Son 10 Yılın En İyi Dizileri | Heroes

Genel bir NBC dizisine göre çok büyük yankı bulmuş bir süper kahraman dizisi olan Heroes ilk sezonlarıyla tüm dünyada büyük bir fenomen haline geldi. Ancak yanlış yönetim ve kanal stratejilerinin ardından dizi hunharca katledildi.

Yaratıcı Tim Kring‘in oluşturduğu olağanüstü dünyada geçen hikaye süper güçlerini zamanla keşfetmeye başlayan kahramanlarımızı bu güçlerini hangi yönde kullanması gerektiği üzerinden geçiyor hikayemiz. Genel olarak normal bir hayat sürmek istemeleri ana konu gibi gözükse de kötülüklere karşı savaşmak her fantastik yapım gibi Heroes’un da vazgeçilmezi oldu. Ana karakterlerimiz Petrelli ailesi(Peter PetrelliNathan Petrelli ve Angela Petrelli), SylarClaire BennetHiro Nakamura ve Matt Parkman‘dan oluşuyor. Ancak yan karakterler de işin çok içerisinde. Dizinine efsane ilk iki sezonunun ardından yaşadığı inanılmaz düşüş sonun başlangıcı oldu. Özellikle Sylar etrafından dönen sezonlardan sonra son sezonlar Claire Bennet takıntısı başlayan senaristin, dizinin sonunu getirdiğini bilmiyordu. Hayranlarının bile tepkisini çekeln Claire takıntısı 3. ve 4. sezon devam etti ve bu dizinin sonu oldu. 4. sezon Prison Break’ten tanıdığımız Robert Knepper‘i kadrosuna dahil ederek kurtulmaya çalışan Heroes’u bu da kurtarmadı. Son olarak 4. sezon sonunda Sylar’lı sahneler büyük tepki alınca kanal yaz aylarından Heroes’un iptalini duyurdu.
22 Temmuz 2006’da hayatımıza dahil olan Heroes yaşadığı iki şaşalı sezonun ardından 8 Şubat 2010’da son buldu. Bu süreç içerisinden “uçan adam” , “ölmeyen kız”, “zihin okuyan polis” gibi karakterlerimizin yanında en çok dikkat çeken ve belki de senaryo saçmalıklarını başlatan süper güç Hiro Nakamura’nın “zamanda yolculuk” gücü oldu. Dizi boyunca zamanda yolculuklar yapan karakterimiz, senaryo hatalarını da beraberinde getirdi.
Şimdiye kadar saydıklarım aslında diziyi izlemek için değil direk silmek için sebepler. Son 10 yılın en iyi dizisi sıfatını hak edip etmemesi bolca tartışılabilir ama bu konuda açıklamayı şurada yapmıştık. Şahsi olarak da “en iyi” sıfatını Heroes’a veremesem de ilk iki sezonu çok etkileyici diyebilirim. Heroes sadece bir dizi değil aslında. Sonrasında yayınlanan onlarca fantastik diziye ilham kaynağı olmuş bir dizidir. Tabii ki tutunabilen derseniz sayamam. FlashForward, The Event ve yeni başlayan Touch dizilerin senaristleri, Heroes esintisini itiraf edenler. Hatta Heroes yaratıcısı Tim Kring Touch dizisinde de senaristlik yapıyor.

İnsanoğlunun en büyük isteği ve merakıdır “geleceği görmek”, “zihin okumak”, “uçmak” bu faktörleri yan yana koyduğumuzda aslında çok sağlam bir konu çıkıyor ortaya, bunları yan yana koymak pek tabii ki yetmiyor. Bu güzel özelliklerin yanında karakter seçimi ve vermek istediğinden daha fazlasını vermeye çalışması ile konu bütünlüğünün bozulması Heroes gibi bir diziyi ortaya çıkarıyor. Yani; Harika konu, berbat işleyiş.

