,

Spartacus: Vengeance İlk bölüm ardından | Analiz

Spartacus serisi Vengeance ile tam gaz devam ediyor. 2010 senesinde hayatımıza giren Spartacus tabii ki asla ilk zamanları gibi değil. Özellikle diziyle bütünleşmiş bir karakter haline dönüşen ilk spartacus, yani Andy Whitfield hayatını kaybettikten sonra, dizinin devam edip etmeyeceği uzunca tartışıldı ve konuşuldu. Yapımcılar ise kanserle savaşan Andy’nin diziden kesin olarak ayrıldığını açıkladıktan hemen sonra, yeni sezon öncesi Spartacus: Gods of the Arena’yı çekti ve yayımladı.
Gods of the Arena orijinal dizi kadar ilgi çekti ve Spartacus kadar ilgi çeken Gannicus karakterinin canlandıran Dustin Clare dizinin yeni efsanelerinden birisi oldu. Spartacus öncesi zamanı anlatan Gods of the Arena’nın üstün başarısından sonra Spartacus yapımcıları Blood and Sand’in yeni sezonunun geleceğini açıkladı ve tam 1 sene bekledik.
Bu 1 yıllık süreçte kanserle savaşan Andy Whitfield‘ın hayatını kaybetmesi hepimiz için çok acı bir olaydı. Ancak ne olursa olsun diziyi çekmeye kararlı olan yapımcılar yeni Spartacus olarak Liam McIntyre‘i bizlere tanıttı. Bu süreçte herkes devamlı olarak yeni Spartacus ile dizinin nasıl olacağını tartıştı. Hepimizin beklediği gün 27 Ocak olmuştu ki, tam bir hafta önce Starz kanalı dizinin ilk bölümünü sitesi üzerinden 25 dolar gibi bir ücretle izlenime açtı. Böyle olunca tabii ki torrentlere yüksek kalite Webrip bile hemen düştü. Bizlerde izlemeye koyulduk.

(Yazının bundan sonrası geçmiş sezonları izlemeyenler için spoiler içerir.)

(yeni bölüm hakkında spoiler yok rahat olun geçler.)
Spartacus: Vengeance S02E01– Fugitivus

Tabii ki benim gibi gelenekselci kişiler için Andy’siz ve John Hannah‘sız(Batiatus) Spartacus olamaz. Bu görüşle diziyi izlemeye başladım ve haklı olduğum kanısına da vardım. Spartacus dizi olarak bildiğimiz gibiydi; Kan, kavga, sex adına her şey vardı. Batiatus hanesini düşüren gladyatörler Spartacus öncülüğünde Capua’da korku salıyor ve önüne geleni deviriyor. Böyle bir ortamda artık bizim kaçak gladyatörlerin en büyük düşmanı Legatus Claudius Glaber oldu. Normalde Roma’nın önde gelen kişilerinden olan Glaber, “3-5 kaçak gladyatör” ile uğraşmazdı, ancak hatırlayacağınız üzere eşi Ilithyia‘nın Batiatus hanesinde cinayet işlemesi Glaber’in Batiatus hanenesini himayesine almasına neden olmuştu. Spartacus ve ekibi Batiatus hanesinden ziyade Glaber’a ihanet etmiş oldu. Böylece bu sezon en büyük düşman roma’nın önde gelenlerinden Glaber olacak gibi.

