Kıyamet Sonrası Temalı Diziler | Derleme

Okumaya başlamadan evvel, bana bir iyilik yapın ve  lütfen uzun bir yazıya hazırlanın :)
Yazı derlemedir, dizilerin kısa tanıtımları olacaktır. Gözden kaçan spoiler içerebilir.
Dünyanın sonunun nasıl olacağına dair, dini metinlerden tutun da kahinlere kadar binlerce gönderme bulabilirsiniz. En yakın zamanda karşımıza çıkan 2012 – Maya kıyameti durumu gibi. İnsanoğlu varlığının silineceği korkusuyla mı yoksa bilinçaltında bir yerde yok olmayı hak ettiğini düşündüğünden mi bilinmez, her yıl bu haberlerden biriyle karşılaşmak kaçınılmaz. 

Bana sorarsanız; ben bu konuda bilimin yanındayım. Bazılarınız gözle görülen,sayılabilir/ölçülebilir şeyleri sevdiğimi iddia edebilir. Bazılarınız bana katılacaktır. Herkes kadar da severim bu konudaki teorileri. Ama bu konunun bir de sinema ve televizyon boyutu vardır ki; başlı başına bir serüvendir. İster tek bir kahramanın üstün başarılarıyla kurtulsun insanlık, ister bir grup insanın ortak çabalarıyla… Doğaldır ki bu yapımların hepsinde insanlık bir şekilde varlığına devam eder. Belki de mükemmel olmamalarının yegane nedeni de budur. 

Uzun zamandır aklımda, “kıyamet sonrası” hikayeye sahip dizileri bir araya toplayıp elimizde ne var ne yok ortaya dökmek. Ve aslına bakarsanız, bu konudaki yapımların çoğu anime. Japon animasyonlarına yer vermediğimiz için onları listeden çıkardım. Ancak dilerseniz buradan ufak bir anime-manga listesine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, bazı diziler bölümleri itibariyle bu kategoriye girmeye hak kazanabilirler, yine de genel konusu “kıyamet benzeri bir durumu” içermeyen yapımları listeye eklemedim. Sanırım nereye varmak istediğimi yeterince anlattım. Artık yavaş yavaş başlayabiliriz.

Kıyamet Senaryoları 70’ler:

70’lerde çekilen beş tane kıyamet senaryosunun IMDb puan ortalaması 7,6. Bu sonucun beni şaşırttığını söylemem gerek. Belki de eski diziler belli bir teknoloji düzeyine sıkışıp kaldıkları için daha dolu hikayelere gereksinim duyuyorlar. Bu da onların senaryolarının hala izlenebilir ve beğenilir kalmasını sağlıyor. Bu konuyu bir bilenin incelemesi gerek. Nihayetinde bu dönem yapımlarının galibi “Survivors” adlı İngiliz dizisi. Buyurun videosu aşağıda;


1. Planet of Apes (1974) : Dizinin kadrosunda Roddy McDowallRon Harper ve James Naughton yer alıyor. Bilindik hikayeye sahip yapımın televizyon macerası sadece 14 bölüm sürmüş. Açıkçası filmlerin büyük hayranı olmama rağmen,  neden bu işe giriştiklerini anlamakta zorlanıyorum. İnsanımsı maymunların yönettiği bir dünyaya düşen mekiktekilerin maceralarını anlatıyor dememe gerek var mı bilemedim. :) (IMDb Puanı: 7,1/10)
2. Survivors (1975-1979) : Genetiği değiştirilmiş bir virüs dünya nüfusunun %95’ini öldürdüğünde geriye kalanlar medeniyeti yeniden kuramaya çalışır. Lucy Fleming veIan McCulloch‘un başrolleri paylaştığı yapım bir İngiliz dizisi. Dizi 70’lerde çekilse de geçtiği zaman diliminin 60’lar olması bugün izlemek isteyecekler için enteresan bir ortam sunabileceği anlamına geliyor. (IMDb Puanı: 8,2/10)
3. The Changes (1975) : BBC tarafından 1975 yılında yayınlanan yapım, insanların tüm makinaları yok ettiği bir dönemi anlatır. Sanayi devrimi öncesine dönen insanlar, birbirilerine karşı oldukça şüpheci ve en basit teknolojiden çekinir bir hayat sürmektedir. 10 yaşında bir çocuğun ailesini ararken tüm bunların ardındaki gizemi çözme hikayesidir.(IMDb Puanı: 7,7/10)
4. The Day After Tomorrow (1975) : Into Infinity adıyla da NBC’de yayınlanan ancak aslen İngiliz yapımı olan dizi, ışık hızında ilerleyebilen Altarez adındaki uzay gemisinin dünyadan ayrılışıyla başlıyor. (Lütfen yılın 1975 olduğunu hatırlayın, ışık hızında gitmek mühim o zamanlar) Çocukları eğitici program özelliğine sahip yapım, üç yetişkin ve iki çocuktan oluşan mürettabatın yolları üzerinde karşılaştığı meteor yağmurları, kırmızı dev yıldız ve kara delik maceralarını anlatıyor. (IMDb Puanı: 7,4/10)
5. Ark II (1976-1979) : 25. yüzyılda dünya nükleer savaş ve hava kirliliğinden yaşanamaz bir hal almıştır. Bir grup bilim adamı genç ve zeki bir ekibi sahaya göndererek, yaşam savaşı veren insanları bulmakla görevlendirir. Bu yolculukta onlara bir şempanze ve akıllı bir araç eşlik etmektedir. (IMDb Puanı: 7,7/10)

