The Vampire Diaries | Dizi Kitap Karşılaştırması

Bunu derlemenin daha zor olduğunu düşünüyorum. Sadece, kitaplarla hikaye arasındaki farkın çokluğundan değil aynı zamanda serinin şu an oldukça ilerlemiş olmasından kaynaklanan zorlukları var. Tahmin edersiniz, ekrandaki her yüzü her karakteri hatırlamam mümkün değil. Yine de elimden geleni yapma amacındayım. Yine de dikkatli okumanızda yarar var. Özen göstermeme rağmen spoiler içerebilir.

Bu diziyi online izlemek için tıklayın: The Vampire Diaries izle

İlk olarak göze batanlar nedir? Elena ve ailesine bir göz atalım:
 1. Elena kitaplarda sarışın renkli gözlü, oldukça popüler ve öyle olmayı da seven bir kişilik. Hatta zaman zaman fazla bencil ve ben odaklı düşünceleri mevcut. Dizideki kızımızın aksine. Bana sorarsanız dizideki Elena kitaptakinin yanında çömez gibi kalıyor.
 2. Elena’nın ailesi kitaplarda da trafik kazasında ölüyor. Ancak kitaplar dizi gibi onların vefatının hemen ardından başlamıyor. Ailesi üç yıldır ölü.
 3. Jeremy kitaplarda yok, onun yerine Elena’nın 4 yaşında Margaret adında bir kız kardeşi var.
 4. Elena ve Margaret kitaplarda da teyzeleriyle yaşıyorlar. Yalnız teyzenin ismi Jenna değil, Judith. Yaşça daha büyük ve Robert adında bir nişanlısı var. (Hayır Alaric’le hiç ilişki yaşamıyor)
 5. Elena’nın ilk sezonda bolca izlediğimiz günlüğünün kitaplarda daha önemli bir rolü var. Ancak dizinin yapımcısı Julie Plec, Stephen ve Elena’nın birbirlerini bulduktan sonra günlüklere ihtiyaçları kalmadığını düşünmüş. Bu nedenle de onlarla bağlantılı herşeyi kafamızdan silebiliriz.
 6. Dizide Elena evlatlık alındığını ve aslında Katherine’in soyundan geldiğini öğreniyor. Oysa kitaplar ikisi arasındaki benzerliğin sebebinden hiç bahsetmiyor.
 7. Elena kitaplarda iki defa ölüyor, vampir oluyor, düzeliyor, ölüyor vs.vs. Biz henüz bir ölüm yaşamadık. Klaus’un ayininde garip giden birşeyler oldu ancak Elena’nın vampir olmadığını biliyoruz.
Elena’nın arkadaşları:
 1. Kitaplarda Elena’nın en yakında arkadaşı  Meredith Sulez ve hikayede büyük bir rolü var. Maalesef dizide bu karaktere yer verilmiyor. Onun rolü diğer karakterler arasında da paylaştırılabilir değil. İlerleyen bölümlerde eklenebilir mi? Emin değilim. Meredith’in başlı başına bir hikayesi var ve bu hikaye de Klaus’la bağlantılı. Ancak kadim aile tamamlanmışken, spoiler verme riskine girmeyeceğim.
 2. Caroline demişken, bu karakter kitaplarda Elena’nın düşmanı. Stephen’ı kendi için istiyor ama bu biraz da gençler arasındaki yoğun rekabetten kaynaklanan bir sidik yarışı. Her neyse, genç kızımız sonunda Tyler’dan hamile kalıyor. Tabii dizi bu karakteri bambaşka bir yola soktu. Caroline’ın vampir oluşu düşünülürse, bebek beklentilerimizi rafa kaldırabiliriz. Bu arada Caroline’ın Daniel adında bir erkek kardeşi var. Babasıysa dizideki gibi uzaklarda değil.
 3. Yine aynı şekilde Tyler da pek iyi bir karaktere sahip değil kitaplarda. Kurt adam oluşu baki kalsa da, Caroline’a olan aşık Tyler’dansa ilk sezon izlediğiniz “jerk” kitaplara daha bir karşılık geliyor. Kitaplardaki Sue Carson karakterini de Tyler öldürüyor.
 4. Televizyona taşınırken geçirdiği fiziksel değişilikler bir yana, kitaplarda Bonnie oldukça naif güçlerinden hoşlanmayan arkadaşlarına sadık bir karakter çiziyor. Bu arada güçleri dizide anlatıldığı gibi Salem cadılarından değil druidlerden geliyor. Zaten dizide gördüğümüz anlamda bir büyü yeteneği de yok. Daha ilk görüşte Damon’a karşı bir çekim hissetse de, hem korkudan hem de Elena’yı kırma çekincesinden Damon’dan uzak duruyor. Grubun en zayıf halkasının Bonnie olduğunu söylemek mümkün.
 5. Kimler kaldı? Alaric! Alaric daha önce dediğim gibi Jenna’nın sevgilisi değil. Ancak vampir avcısı olduğu doğru. Ve Elena’nın arkadaşı Meredith’le birlikte. Meredith dizide olmadığı için karakteri hikayenin içinde tutmak Jenna’ya kalmış gibi görünüyor.
 6. Vicki; kitaplarda gayet önemsiz biri. Matt’le herhangi bir kan bağı yok. Stephen tarafından öldürülmüyor ve bir vampire de dönüşmüyor.
 7. Matt, diziye adaptasyonda soyadı değiştirilen onlarca karakterden biri. Honeycutt olan soyadı dizi için Donovan olarak değiştiriliyor. Matt ilk başlarda Stephen ve Elena birlikteliğini çok kıskansa da, sonunda Stephen’la arasındaki ilişki “en iyi arkadaş” kategorisinde değerlendirilebilir.