Dizi yayınlandığı senelerde Amerika’da üst düzey bir etki yaratmasa da daha çok fantastik yapımlara aç ikinci dünya ülkelerinde büyük yankı buldu. Amerikan halkının fantastik ve bilim kurgu yapımlarına doymasından dolayı uzunca süre iptal listelerinde olan Heroes sadece 4 sezon dayanabildi. Tabii ki bunun en büyük sebebi daha önce de bahsettiğim diğer ülkelerde yaşanan dvd satışları v.s. Peki bu kadar etki yaratmadıysa nasıl 4 sezon sürdü? Akıllara gelen bu sorunun tek cevabı başarılı ve orta seviyede geçen ilk iki sezonu. Arkasından gelen berbat iki sezon ve kanalın NBC olması iptali kolaylaştıran etmenlerdi. Söylemeden geçemeyeceğim bir nokta da yayınlanan ilk bölümü ve ilk sezonunun Amerikan halkından da büyük ilgi görmesi. Merak faktörü de çok etkin olsa da dizinin ilk bölümünü tam 14.5 milyon izleyici topladı ve NBC’ye dönemin rekorunu getirdi. Tabii ki her bölüm düşen reyting ile son sezon 2-3 milyon arası izleyici ortalaması ile yayınlandı.
Diziyi diğer dizilerden ayıran bir diğer nokta da “Cilt” ayrımı. Seri başladığı günden üçüncü sezon ortasına kadar cilt cilt konu başlıklarıyla ayrıldı ve kitap şeklinde ilerledi. Örneğin “1. Sezon | 1. Cilt: Yaratılış (Genesis)” olarak başladı ve sezon sezon ilerledi. Bolca bahsettiğim düşüşün başladığı sezon üçüncü sezon ise sezonda iki cilt oldu. Bu ciltlerin listesi ne kadar pek önemsiz olsa da izlemek isteyenler için cezbedici olabilir.
1. Sezon | 1. Cilt: Yaratılış (Genesis)
2. Sezon | 2. Cilt: Nesiller (Generations)
3. Sezon | 3. Cilt: Caniler (Villains)
3. Sezon | 4. Cilt: Kaçaklar (Fugitives)
4. Sezon | 5. Cilt: Kefaret (Redemption)
4. Sezon | 6. Cilt: Cesur Yeni Dünya (Brave New World)
Tabii ki dördüncü sezon sonunda gelen “Brave New World” cildi yayınlanamadan bitti. Dizini beklenmedik gelen iptali ve konunun havada kalması, az sayıda olan hayranlarını ve yapımcılarını rahatsız etmiş olacak ki, diziyi bir sona bağlamak için mini seri çalışmaları oldu ve tabii ki başarısız oldu. Bunda oyuncuların başka projelere kendisi atması en büyük etken olsa da bu fikre para yatıracak bir kanal da bulunamadı.
Dizinin başarılı geçen ilk sezonunun ardından NBC kanalı her bölüm ardından bir çizgiroman bölümü yayınlanmaya başladı. Bunun için kitaplar bile basıldı hatta. NBC kanalı her bölüm sonrası Aspen Comics tarafından çizilen karikatürleri 32 bölüm boyunca yayınladı.

Kendi yarattığı dünya ve akıcı yapısıyla özel bir dizi olan Heroes’u izlemek kişiye çok şey kaybettirmeyeceği gibi dizi dünyası açısından artıları olacaktır. Dediğimiz üzere bolca dizinin ilham kaynağı olmuş bir diziyi izlemek eğlenceli bile olabilir. Yayınlandığı dönemde amerikanların “fantastik takıntısı” yüzünden ödül alamasa da izleyicilerin gözünde bir çok ödül kazandı. 40’ar dakikadan 4 sezon süren dizi listemizde aktif yayınlanmayan ve/veya bir final ile son bulmamış tek dizi olarak dikkat çekiyor.

Kamil Akar

Önceki Yazı

CBS’nin Sherlock’u Belli Oldu | Haber

Sonraki Yazı

Son 10 Yılın En İyi Dizileri | Grey’s Anatomy