Kıyamet Senaryoları 80’ler:
80’ler hem yapım sayısı hem de puan ortalaması olarak 70’lerin gerisinde. 7,5/10 lik IMDb puan ortalamasında rekabetin kuvvetli oluşundan bahsetmek mümkün değil. Yine de bu iki serinin de bende izleme duygusunu uyandırdığını itiraf etmeliyim. Aşağıdaki video “The Tripods”‘a ait:

6. Day of the Triffids (1981) : Dizi 20. yüzyılın son yarısında geçer. Altı bölümden oluşan bir mini-dizidir. Bir kuyrukluyıldız dünya popülasyonunun hemen hemen hepsini kör bıraktığında genetiği ile oynanmış mobil-bitkiler dünyanın yeni sahipleri olacaklar. Triffid adı verilen bu bitkiler laboratuvardan kaçmayı başarmış savunmasız insanlarla beslenerek yollarına çıkan herşeyi yok etme amacındadır. Bill Manse kendisi gibi şans eseri kör olmayan insanlardan oluşan grubuyla hem kör kalan ve vahşileşen insan gruplarından hem de Triffidlerden kaçmaktadır.  (IMDb Puanı: 7,4/10)
7. The Tripods (1984-1985) : BBC tarafından hazırlanan yapım dünyayı istila eden uzaylı robotlara karşı verilen savaşı anlatır.  John Christopher‘ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. 1995’ten bu yana isim haklarını elinde tutan Disney’in bu sene aynı temayla bir film çıkarması beklenmektedir. (IMDb Puanı: 7,6/10)
Kıyamet Senaryoları 90’lar:

Altı yapıma ulaştığım doksanlar bu temada tam bir hayal kırıklığı yaratıyor. Ortalama puan olarak 6,76’da kalan 90’larda ilk sırayı “The Stand” ve “The Last Train” paylaşırken, aşağıda Stephen King’den torpilli “The Stand”in videosunu bulabilirsiniz.