Vampirler:
 1. Kitaplarda güçlü vampirler hayvanlara dönüşebiliyor. İlk sezon Damon’ın kargasını hatırladınız mı? Sonradan bu konu kapatılsa da (Plec Damon’ın hikayeye fazla güçlü girmemesini tercih etmiş, böylece ilerki sezonlar için kendine hareket alanı bıraktığını söylüyor) Damon karga ve kurta dönüşebiliyor. Ayrıca Katherine de baykuş ve kaplana dönüşebiliyor. Plec bu kartı oynamayabileceklerini çünkü izleyicilerin bir kısmının bu fikri ucuz bulduğunu iletmiş.
 2. Stephen ve Damon dizide 1800’lü yıllarda vampir oluyorlar. Oysa kitaplar onların geçmişini 1500’lü yıllara dayandırıyor. Ayrıca kardeşler aslen İtalyanlar, Mystic Falls’a (ki kitaplarda kasabanın ismi Fell’s Church) Elena için geliyorlar.
 3. Dizide Stephen Klaus’la tanışana kadar insan kanı içmedi.  Oysa kitapların daha ilk 100 sayfasında Elena’nın kanını içmekten kaçınmıyor. Bu arada Damon’un da sonraki 50 sayfa içinde aynı şeyi yaptığını belirtmekte yarar var. Kitaplar bu noktada klasik-modern “kanını içersem seni hissedebilirim” hikayesine sadık kalmış.
 4. Kitaplarda vampirler zihin okuyabiliyorlar. Dizide kadim vampirlerle karşılaşmamıza rağmen bunun yeteneklerinden biri olmadığının farkındayız. Korkarım bu tarz vampir yeteneklerini dizilere nasıl adapte edebileceklerinden emin değiller.
 5. Klaus Katherine’i vampir yapan kişi.
 6. Damon kitapta Katherine’in kilisenin altında yandığına dair hikayeyi anlatmıyor. Bu hikaye dizi tarafından eklenen unsurlardan ve belki de kitapları az da olsa tamamlar nitelikte.
 7. Kitaplarda Damon Katherine’e aşık değil. Elena’dan hoşlanıyor. Bir noktada ikisinin arası dizideki gibi diyebiliriz. Ama Damon sonunda Bonnie’yle oluyor.
 8. Kitaplarda Katherine kardeşleri hepbirlikte yaşayabilsinler diye vampire dönüştürüyor. Ne zamanki erkekler ondan bir seçim yapmasını istiyorlar o zaman onların kendisini öldü zannetmelerini sağlıyor. Böylece kardeşlerin barışacağını düşünüyor. Oysa kardeşler kavga edip birbirlerini öldürünce transformasyon tamamlanıyor. Katherine sergilediği oyundan sonra Klaus’un yanına dönüyor ve o zaman sadistik bir kişilik geliştiriyor. Mystic Falls’a da kardeşler onun tüm yaptıklarından sonra barışmayı başaramadıkları için geliyor. Onları cezalandırmaya. Neyse ki orada Elena sayesinde ölüyor. Yani Katherine’in hikayedeki rolü önemli ama bizim izlediğimiz anlamda değil.
 9. Bu arada kitaplarda “orijinal aile” yok sadece Klaus var. Kalus kendini anlatırken, hiçbir zaman insan olmadığından bahsediyor. Piramitler inşa edilmeden önce de burada olduğundan.Turva Savaşında savaşıp, Roma’nın düşmesine yardım ettiğinden. Kısaca “kadim” olan tek vampir Klaus. Bu arada kendisi pek öyle Caroline’la dans edip dert anlatma çabasında bir tip değil. Çok uzun yaşamanın getirdiği bir çürümeye sahip. Ve hatta zaman zaman deli. Vicki’yi vahşice öldüren de o. Tabii tüm güçlü vampirler hayvana dönüşebildiği için tahmin edersiniz Klaus hibrid falan da değil.
Hikaye nasıl gelişiyor derseniz, yukarıdaki bilgiler ışığında kısa bir özet verebilirim. Elena okulunun “it” kızı, biz ona ikonu diyelim. Etrafındaki erkeklerin kendisine olan ilgisine alışık,  popüler oluşunun keyfini çıkaran ve hatta zaman zaman sevildiğini hissetmek için karşısındakileri zorlayan biri. Bir gün okula yeni bir çocuk (Stephen) geliyor. Elena bu yakışıklı çocuğun kendisine ilgi göstermesini beklese de istediğini alamıyor. Sonunda kendilerini bir kedi fare oyunu içinde buluyorlar. Kovalayan Elena, kovalanan Stephen.  Anlayacağınız pek ekranların Elena’sı değil.
CW’nin popüler gençlik kitaplarını televizyona uyarlarken büyük değişikliklere gittiği artık bildiğimiz bir gerçek. Ancak kitabın okuyucularından gelen bazı tepkiler ürkütücü. Özellikle dizi çekilmeye başlandıktan sonra yazarın yayınladığı yeni seriye. İlk serinin hayranları yeni okuyucuların mutlaka orijinal hikayeyi okumaları gerektiğinin altını çiziyor.Bana sorarsanız sadece ilk kitabı okuyan biri olarak, kitabın daha sevilesi olduğunu söyleyebilirim. Yine de tüm seriyi okumadığımı göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum.
Not: Yazımı hazırlarken yararlandığım kaynaklara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

Ayca Ozbay

Önceki Yazı

Legion Televizyona Uyarlanıyor | Haber

Sonraki Yazı

Desmond Fringe’e Geliyor | Haber