Son 10 Yılın En İyi Dizileri | Grey’s Anatomy

Shonda Rhimes‘ın medikal drama dizisi Grey’s Anatomy yazı dizimizde 3. sırada yer alıyor. 2005 yılından bu yana ekranlarda olan yapım, 8. sezonunda ve devam edecek gibi görünüyor. Yol boyunca kan kaybetse de toparlanmayı başaran, bu arada bir de Spinoff çıkaran dizi meraklılarını daha ne kadar oyalayacak bilinmez.

Peki dizimizin konusu nedir? Aslında Meredith Grey adında yeni mezun doktorumuzun cerrah olma yolundaki ilk adımlarıyla başladı. İlk iş gününden bir gece evvel barda tanıştığı bir adamla (ki sabah adını bile sormadan çıkıp gitmişti) yaşadığı tek gecelik kaçamak, onu istemediği bir pozisyona soktu. Benim fikrimi sorarsanız, cerrah olan diğer karakterlerin eklenmesiyle birlikte uzmanlar ve stajyerler arasında yaşanan ilişkilere odaklanan dizi ilk sezonunda dramadan çok komediyi andırıyordu. Sekiz sezon boyunca doktorların aşkını mı izlediniz diye soracaklar mutlaka olacaktır. Şey… Ne yalan söyleyeyim. Böyle özetleyebilirsiniz. Ancak bunun yanında oyuncuların bir kısmının gerçekten yetenekli olduğunu da söylememe izin verin.

Kadroda kimler var? Ama karakter Meredith’i Ellen Pompeo canlandırıyor. Biraz evvel bahsettiğim tek gecelik kaçamağı/şimdiki kocasını ise Patrick DempseySandra Oh Christina Yang karakteriyle harikalar yaratıyor. Dizinin kötü ve bir o kadar şanssız çocuğu Alex’i Justin Chambers, otoriter Miranda’yı Chandra Wilson,duayen cerrahı ise James Pickens Jr. oynuyor. Katherine Heigl beş sezonun sonunda diziden ayrılsa da, son açıklamalarında geri dönmeyi çok istediğine dair açıklamalarını son dönem hemen her yerde görmek mümkün. T.R. Knight‘ın canlandırdığı karakter ise dizi boyunca ölen birçok isim arasında yer aldığından geri dönmesini imkansız kılıyor. Isaiah Washington da Dempsey ile girdiği bir münakaşa da Gay ve Lezbiyen Topluluğa ofensif sözler sarf ettiği için kadrodan çıkarıldı. (Aktör sonradan sarf ettiği sözlerin yanlış anlaşıldığına dair açıklama yaptı)

Dokuzuncu sezona hızla ilerlerken dizinin başrol oyuncularından Dempsey’nin geri dönüp dönmeyeceği belli değil. Aktörün yapımla kontratı Mayıs 2012’de sona eriyor. Yarış arabaları kullanan Dempsey’nin hayatındaki önceliğinin yarışlar olduğu da bilinen bir gerçek. Aktörün son açıklamaları film kariyeri ve yarışların önceliği olduğu ama “muhtemelen” Grey’s Anatomy’le devam edeceği yönünde. Yine de kesinleşmiş bir şey yok. 

Dizinin ilk birkaç sezonunun çok iyi eleştiriler aldığı görülüyor. “Ülkedeki en iyi dizi” “ER, Sex&The City ve The Love Boat’un bir araya gelmiş hali” “harika bir soundtrack” gibi yorumların ardından beşinci sezondan sonra dizi “eski günleri aratır” bir hal alıyor. Yine de beşinci sezonun ilk bölümünü harika bulan eleştirmenler bulmak mümkün. Chicago Sun-Times yazarından gelen yorum açılışın romantik, dokunaklı ve hayranları gözyaşlarına boğan cinsten olduğu. Üstelik yapım izleyiciler açısından da fazla kan kaybetmiş görünmüyor. İlk sezonunda 18,46 milyon kişinin takip ettiği yapım, 7. sezonunda 11, 47 milyon kişi tarafından izlendi. 

Yapımın aldığı ödüller arasında Primetime Emmy Ödülü, En İyi Casting, Olağanüstü Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, Golden Globe (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – En İyi Drama Dizisi) Actors Guild Ödülleri (En İyi Kadın Oyuncu) gibi ağırlığı hissedilen başarılar var. Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz. 

Ve dizilerde pek karşılaşmadığımız bir gelişme de yaşandı. ABC 2009 yılında Unisoft’la bir anlaşma imzaladı ve yapımın video oyununu çıkarma kararı aldı. Oyun Wii, Nintendo ve PC için dizayn edildi ve Mart 2009’da tezgahlarda yerini aldı. 

Son olarak bilmeyen olduğunu sanmıyorum ama dizi ülkemizde de “Doktorlar” adıyla çekildi. Doğal olarak istenilen reytinglere ulaşamadı ve kısa sürede sonlandırıldı. Show Tv’nin Doktorlar’ın tekrarını sürekli yayınlaması sosyal medayada da espri konusu oldu. Amerikan dizilerinin neden ülkemizde reyting alamadığını ayrıca tartışmak gerektiğini düşünüyorum.

Benim yorumlarıma gelirsek, dizinin pik yaptığı birkaç bölümü olduğunu kabul etmem gerek. Özellikle sezon finallerinde heyecan dolu hikayelerle final yapmasının izleyicilerin diziye sadakatini açıkladığı kanaatindeyim. Bu arada dizi, benzerlerinden ister istemez ayrılarak zaman içerisinde kadrosunda yenileme yapmak zorunda kaldı. Bu da kan kayıplarından kaynaklı reyting düşüşlerinin önüne rahatlıkla geçmesinin bir başka nedeni. Benim izlenimim dizinin en az iki sezonu daha rahatlıkla göreceği yönünde. Ondan sonra ne olur derseniz, bu da Shonda Rhimes’ın hayal gücünün elinde.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

Son 10 Yılın En İyi Dizileri | Heroes

Sonraki Yazı

Green Arrow’un Kadrosu Şekilleniyor | Haber