8. Not With a Bang (1990) : İngiliz yapımı dizi belki de türünün tek örneği. Kıyamet sonrası dünyayı komedi olarak ele alan yapımın yayın hayatı da kısa. Şov BBC’nin bilinen spikerlerinden birinin haberiyle başlıyor. Spiker müjdeyi vermekte “Bilim adamları yaşlılığa neden olan geni kontrol altına aldıklarını açıkladı!”. Bahsedilen içerik yanlışlıkla havaya karıştığındaysa, insanları bir anda küle döndürüyor. Ve geriye sadece dört insan kalıyor. Üç erkek bir kadın. Bu karakterlerin olaydan bir yıl sonra “yine şans eseri” bir araya gelişleriyle, diğer kurtulanları aramaya başlamaları ve kendi hayatlarına çeki düzen vermeleri anlatılıyor. (IMDb Puanı: 5,3/10)
9. Whoops! (1992) : Amerikan yapımı sit-com bir grup çocuğun yanlışla nükleer füze fırlatıp dünyayı nükleer felakete sürüklemesiyle başlıyor. Felaketten kurtulmayı başaran altı kafadarın medeniyeti yeniden kurma çabalarıyla devam ediyor. Puanına rağmen dizinin Tv Guide’ın Tüm Zamanların En Kötü Yapımı listesine 42. sıradan girdiğini söylemek gerek. (IMDb Puanı: 7/10)
10. The Stand (1994) : Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlama dizinin konusu, dünyanın insan yapımı bir virüs salgını yaşamasıyla başlıyor. Kurtulanlar sanrılar görmeye başladıklarında bir seçimle karşı karşıya kalıyorlar. Ya Anne Abagail’i dinleyip Nebraska’ya gidecekler ya da Randalla Flagg’ı dinleyip Las Vegas’a. Bunun İncil’e ait karakterlerin bir savaşına dönüşmesiyse beklenmedik bir gelişme. Mini-dizi olarak çekilen yapım sadece dört bölüm. (IMDb Puanı: 7,2/10)
11. The Last Train (1999) : Kanada ve Amerika’da Cruel Earth ismiyle yayınlanan yapım aslında İngiliz dizisi. Rastlantısal olarak aynı trende yolculuk eden bir grup insanın yanlışlıkla dondurulmasıyla ( cryogenically frozen: vücut ısısının sıfırın altına indirilerek sıvı nitrojen ile dondurulması işlemi) başlayan hikaye yıllar sonra onların uyanmasıyla devam ediyor. Yolcular uyandıklarında dünya üzerinde insanoğlundan geriye bir tek kendilerinin kaldığını fark ediyorlar. Aralarındaki yolculardan birinin insanlığı kurtaracak ARK isimli projeden haberdar olmasıyla, yolcular yola koyuluyorlar. (IMDb Puanı: 7,2/10)
12. Crusade (1999) : Babylon 5’in spin off’u olan yapım AD 2267’de geçer. Babylon 5’ten beş yıl sonraki konulara ele alır. Crusade gemisinin mürettabatının dünyayı saran nanovirüse bir çare bulmak için de önlerinde sadece beş yılları vardır. Dizin kadrosunda ise, tanıdık isimler görmek mümkün. (Gary Cole , Daniel Dae Kim) (IMDB Puanı: 6,9/10)
13. The Tribe (1999-2003) : İngilizlerden yetişkinlerin yok olduğu bir dünyayı resmeden başka bir dizi daha. Büyüklerin olamadığı bir dünyada anarşi, tehlike ve korku dolu günler yaşayan çocukların maceralarını izlemek isterseniz, denemesi bedava ( IMDb Puanı: 7/10)

Kıyamet Senaryoları 2000’ler:

2000’li yıllar televizyonun pik yaptığı yıllar. Doğal olarak yapım sayısı en fazla olan dönem de bu (18 dizi). Ancak iptallerin de daha hızlı alınan kararlar haline gelmesiyle izleyicinin karşısına çıkan her yapım beğeni kazanamamış. Ortalama puan olarak 7,4’de kalan 2000’ler buna rağmen “Kıyamet Sonrası Temalı Diziler” yazımın galiplerini de içinde barındırmakta. Aşağıdaki video 9,3’lük IMDb puanıyla tüm listenin galibi olan “Firefly”a ait.


