İptal & Onay Tabloları | İptale Yakın Diziler

Bu listeyi daha önce kanal kanal yapmaktaydık. Gerçi ilk güncellemeden sonra tek tek güncelleme zor olduğundan yapmadık ancak ilk güncellemeler hâlâ mevcut. Kasım ayı kanal kanal onay/iptal tablolarına  şuradan ulaşabilirsiniz. Zaten hemen hemen tüm tahminler yerini buldu. Bu yüksek başarıdan dolayı tabloları tek bir yazıdan güncelleyelim dedim.

Kanallar Ocak itibariyle yeni dizilere başladı, bazıları başarılı sonuçlar alırken bazı diziler çoktan iptal listelerine girdi bile. Özellikle en büyük hayal kırıklığı yine bir J.J. yapımı Alcatraz’da yaşanıyor. Kısa kesip kanal kanal incelemeye geçiyorum;

ABC
 • Sezon başında başlayan üç dizisini bu zamana kadar iptal eden ABC kanalı Ocak ayınca başlayan ve gelmiş geçmiş en az reyting alan dizilerden birisi olan Work It dizisini ikinci bölümünde iptal etti. Böylece ABC Şubat ayında 4 dizisini resmi olarak iptal etmiş durumda.

 • ABC’nin iptale yakın dizileri de aşağıdaki gibi 4 adet. Yine 2011’de başlayan Body Of Proof şimdilik iptali kesinleşmiş gibi bakılan dizi. Kanalın ayrıca yeni 2012’de başlayan dizisi The River’da muhtemelen iptal olacaklar listesinde bulunuyor. Kanalın henüz karar vermediği iki dizisi de Cougar Town ve Private Practice. Cougar Town’ın kötü bir başlangıç yapması ve Private Practice dizisinin istenilen seviyeye gelememesi bu iki diziyi de en yakın zamanda tehlikeli bölgeye atacaktır.

 • Kanalın iptalden ırak, kendi halinde takılan dizileri de aşağıdaki gibi. Yenilerden; Suburgatory, Last Man Standing, Revenge ve Once Upon A Time bu listede başarılarını taçlandırıyor.

CBS

Cbs bildiğiniz üzere dizileriyle yakaladığı üstün başarılar devamlı konuşulan bir kanaldır. Bu sezon ise az sayıda yayına gire yeni dizilerin sadece iki tanesi güvenli bölgece. Yine de 2011-2012 sezonunda en üstün başarılı kanalı durumunda. Kanalın iptal olan ve iptale yakın dizileri aşağıdaki gibi.

 • Kanalın bu sezon en kötü dizisi hemen iptal edildi. Big bang theory’den sonra yayınlanmaya başlasa da istediği reytingleri bir türlü yakalayamayan How to be a hetleman bu sezon CBS’in resmen iptal olan tek dizisi.
 • Kanalın iptale en yakın dizisi A Gifted Man durumunda. Dizi hala yayınlansa da iptali kesin gibi. Bir diğer iptali kesin gibi görülen dizi de uyarlama polisiye Unforgettable.
 • Kanalın kararsız durumda olduğu, kötü geçecek bir ayda iptal tablosuna gireceği muhtemel dizileri CSI:NY, Good Wife, Rob! ve Rules of Engagement. Burada Rob hariç hangi dizi iptal olsa şaşırılır. Mükemmel bir sezon geçirse de gün değişimiyle izleyici sayısını arttıramayan Good wife ve efsane komedilerden olan Rules of Engagement iptal olması düşünülmemesi gerek yapımlar.

 • Kanalın onay listesi de aşağıdaki gibi. Bolca dizinin içinde bulunduğu onaylanmış ve muhtemelen onaylanacak diziler listede yerini almış durumda. Yeni dizilerden 2 Broke Girls’ün üstün başarısı ise taktiri hak ediyor. Ayrıca yine yenilerde Person Of Interest başarılı bir noktada.

FOX

Bu sezon yeniden yapılanan ve bolca yeni diziyle sezona başlayan kanalın bu sezon yeni dizileri pek başarılı gözükmüyor. Özellikle Terra Nova ve Alcatraz faciaları kanalı işin içinden çıkılmaz bir hale getirdi.

 • Kanalın resmi olarak iptal olan tek dizisi animasyon dizisi olan Allen Gregory oldu. Kanalın iptali kesin gözüyle bakılan dizilerinde ise çoğunlukla yeni dizilerden oluşuyor. 2012’de başlayan ve J.J. Abrams’ın iki yıllık çalışması olan Alcatraz iptali artık kesinleşmiş durumda Ayrıca dördüncü sezonunu yaşayan ve yavaş yavaş finale hazırlanan dizi Fringe ve kanalın en yeni dizilerinden The Finder tabloda yerini alan isimler. Yayınlanmadan önce tam bir soru işareti olan I Hate My Teenage Daughter ise listedeki sürpriz olmayan yapım.
 • Fox’un durumu ne olacağı belli olmayan dizilerinde ise, yine bekleneni veremeyerek sezonu kapatan Terra Nova var. Terra Nova konusunda açıklama bile yapmayan kanalın tutumu merakla bekleniyor. Listedeki diğer dizilerden Raising Hope’un iptal onay oranı %50 olarak konuşuluyor. Yine yeni dizileriden Napoleon Dynamite için ise zaman gerekli. Listede olsa da henüz bir bölüm yayınlandığı için formalite olarak orada olan Touch ise büyük beklentiler taşımakta.

Kanalın onaylanan ve onaya yakın olan dizileri de aşağıdaki gibi;
Yeni dizilerden sadece New Girl’ün girdiği listede tamamen eski ve hayran kitlesi belli olan diziler mevcut. Burada tek istisna ise House’un dizi finali yapacak olması.

NBC
10 yıl öncesini mumla arayan NBC yine kötü bir sezon geçiriyor. Yeni dizilerinin hemen hemen hepsi iptal bölümünde kendisine yer buluyor.
 • NBC bu sezonun henüz ortasındayken çoktan 4 diziyi iptal etti. Bu diziler 2011’de başlayan Free Agents, Prime Suspect ve The Playboy Club ve 2012’de başlayan uyarlaması The Firm oldu. Açıkçası yeni başlayan dizlerine de güvenmemek lazım. Henüz sadece Harry’s Law’in iptali kesin gibi görülse de karar verilmeyenler listesi de iptale çok yakın diziler içeriyor.
 • Sarı bölgece bulunan dizilerin tamamı iptal tablosuna girmek için gün sayan diziler. Kendisini kurtarabilecek tek dizisi ise şuan Smash gibi gözüküyor.

NBC’nin onaylanmış ve onaya yakın tablosunda ise iki tane yeni dizisi var. Bunlar; Grimm ve Up All Night. Ayrıca burada da istisna durum Chuck’ın seri finali yapmış olması.
,
The CW
Aslına bahsetmeye pek gerek olmasa da adet yerini bulsun. Muhtemelen yine hiç bir dizisini iptal etmeyecek olan CW’nun iptale yakın gözüken dizileri Hart of Dixie ve Ringer.

Kamil Akar

Önceki Yazı

Sons of Anarchy | Tanıtım

Sonraki Yazı

FRINGE – Cevaplar Geliyor – Answers Are Coming | Haber