The Good Wife 3. Sezon Finali | Analiz

-SPOILER İÇERİR-
Başarılı drama dizi The Good Wife’ın 3. sezon finali geçtiğimiz hafta yayınlandı. Sondan bir önceki bölüme dayanarak finalin Kalinda üzerine yoğunlaşan bir bölüm olacağını düşünmüştüm. Çok da yanılmadım ama diğer mevzuları da esas aldığımızda ağırlığın eşit olarak dağıtıldığını da söyleyebiliriz. Bölümde yine eski bölümlerde ara ara karşımıza çıkan avukatlar Canning ve Nyholm var ki ben ikisinin varolduğu bölümlere gerçekten bayılıyorum. İkisi de sıradışı, yırtıcı ve tabir-i caizse benim gözümde çatlak avukatlar. Nyholm çocuk sahibi olma, Canning ise engelli olma handikapını harika bir şekilde avantaja çevirebilen karakterler.
Son bölümlerde Alicia ile Kalinda arasındaki normalleşme sürecinin son noktası olan barda buluşma ile açılıyor bu bölüm. Alicia son aşamada Kalinda’nın avukatı olduğu için bir şekilde iletişime girmek zorunda kalıyorlar zaten. Alicia da geçmişi unutmak için çok çaba sarfediyor. Kalinda dizi başladığından beri zaten karanlık bir karakter özelliğini gösteriyordu. Bu final bölümüyle artık karanlığın aydınlanma sürecine girdiğini görüyoruz ve bunu tetikleyen hamleyi de Alicia eski bir çekten yola çıkarak Kalinda’nın eski kocasına ulaşarak yapıyor. Kalinda’nın ilk aklına gelen toplanıp kaçmak oluyor ama tehditin aynı zamanda Alicia için de tehlikeli olduğunu görerek ve muhtemelen bulunduğu yerden ve konumdan memnun olduğu, artık kaçmak istemediği için gitmekten vazgeçiyor.
Diğer bir mevzu ise gelecek sezon yine Alicia’nın iki arada bir derede kalacağının sinyallerinin verilmesi. Will ve Peter’ın altan alttan çekişmesi, Alicia’nın çocuklarından dolayı tekrar bir aile yaşantısına özlem duyması son sahnede açıkça vurgulandı. Fakat ondan önceki Alicia’nın Will ile asansördeki sahnesi Will ile ilişkisine son noktayı koymuş olması mıydı yoksa Will’e hala bir şeyler hissediyor olması mıydı çözemedim. Sanırım bu da gelecek sezon bu ilişkiden yana seyirciyi beklentiye sokmak ya da kafalarda soru işareti oluşturmak için bir taktikti.
Bir diğer taraftan firmanın Canning ve Nyholm işbirliğiyle zekice hamlelerle iflasın eşiğine sürüklenmesine şahit olduk. Asıl davayı yan davaya çevirerek ve yan davaya odaklanmış gibi görünüp Lochart&Gardner’ın esaslı müşterilerinden birini çalmaları çok planlı bir katakulli çevirmenin çok güzel bir örneğiydi. Zaten borçlu olan firmanın dengelerinin gelecek sezon zorlu bir finansal problemle değişeceğini tahmin etmek zor değil. Ayrıca Carrie’nin de firmaya geri dönmesiyle Alicia ile yine rekabete girecekleri apaçık, zira Carrie, ilk ipucunu Alicia’nın odasına göz süzmekle verdi.

Bölüm içerisinde ufak ama göze hoş gelen ve gergin anları zaman zaman daha da geren ya da tam tersi bi anda yumuşatan bir ayrıntı da Nyholm’un bebeğinin yürüteçle firma içerisinde dolanıyor olmasıydı. O sahnelerde korku filmlerinin psikopat çocuk klişesini düşünmeden edemedim. Zaten Nyholm’u hem hamileyken hem de bebek sahibi olduktan sonra bu handikapını avantaja çevirirken defalarca görmüştük. Yine bu avantaja çevirme mevzusundan bir diğerini de Canning’in kendisi gibi engelli olan bir hakime uygulamaya çalışması ve geri tepmesi beni gerçekten çok güldürdü. Bu iki ayrıntı finale ayrı bir güzellik kattı kanımca.

The Good Wife teması itibariyle gelecek sezonu çok merakla beklenen bir dizi değil, bunun farkındayım ama yokluğu hissedilecek diziler içerisinde yer alıyor. Bu açıdan beklemek çok da sancılı değil. Gelecek sezon yine bizi ustaca kurgulanmış davalar ve hukuk dünyasının çetrefilli savaşları bekliyor buna eminim. Bu diziden gelecek sezona dair beklentilerimi belirtip yazımı sonlandırıyorum: Alicia Peter’a dönmesin, Jackie ömrünü tamamlayıp ölsün, bir de Alicia’nın çocukları akıllarını başlarına toplayıp artık büyüdüklerini anlasınlar ve Alicia’ya aile olalım baskısından vazgeçsinler, zira Alicia ve Peter gibi akıllı ebeveynin çocukları neden bu kadar mantıksız diye sezon başından beri sorup duruyorum gerçekten :)

Hande Bulut

Önceki Yazı

Pınar Batum ve Begüm Özdemir Hakkında Her Şey | Röportaj

Sonraki Yazı

Game of Thrones S02E06 | Yakın Takip