14. Cleopatra 2525 (2000-2001) : 20. yüzyılda estetik ameliyatı esnasında komplikasyon oluşan bir egzotik dansçı dondurulur. Uyandığında aradan 525 yıl geçmiştir. O uyuduğu sırada dünyayı robotlar ele geçirmiştir ve o da asi insan gruplarına katılarak dünyayı geri almak için savaşmaya başlar. ( IMDb Puanı: 5,6/10)
15. Dark Angel (2000-2002) :  Jessica AlbaMichael Weatherly gibi isimlerin yer aldığı dizi genetik yapılarıyla oynanan bir grup çocuğun laboratuvardan kaçmasıyla başlıyor. Çocukların kaçışlarını takiben teröristler ABD hava sahasında elektronik bir bomba (EMP) patlatıyor ve tüm iletişimi yok ediyor. Nihayetinde kızımız büyüyor ve kötülerle savaş başlıyor. (IMDb Puanı: 7,4/10) 
16. Firefly (2002) : Daha evvel hakkında bir makale yazdığım favori dizilerimdendir. (Buradan ulaşabilirsiniz) 500 yıl sonra ufak bir uzay gemisinde, galaksinin bilinmeyen noktalarında kaçakçılık yaparak geçinmeye çalışan bir grup insanın hikayesini konu alan yapım Amerikan İç Savaşından yola çıkılarak hazırlanmıştır. Mutlaka izlenmelidir. (Evet torpil geçiyorum) Kadroda;Nathan FillionGina TorresAlan TudykMorena Baccarin ve Adam Baldwin gibi günümüz dizilerinden hatırlayacağınız isimler vardır. (IMDb Puanı: 9,3/10)
17. Jeremiah (2002-2004) : Luke Perry‘nin yer aldığı yapım yetişkin nüfusun bir virüs tarafından yok edildiği bir dünyayı anlatır. Belçikalı çizer  Hermann Huppen‘in aynı isimli çizgi romanıyla karıştırılsa da, aslında isim dışında bir benzerlikleri yoktur. Yıl 2021’dir. Ergenliğe erişmiş ve geçmiş nüfusunun çoğu ölmüştür. Geride kalan çocuklarsa artık büyümüşler ve bir karar aşamasındalar. Ya eski medeniyetin yıkıntıları arasında yaşayacaklar ya da kendilerine yeni bir medeniyet kuracaklar. (IMDb Puanı: 7/10)
18. Odyssey 5- The Complete Series (2002-2004) :  Kanada yapımı dizi Amerika’da Showtime’da yayınlandı. Odysseys uzayda test uçuşu yaparken içinde dört astronot, bir bilim adamı bir de gazeteci vardır. Tam dünyaya dönecekleri esnada dünyanın gözlerinin önünde alev topuna döndüğünü görürler. Sarsıntıdan dolayı bir astronot hemen ölecektir. Kalanların ne yapacaklarını düşünecek zamanları olmaz. Seeker adı verilen ve organik olmayan bir varlık tarafından kurtarılan mürettebat, başka gezegenlerin başına da aynı şeyin geldiğini öğrenir. Seeker’ın bir teklifi vardır. Bu felaketi önlemeleri için onları beş sene geriye gönderecektir. (IMDb Puanı: 8/10)
19.  Battlestar Galactica (2004-2009) : Ve bence listenin başına yerleşmesi gereken yapıma geldi sıra. BSG birçok yaş grubunu bir araya getiren yapısıyla ve tabii uzun ömrüyle ekranların unutulmazları listesine adını yazdırdı. Bu listede olması reva mı diyenler olabilir. Her ne kadar çok ileri bir medeniyet döneminde geçse de, BSG mürettabatı ve eşlikçilerinin dünyalarının ve tabii galaksinin kalanının Cylon’lar tarafından yok edildiği göz önüne alınırsa, bu diziye yüzbın yıl sonranın “kıyamet senaryosu” olarak bakabiliriz. En azından ben baktım.Edward James OlmosMary McDonnellJamie BamberJames Callis gibi isimlerin yer aldığı seri Cylon adı verilen robotların insan ırkına karşı açtığı savaşın “kaybedildiği” günden başlıyor. Cylon’ların insan görünümünde olmaları ve gerçekten ayrılmalarının zor olması nedeniyle de kimin onlar için çalıştığını bilemediğimiz bir ortama sahipti. Gizli Cylon’ların her biri açıklandığında bir süre kendimize gelememiştik. Sanırım böyle hisseden bir tek ben değilimdir. Bu dizi ayrıca bir yazıyı kesinlikle hak ettiğinden uzatmayacağım.  İzlemediyseniz, izleyin! O kadar! (IMDb Puanı: 8,9/10)
20. InZer0 (2006) : Tamamen gönüllü çalışan ve oyuncularla çekilmiş dizi 12 bölümdür. Dünyada büyük ve yıkıcı bir olay yaşanmıştır. Bunun sonunda dünya nüfusunun büyük bölümü bir anda yok olmuştur. Ancak sorunlar bununla bitmez. Kadınlar çocuk doğuramamaktadır. Böylece bir süre sonra 17 yaşından büyük kimse kalmayacaktır. Tüm bu yaşananlardan 10 yıl sonra ise ilk misafirler gelirler, tabii yanlarında getirdikleri yeni dinleriyle birlikte. Büyücüler, uzaylılar ve kötü aristokratlarla dolu bir şehirde çalışan kurye, taşıdığı şeyin herkesin peşinde olduğu şey olduğunu fark eder. (IMDb Puanı: 9,1/10)
21. Jericho (2006-2008) : Amerika’nın nükleer bir terörist saldırıya maruz kaldığı ve kaçınılmaz olarak sistemin çöktüğü hikayede, ufak bir kasaba halkının yeni yaşamlarına adapte oluşları anlatılıyor. Tabii bu saldırının ilk sanılanın aksine düşman bir ülkeden değil, içeriden geldiğinin anlaşılmasıyla dengeler hızla değişiyor. Dizi 2009’da Televizyonun En Kült Yapımları listesine 11. sıradan girdi. Dizinin ikinci sezondan sonra iptal edilmesiyle, hayran kitlesini finale mahkum etmek istemeyen senaristler hikayeyi bir çizgi romanla devam ettirdiler. 2011 Comic Con’da belirtildiği üzere eğer çizgi roman satışları iyi giderse, bu yapımın beyaz perdeye taşınma ihtimali var. (IMDb Puanı: 8/10)
22. Survivors (2008) : Bu dizinin de favorilerim arasında yer aldığını dünkü yazımda söylemiştim. (Buradan ulaşabilirsiniz.) Yukarıda bahsettiğim 1975 yapımı diziyle isim benzerliğini fark etmiş olmalısınız. Senaristler her ne kadar eski hikayeden yola çıktıklarını kabul etseler de, içerikte büyük değişikliklere gittikleri bilinen bir gerçek. 60’lardan 2000’lere taşımakla başladıkları bu değişiklikler orjinal yapımda ölen karakterlerin bir kısmını yaşatıp bir kısmı içinse tam tersini yapmalarıyla tavan yapmış gibi görünüyor. Puan olarak orjinalinin altında kalsa da mutlaka izlenmesi gerek. (IMDb Puanı: 7,4/10)
