Episodes | Tanıtım

Yabancı dizi alemini takip eden herkesin ortak noktada buluşacağı iki konu vardır. 1- Lost’un finali berbattı. 2- İngiliz dizilerinin Amerikan uyarlaması da berbattır. Bizim konumuz daha çok 2.’siyle ilgili.. Being Human, Skins, Prime Suspect, Queer as Folk, Life on Mars, Free Agents  ve Coupling Amerikalılar tarafından berbat edilmiş projelerden sadece birkaçı.  Durumun vehametini anlatmak açısından bir istatistik vermek gerekirse bu 7 dizinin imdb puanlarının ortalaması sadece 6.1!
Peki bu kıyımın hikayesini hiç merak ettiniz mi? Merak etmeyin. Çünkü sizin yerinize merak etmişler hatta dizisini bile yapmışlar. Episodes için İngiltere’de çok tutulan bir dizinin Amerika’ya taşınma hikayesi diyebiliriz. Hikayede İngiliz mizahının etkilerini rahatlıkla hissedebiliyoruz. Elbette harika bir komedi olmasının yanı sıra Amerikan kültürüne, özellikle Hollywood kültürüne ciddi eleştirileri olan bir dizi. Üstelik bu eleştiriyi, “anlatmaktan” ziyade “göstermeyi” seçtiğinden ötürü diğer komedi dizileri arasında ayrı bir kaliteye sahip.
Dizinin birinci sezonu Amerikan dizileri içerisinde alışılmadık bir biçimde sadece 7 bölümle tamamlandı. Bunun sebebi dizinin Showtime – BBC ortak yapımı olması. İlk sezonunun ardından diziye gelen tek genel eleştiri yavaş aktığı yönündeydi. Bunun ayrı bir ironi yaratma çabası olduğunu düşünüyorum. Zira dizi konu olarak perde arkasını seçmiş ve hayat diziler kadar tempolu değil ne yazık ki..
2 kutuplu, 4 kişilik bir hikaye Episodes. Bir tarafta yazdığı diziden ödün vermek istemeyen İngiliz Sean ve Beverly Lincoln çifti. Diğer tarafta ise dizinin orijinal haline hiçbir saygısı olmayan ve maksimum seviyede onu “amerikanlaştırmaya” çalışan dizinin başrol oyuncusu Matt LeBlanc ve biraz arka planda kalsa da beğendiği herşeyle sevişmek isteyen kanal sahibi Merc Lapidus. Bunların yanı sıra dizi içinde çekilen dizinin kadın başrol oyuncusu Morning Randolph ile Lincoln çiftinin arasındaki kıskançlık problemleri diziye zenginlik katan bir başka çatışma noktası. Ayrıca patron asistanı Carol Rance ve daha pek çok yan karakterin özellikle komedi açısından diziye katkıları son derece büyük.
Episodes’in arkasındaki ve önündeki ekip hayli büyük isimler barındırıyor. Dizinin yaratıcıları Jeffrey Klarik ve efsanevi Friends dizisinin de arkasındaki iki isimden biri olan David Crane.  Eminim Friends’den bir ismin olması bazılarınız için diziyi izlemek adına yeterli bir sebeptir.  Bu yeterli değil diyenler için bir de kadroya Matt LeBlanc eklenmiş. Buradan aldığımız mesaj gayet nettir ki: “friends tutkunları bu diziyi izlemeye mecbursunuz.”  Matt LeBlanc, başrolde kendisini oynayarak diziye başlı başına büyük bir değer katıyor. Onu kendisini oynarken görmek hayli ilginç bir deneyim. Zaman zaman bu durum sizi ufak boşluklara düşürse de dizide öyle formda ve kattığı değer o kadar büyük ki daha ilk yılında “en iyi erkek komedi oyuncusu” dalında Golden Globe kazandı.
Beverly Lincoln karakterini canlandıran Tamsin Greig’de diziye ivme kazandıran oyunculardan biri. Onun için ödün vermek istemeyen tavrıyla dizinin asıl Amerikan versiyonuyla uyuşmaz karakteri diyebiliriz. Onu İngiliz efsanesi Black Books’dan tanıyanlar olacaktır. Yani size bir izleme sebebi daha. Sean Lincoln karakterini canlandıran Stephen Mangan’ın ve Merc Lapidus rolündeki John Pankow’un da oyunculuk performansları da diğer iki rol arkadaşına yetişir düzeyde.
İkinci sezonu 1 Temmuz 2012’de başlayacak bu 7 bölümlük keyifli hikayeyi izlemenin tam zamanı diyebilirim.
Not: Aslında BBC şuan 2. sezonunu yayınlamaya başlamış olsa da Showtime gösterime Temmuz ayında girecek.

Samed Aslan

Önceki Yazı

The New Normal | Tanıtım

Sonraki Yazı

Game of Thrones S02E10 Sezon Finali | Yakın Takip