İç işleri ise yine karışıktı. Crixus ve galyalı ekibi ile Spartacus ekibi iki ayrı güç oluşturmuş durumda. Önemli kararlar ise yine Spartacus’ün sırtında. İlk bölüm itibariyle öncelerine çıkan en önemli yol ayrımı Crixus’a uyup güneye Batiatus hanesindeyken sevdiği kadın olan Neiva‘yı aramak için güneye gitmek veya Spartacus’e uyup Roma’ya karşı savaşmak. Dizi izlenilebilirliği açısından herkesin aklına ilk olarak Capua’da kalmaları gelse de biraz duygudan arınıp düşününce işlerin o kadar kolay olmadığı görülüyor. Sadece Gladyatörlerin binlerce kişilik Roma ordusuna karşı ne gibi şansları olabilir ki?
Diğer yol ayrımlarından birisi de Varro‘nun eşini gruptan ayırıp oğlunu bulması için göndermesi oldu. Varro ve ailesi uzun zaman Spartacus yüzünden acı çekmiş ve hatırlayacağınız gibi Varro’nun hayatına mâl olmuştu. Spartacus bu durumda da önemli kararlar vermek durumunda.
Blood and Sand’de Doctore olarak tanıdığımız Peter Mensah‘ın canlandırdığı Oenomaus hanesine ihanet eden kişi olarak aranmakta olsa da gladyatörlere yardım için onlara katılma taraftarı değil. İlk bölümde bolca gördüğümüz Oenomaus ilerleyen bölümlerde yine en öndemli karakterlerden birisi olacak gibi duruyor.
Dizinin ilk bölüm için fazlasıyla sürpriz barındırıyor. Bunların başında da Batiatus hanesinden çıkan sürprizler var. Tabii ki “ı hate spoiler” akımına uyup bilgi vermiyorum ama çok net “şok” olunacak sahneler mevcut.
Diziye yeni katılan isimler ise eskileri kadar dikkat çekici. Özellikle Hanna Mangan Lawrence‘ın hayat verdiği Seppia karakteri açık ara sezonun en çok ilgi çeken karakteri olacak. Sextus’ın kuzenlerinden olaran Seppia ile kardeşi Seppius arasında ki ensest koku ise ilk bölümden sonra en çok akıllarda kalanlardan birisi.
Andy Whitfield ve John Hannah‘sız bir Spartacus ne kadar başarılı olabilirse o kadar başarılı olmuş yeni Spartacus. En azından dizi açılışında veya sonunda Andy‘yi görsek veya sesini duysak daha iyi olurdu ama ben sezonun ona ithaf edileceğini düşünüyorum. Spartacus karekterini her gördüğümde duygulanmama neden olan Andy içinse söyleyecek söz yok sanırım. Biz seni asla unutmayacağız Andy, huzur içerisinde yat.
Isınmak zaman alacak ve kolay olmayacak illa ki, ancak elinden gelenin en iyisini yapan oyuncular ve yine döktüren senaristler ile Spartacus efsanesi kaldığı yerden devam edecek gibi duruyor.

(Not: Yakın takip adı altında başlattığımız proje Alcatraz incelemesi ardından Spartacus ile devam ediyor. Tüm yazarlarımız bölümü izledikçe bireysel yorumunu ekliyor. Diğer yorumları sürekli güncel şekilde yazının sonunda okuyabilirsiniz.)

Yeni sezon ilk bölüm için Türkçe altyazılı trailer;

Ali Kızılkaya;

Ah be Andy…
Tamam zamanla alışacağız belki ama şu an hiç inandırıcı gelmiyor yeni Spartacus. Isınamadım adama, sevemedim bir türlü.
Gannicus’un dönmesini bekliyorum. Andy’den bile daha çok sevmiştim onu. Kazık yutmuş Crixus dizinin en harbi elemanı oldu o dönene kadar. Lucretia (namı diğer Xena)’nın yaşıyor olması da mutsuz etti beni nedensizce. Sanırım daha yeni bir ortam daha yeni tipler görmek istedim Gods of the Arena’dan hallice. Yeni ortam dediysem de kanalizasyonda yaşamalarını da istemiyordum tabi. Galyalılar gruplaşmış hemen, köleler ağlamaklı, Spartacus’ün adamları itlik kopukluk peşinde. Sanki eski Roma değil, çin çin mahallesi! İki dakika sakin olun gençler, özgürlüğünüze kavuştunuz az biraz keyfini çıkarın ama yok. İlla kendi kendilerine sorunlar yaşayacaklar, sanki yeterince dert yokmuş gibi başlarında.
Bu kadar kurcaladım, memnun değilmişim gibi yaptım ama sevdiğimden aslında. İyi oldu başladığı, böyle kendine has diziler hiç bitmese izlerim herhalde. Roma feleğini şaşacak, az kaldı.