23. Impact (2008) : Mini-dizi olarak tasarlanan yapım büyük beklentiler yaratmıştı ancak vasatın üzerine çıkamadı. Dizide meteor yağmuru esnasında bir astroidin aya çarpmasıyla, hem meteor hem de aydan kopan parçanın dünyaya çarpışı konu alınıyor.Ayda oluşan hasar Dünyadan gözle görülebiliyor. Fakat asıl sorun bundan sonra başlıyor. Cep telefonlarında yaşanan beklenmedik kesintiler, elektrostatik anormallikler ve gelgit düzeninde bozulmalar. Bilim adamlarının aya çarpan astroidin Kahverengi Cüce olduğunu iddia etmesiyle de ortalık iyice karışıyor. Ve sonunda ayın yörüngesinin 39 gün sonra dünyaya çarpacak şekilde değiştiği fark ediliyor. (IMDb Puanı: 5,5/10)
24. Life After People (2008) : Bu yapım insanlığın yok olmasından sonra olacakları konu alan bir belgesel. History Channel tarafından iki bölüm halinde yayınlanan yapımda bilim adamları ve uzmanlar doğanın ve tabii vahşi yaşamın bizden sonra nasıl hayatta kalacağını anlatıyor. Aslında bunlara tahmin de diyebiliriz. Yine de izlemiş biri olarak, tahminlerden yola çıkarak hazırlanmış görüntülerin sizi hayran bırakacağını söyleyebilirim. (IMDb Puanı: 7,4/10)
25. The Andromeda Strain (2008) : Aynı isimli romandan uyarlama. 1971’de de filme uyarlanmış. Uzman bilim adamlarından oluşan bir ekibin bir kasabada meydana gelmiş esrarengiz ölümleri araştırması ve ona neden olan bulaşıcı hastalığa çare arayışları anlatılıyor. Yapım mini dizi. Daniel Dae KimBenjamin Bratt kadrodaki tanıdık yüzler. ( IMDb Puanı: 6,1/10)
26. Terminator-The Sarah Connor Chronicles (2008-2009) :  Bu dizinin listede olup olamayacağını uzun süre düşündüm. Her ne kadar bizim zamanımızda geçer gibi dursa da aslında, ileri geri gidişleriyle bir kıyamet sonrası senaryoya sahip olması yeterli diye düşündüm. 2027 yılında John Connor’ın kendini koruması için zamanda geri gönderdiği T-800’ü hatırlarsınız. Hani Sarah ve John’u alıp zamanda ileri 2007’ye atlayan. Dizi de bu hikayeden yola çıkıyor. 1999 yılında geçen serüvende yine koruyucu bir Terminatörümüz var ancak bu sefer kadın. Ayrıca kötü Terminatörlerimiz ve tabii Terminatör II’nin senaryosuna uygun düşecek şekilde Sarah’nın deli bir kaçak olduğunu düşünen FBI ajanımız var. Ben severek izledim bu yapımı ve iptaline de üzülmüştüm. (IMDb Puanı: 7,5/10)
27. Day of the Triffids  (2009) : 1981 yapımı mini-dizinin günümüze uyarlanmış halidir. Asıl hikayenin 30 yıl öncesinde Zaire’nin ormanlarında geçen açılış sahnesinde Dr. Bill Masen’ın annesi bir bitkinin saldırısına uğrar ve ölür. Mansen daha sonra bu bitkilerin yeni bir enerji kaynağı olabileceğini fark eder ve Londra’da üst güvenlikli bir tesiste yetiştirilmelerini sağlar. Neyse, ana karakterimiz başından geçen bir olay yüzünden hastaneye kaldırılır ve gözleri bir bantla kapatılır. Tam da o gün güneşte meydana gelen ani bir patlama nedeniyle insanlığın %95’i kör kalacaktır. Bir gecede insanlık belki can kaybı yaşamamıştır ama çok büyük bir adaptasyon süresine gerek duyacaktır. Ve tabii sistemin yenilenmesine. Kaos sokakları ele geçirirken, Mansen’ın tek derdiyse, tehlikeli bitkilerin tesislerden kaçmasını engellemektir.Dougray Scott‘ın yer aldığı proje mini dizidir ve sadece iki bölümden oluşur. (IMDb Puanı: 5,7/10)
28. The Colony (2009) : Bu yapım bir reality show olsa da, Discovery Channel tarafından hazırlandığını söylediğimde listeye katmaktaki amacımı anlayacağınızı düşünüyorum. “Kıyamet sonrası” hayatta kalmayı başaracağı düşünülen bir grup insanın bir araya getirilmesi ve uygun şartlar verildiğindeki davranışlarını takip eden seri sanıyorum türünün tek örneği.  (IMDb Puanı: 8,1/10)
29. Falling Skies (2011)Noah WyleMoon Bloodgood gibi tanınan isimlerin de yer aldığı yapım, bir uzaylı istilasının ardından yaşananları anlatıyor. İstilanın üzerinden altı ay sonra, insanlar gruplaşarak hayatta kalmaya çalışmakta. Ancak davetsiz misafirlerin tam olarak neyin peşinde oldukları belli değil. Yetişkinlere karşı çok acımasız olan bu tür nedense insan çocuklara fazlasıyla düşkün. (IMDb Puanı: 6,8/10)
30. The Walking Dead (2011-devam)Robert KirkmanTony Moore, ve Charlie Adlard tarafından hazırlanan çizgi romanın uyarlaması olan dizi, büyük beklentilerle başladı. Sebebi bilinmeyen bir salgın insanları zombiye çevirince katlanarak artan zombi popülasyonu insanları kaçmak zorunda bırakıyor. Bir grubun bu ortamdaki maceralarını izlerken bol kan, bol vahşet ve zombiler hakkında farklı farklı görüşler izlemeniz muhtemel. Beklentilerin altında ilerleyen yapımın geleceği ise, bana sorarsanız pek parlak değil. (IMDb Puanı: 8,7/10)
31. Terra Nova (2011) : 2149 yılında dünyadaki hava sanayi atıkları vb. nedenlerle solunamaz hale gelmiştir. Tam da bu esnada zamanda bir çatlak keşfeden bilim adamları, bir grup seçilmiş insanı bu durumu önlemek için 85 milyon geriye gönderirler. Dizi büyük beklentilerle yayına başlamasına rağmen düşük reytingleri nedeniyle iptal edildi. (IMDb Puanı: 6,8/10)

