Dollhouse | Nostalji

2009-2010 yılları arasında sadece 2 sezon yayınlanan, bilim-kurgu meraklılarının favorileri arasında yeralan Dollhouse 2. sezon’un sonuna doğru iptal edilerek dizi arşivlerinde yerini aldı. İptal edilmesine rağmen finalini gayet düzgün kotarmayı da başardı diyebiliriz.
Eliza Dushku‘nun başrolünde yeraldığı dizi hafızaların silinebilip, başka belleklerin boşalan hafızalara yazılması konusu üzerine kurulu. Düşünün. Yüklü bir para karşılığında, 5 yıllık bir süre için, sonunda hiç bir şey hatırlamayacağınız koşuluyla bedeninizin kullanılmasına izin verir misiniz? Çok korkutucu bir karar gibi görünüyor değil mi? İşte bu dizi bu kararı verenlerin bir şirket aracılığıyla toplandığı ve müşterilerin isteği doğrultusunda hafızalarına kişilikler yüklenerek kiralandığı bir hikayeyi konu alıyor. Bu oluşum yeraltı merkezli ve illegal olsa da ülke liderleri tarafından biliniyor ve göz yumuluyor. Böyle bir ortamda da bu anlaşmayı kabul eden kişilerin yüklenen kişiliklerle her türlü kılığa girdiğini söylemeye gerek yoktur heralde. Bazen bir eskort olarak görev alabilirken, bazen karısını özleyen bir adamın karısı rolünde, bazen de bir ajan rolünde yer alabiliyor bu kiralık bedenler. Kiralık bedenler diyorum ama kendi öz benlikleri silinse de derinlerde parça parça hatırlamalar da olmuyor değil. Bu kişilere görev amaçlı herhangi bir kişilik yüklenmediği takdirde kaldıkları evde bir hayaletten farksız, robot kıvamında dolaşıyorlar.

Tabii ki herşey süt liman ilerlemiyor. Bu hafıza silme, yerleştirme operasyonlarında çığrından çıkan bir karakter mükemmel kişi yaratmak uğruna tehlikeli boyutlara ulaşıp başlarına dert oluyor. Ayrıca bu yeraltı örgütünün varlığından haberdar olup ispatlamaya çalışan bir ajanımız da mevcut.

Böylesi bir gerçeklikte dizi içerisinde bunun ahlaki tarafı da epeyce sorgulanmakta. Gelen müşterilerin zaman zaman psikopat çıkması, devletten gelen tekliflerin de oluşum için hem zorunlu hem de zorlu olması bolca problem çıkarıyor. Bebeklerden (böyle tabir edebilirim sanırım) sorumlu olan kişiler sayesinde bu zorlu görevlerde çıkan problemlere zamanında müdahele edilse de başları derde girmiyor da değil.

Eğer az sezonlu bir dizi arayışına girdiyseniz ve bu hikaye sizde merak uyandırdıysa izlemenizi tavsiye ederim. İzlerken zaman zaman gerildiğim ve gerçekten keyif aldığım yapımlar arasında Dollhouse. Battlestar Galactica izleyenler için de ufak bir ayrıntı: Dizi içerisinde bolca Battlestar Galactica oyuncusu görmek mümkün. Ben  BSG’yi henüz izlemesem de okuduğum yorumlarda bu ayrıntı bolca belirtilmiş.

Fikir edinmeniz açısından tanıtım videosu ve neredeyse her bölümde duyacağınız meşhur diyalog:

-Did i fall asleep? ( Uyuya mı kaldım? )
-For a little while?( Kısa bir süre.)

Hande Bulut

Önceki Yazı

Suits | Tanıtım

Sonraki Yazı

The New Normal | Tanıtım