de gün ışığının onlara zarar verdiğine dair genel bir bilgi yok.


Son olarak nasıl vampir olabilirsiniz? Burada efsaneler o kadar çeşitli ki içinden çıkmak pek mümkün değil. Slav ve Çin hikayelerinde üzerinden bir hayvan atlayan cesetlerin vampir olarak dönecekleri söyleniyor. Özellikle kedi ya da köpek. Kaynayan suyla temizlenmemiş bir yaranız varsa, öldükten sonra ayaklanmanız neredeyse kesin. Rus folklörüne göre vampirler Rus Ortodoks Kilisesine karşı ayaklanmış cadılar. Tabii yine Bram Stoker’a geri dönersek, vampir olmanız için ısırılmanız da yeterli. 


Anlayacağınız, lise çağındaki kızlarımızın korkusuzca vampir avladıkları dönemlerden, vampirliğinden utanan ve modern rejimler deneyen vampirlere kadar isteyene istediği referansı veren bir kaynak birikimine sahibiz. Dilerseniz, onlara ölü deyin dilerseniz yaşadıklarını ama evrimleştiklerini savunun. İster büyülü bir yüzük takın gündüzleri sevgiliniz rolünü yapsınlar. Dilerseniz geceye hapsedin. Bu hikaye ile istediğiniz kadar oynayabilirsiniz.

Nitekim öyle de olmuş. Vampirleri keşfeden televizyon kanalları farklı farklı karakterlerle karşımıza çıkmışlar. Benim gözüme çarpan; ilk etapta korku unsurunun öne çıkarıldığı diziler daha sonra aşkı da konuya dahil ederek, daha şovalyemsi vampirler yaratmışlar. Tıpkı büyük bütçeli Holywood yapımları gibi. 

Merakı olanlar için kronolojik sırayla ufak ufak konularını da belirterek bir liste yapacağım. Böylece yeni bir şeyler denemek istediğinizde, elinizin altında bir liste olabilir. (Veriler IMDB’den alınmıştır.)

1. Dark Shadows (1966-1971) : Collinsport’lu Collins ailesi, garip olaylar yaşar.
2. Kolchak: The Night Stalker (1974-19875): Chicago’lu bir gazeteci şehirdeki doğaüstü olayları incelemeye başlar.
3. Salem’s Lot (1979) : Vampirler New England’da küçük bir kasabayı işgal ediyor. Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlama mini-seri.
4. Forever Knight (1989-1996): 800 yaşındaki vampir Nick Knight vampir olduğunu tüm dünyadan saklarken Toronto’da polislik yaparak, kefaretin yollarını arar.
5. Dracula: The Series (1990): Modern dünyada bir iş adamı olarak yeniden ortaya çıkan Dracula’ya karşı koyan iki çocuk ve vampir avcısı amcalarını anlatan dizi.
6. The Vampyr: A Soap Opera (1992): 1793 yılında vampir Ripley bir çukura düşer. 200 sene sonra işçiler tarafından uyandırıldığında, kısa sürede iş dünyasında isim yapacaktır. Ancak şeytan üç gün içerisinde üç kadını öldürmezse, yeni yılı göremeyeceğini söyler.
6. Kindred: The Embraced (1996): Vampire: the Masquerade adlı FRP oyunundan esinlenmiştir. Julian Luna, şehrin Ölümsüz Prensi, bir yandan Vampir Klanlarını yönetirken bir yandan gazeteci Caitlin’e aşık olur.
7. The Hunger (1997-2000): Her bölümünde farklı bir hikayeye yer veren dizide,  hikayeler güç, seks, şehvet ve karşı konulmaz dürtülerle ilgili. 
8. Port Charles (1997-2003): New York’ta bir yerlerde bulunan Port Charles, vampirler tarafından ele geçirilmiştir. Port Charles Hastanesinde ilk yıllarını geçiren stajyerlerin hayatlarının, vampirler/melekler/avcılar  gibi unsurlarla süslendiği dizinin 7 Emmy ödülü var.
9. Buffy the Vampire Slayer (1997-2003): Aynı isimli filmden sonra Buffy’nin hayatını anlatan seri. Annesiyle Sunnydale’e taşınan Buffy LA’nın buraya nazaran çok daha yaşanılır bir yer olduğunu fark ediyor.
10. Ultraviolet (1998): Michael Colefield arkadaşı Jack düğününden bir gün önce esrarengiz biçimde kaybolunca istemeyerek vampirlerin kabus dolu dünyasına sürükleniyor. 
11. Angel (1999-2004): Ruhu lanetli vampir Angel, LA’ye yerleşerek doğaüstü olaylarda insanlara yardım ediyor. Bir yandan da kefaret için yollar arıyor.
12. Salem’s Lot (2004): Yazar Ben Mears doğduğu kasaba olan Jerrusalem’s Lot’a geri döndüğünde kasabanın vampirler tarafından ele geçirildiğini fark eder. Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlama mini seri, hikayeyi modern zamanlara taşımıştır.
13. Blood Ties (2006-2008): Eski polis Vicki’nin eski eşi Mike ve tanıştığı vampir Henry ile şeytani güçlere karşı savaşması anlatılıyor.
14. Blade: The Series (2006): Yarı insan yarı vampir Blade’in devam eden maceraları konu alınıyor.
15. Moonlight (2007-2008) : Dedektiflik yapan bir vampirin bir insana aşık olmasını anlatıyor.
16. Being Human (2008): İngiliz yapımı dizi (devam eden bir ABD versiyonu mevcut) bir vampir bir kurtadam ve bir hayaletin maceralarını anlatıyor.
17. Sanctuary (2008- ): Hala yayınlanan dizi, gen terapisi, transplantlar ve klonlamanın “insanlık” tanımını değiştirdiği modern bir dünyada geçiyor. Bu dünyada çok az insanın yüzleşebildiği canavarlarsa bu teknolojinin karanlık yüzü olarak karşımıza çıkıyorlar. 
18. True Blood (2008- ): Vampirlerin “tabutlarından çıktıkları” bir dünyada Sookie Stackhouse (telepatik bir yarı peri) Bill Compton’la karşılaşır ve yeni bir dünya keşfeder.
19. TheVampire Diaries ( 2009- ): İki vampir kardeş arasında sıkışıp kalan bir lise öğrencisinin maceraları.
20. The Gates (2010) : Bir polis özel bir siteye taşınır ve komşularının arasında vampirler, kurtadamlar, cadılar ve başka doğaüstü canlılar olduğunu fark eder.

Yazımda sadece ABD ve UK dizilerini listeledim. Ayrıca sadece bazı bölümlerinde vampirlere yer veren dizileri elemeye çalıştım ( Dr. Who, The Twilight Zone, X-Files vb.). Bu klasmanda çok fazla Japon animesi olsa da animasyon yapımları da listeye eklemedim.

Eğer konu ile ilgileniyorsanız, History Channel’ın 2006 yılında çektiği Vampire Secrets adlı belgesele göz atmak isteyebilirsiniz. Belgesel sadece yerli halkların değil, Romalıların, Yunanlıların, Çinlilerin mitolojilerine de göz atıyor. Ve hatta vampirlerin izlerini Mezopotamya’ya kadar kovalıyor.  

Bir Cevap Yazın

Loading…

Nazo82 Hakkında Her Şey | Röportaj

Stephen King’s Kingdom Hospital | Nostalji