Her ne kadar detayını girmeyeceğimi söylediysem de, bölümleri sebebiyle bu klasmanda anılması gereken bazı diziler olduğunu düşünüyorum. 
1. Dollhouse “Epitaph Two” : Hikayeyi başından takip eden birinin kıyamet senaryosuna dair bu fikri güzel bulacağını düşünüyorum. Hatta bana kalırsa bu bölüm diziye inatla bağlı kalan küçük kitlenin hayal kırıklığı yaşamasını engeller bir özelliğe sahip.
2. Fringe “The Day We Died”: Yine aynı şekilde birbiriyle savaş halinde olan evrenlerin neye yol açacaklarının gösterildiği bu bölüm bence alternatifler içinde alternatif sunması açısından güzeldi.
3. Twilight Zone’un birden fazla bölümü: Bu dizinin giremeyeceği derleme yok gibi gelmeye başladı bana artık. 
4. Mini Dizi Masters of Horror “Dance of the Dead” : Zaten dizi mini, neden izlemiyorsunuz? :)

Tüm bu saydığım yapımların haricinde, dizi olarak yola çıkan çeşitli vesilelerle hiç ekran yüzü göremeyen ve/veya pilot bölümü televizyon filmine çevrilerek yayınlanan projeler de var. Bazıları fikren gelecek vaat etse de onlara ne olacağını hiç bilemeyeceğiz. Belki bir gün televizyon dünyasının tozlu raflarından indirilecek ve bambaşka bir ekiple yeniden yola çıkacaklar. 