Ayça Özbay;
İlk sezonu izlerken, hikayenin aslına sadık kalınıp kalınmadığı kafamdaki en büyük soru işaretiydi. Her ne kadar uyarlamalarda bunun ihtimali düşük olsa da (her hikayenin izlenebilmesi için daha romantik ögelere ihtiyacı oluyor)  bir iki bölüm sonra sıkılıp sezonu yarıda bırakmış biri olarak karşınızdayım. Dizi hakkında yorumlar diğer yazar arkadaşlarım tarafından benimkinden daha dolu ve bilerek yapılacak eminim. Kısaca; 3. sezon olarak nitelendirebileceğim Spartacus Vengeance hakkındaki ilk izlenimlerimi, diziyi izlemeye bugün başlamış birinden geliyor gibi kabul edebilirsiniz.
İlk olarak, Liamm McIntyre’i Spartacus’le özdeşleştiremediğimi söyleyebilirim. Aktörün Andy Whitfield’ın yerini dolduracak olması hayranlar açısından zaten yeterince zorken, benim gibi ona çok alışık olmayan gözler için bile sırıtıyor olması yapımcılara zorluk yaşatacak diye düşünüyorum. Spartacus’un kaçışından sonra Vezüv Dağına gitmesini bekleyenlerdendim. Onu lağımda bir sürü çocuk köleyle yaşar görmeyi beklemiyordum. Şu anki haliyle eskinin ünlü gladyatörleri şehri yağmalayan birkaç hayduttan farklı değiller. Bu yüzden, intikam duygularını acı bir deneyimle arkasında bırakan Spartacus’ün kararının diziye hareket katacağına inanıyorum. Çizgi roman tadındaki çekimler (hayranlar alınmasın ama) zayıf ve bir yerden sonra da sıkıcı. Bol bol vahşet, bol bol seks, o günün yaşamına dair varsayımlar üzerine kurulu bir hayal dünyası… Ancak asıl önemli olan bundan sonra yaşanacaklar. Özellikle diziyi izlemeden önce “gerçekten ne olmuş bu adama?” sorusunu soranlar için…

Selman Özçelik;

Andy’nin yerine gelen Liam’a ısınamadım ilk bölüm sonrası, doldurmalık spartacus karakteri gibi durmuş , 2.bölümden sonra sanırım gözüm yavaş yavaş alışacak kendisine. Lucretia’nın geri dönüşü sürpriz olmadı zaten yeni sezon castında aylardır ismi dolanıyordu ama Ilithya ile karşılaşmasını çok vurucu kurgulamışlar, verdikleri gerilime hayran kaldım. Batiatus’un yokluğuna da hala alışabilmiş değilim, benim için spartacus Batiatus’un varlığı demekti bundan önceki bölümlerin etkisiyle, keşke Lucretia gibi onu da kurtarsaydılar ama bu kez de sezon finalinde acımadan karakterleri öldürdüler helal olsun diye övdüğüm için samimiyetsiz bir tavır sergilemiş olurum. Oenomaus’un geri dönüşü , sadece gladyatörleri eğitmekle kalmayıp sokak kavgalarına karışması bu sezonun çok hareketli geçeceğini gösteriyor.

İlk bölümün çok fazla efsane sahnesi vardı, Spartacus ve eşrafının genelev bastıkları sahne , bölüm sonunda Glaber’le karşılaştıkları sahne kadar vurucuydu. Netice olarak yeni sezonda vefatı nedeniyle Spartacus rolünde oynayamayacak olan Andy, ve sezon finalinde katledilen Batiatus’un yokluğuna şimdilik alışamasak da şiddet sahnelerinin başarısı nedeniyle yine çok beğenerek izlemeye devam edeceğimizin garantisini veriyor. Rolleriyle herkesin beğenisini kazanan Ashur ve Gannicus’un da geri dönecek olması da ayrı bir mutluluk kaynağı.

Tarihçi, Dizi Haber kurucusu, okumayı ve yazmayı çok sevdiği gibi en büyük hobisi de yabancı dizilerdir. Sevdiği şeyi çok sahiplendiği için genelde sevdiği dizileri övdükçe över, sevmediklerini de yerin dibine gömer. Friends ve Boardwalk Empire iki kategoride en sevdikleri.

Bir Cevap Yazın

Loading…

Alcatraz Prömiyer | Yakın Takip

Avatar: The Last Airbender – The Promise | Part 1 | Türkçe