Bir tespit olarak televizyonda kıyamet senaryolarının çok da ilgi çekmediğini söylemeliyim. İngilizlerin bu konudaki senaryoları daha gerçekçi ele aldığını düşünüyorum. Ayrıca beyaz perdede yaratılan o yok oluş hissinin televizyonda izleyiciye aktarımının zorluğu, İngiliz senaryolarının az aksiyonlu fakat gerçekçi havasını destekler durumda. Büyük bütçelerle dizi yapacaksanız (bknz: Terra Nova) bunu ya beyaz perdeyle yarışacak şekilde kotarmalısınız ya da hiç kalkışmamalı. İzleyicinin giderek daha seçici ve eleştirici olmaya başladığı bu sektörde, kıyamet konulu yapımların daha da zorlanacağını düşünüyorum.  

İzleyici aynı fikirden yola çıkan yapımlardan sıkılmış durumda. İlla bir “neden” verme ihtiyacı içerisindeki senaristleriyse anlamak zor. Walking Dead’in çizgi roman uyarlaması olmasının en büyük avantajı zombi salgınının nedenlerinin bilinmemesi. Çizerler romanda bu konuya hiç değinmedikleri gibi dizi de bu yolu izlemeyecek gibi görünüyor. Bunun haricinde, BSG robotlarla olan savaşı dünyanın dışına taşıyarak ve mitolojik ögeler ekleyerek klasik gerilla savaşı hikayesinden uzak durdu. Bu da bence başarısının en büyük sebebiydi. Bir başka örnek olarak Firefly’ı ele almak lazım. Amerikan ögeleriyle Çin’e dair özellikleri harmanlayarak, izleyiciye beklenmedik bir yaşam biçimi sunan dizi, uzay westerni hedefini de gayet güzel tutturdu.


Özetle; eğer senaryo yazıyorsanız ve bu konu ilgi alanınızdaysa, siz siz olun aşağıdaki listeden uzak durun:
1. Nükleer felaket
2. Uzaylı istilası
3. Dijital felaket
4. Virütik salgınlar
5. Meteor yağmuru
6. Robot istilası


Yazıyı sonlandırma vakti geldi de geçiyor. Eğer buraya kadar okumayı başardıysanız (ilk önce teşekkürlerimi kabul edin çünkü bu iyi bir iş çıkardığım anlamına geliyor) teknolojinin ilerlemesiyle daha görkemli sahneler çekme fırsatı yakalayan televizyon sektörünün, “belki de” hikayeye eski değeri vermeyi unuttuğunu fark etmiş olmalısınız. Son dönemlerde genel anlamda bilim kurgu olarak nitelendiren dizilerde yaşanan iptal kaosunun ardında da bu temel sorun yatıyor diye düşünüyorum. Ve noktayı koyuyorum (.)Ayca Ozbay

Önceki Yazı

White Collar 3. Sezon Ardından | Analiz

Sonraki Yazı

The Walking Dead Sezon Finaline Doğru | Analiz