Jericho | Nostalji (spoiler içermez)

Siz de benim gibi apokaliptik kurguların hayranı mısınız? O zaman bu dizi tam size göre.
Jericho sıradan apokaliptik konulardan birini, sıradışı işleyen bir dizi. İlerleyişi itibariyle büyük bir bilinmezlikle başlayan dizi bölümler ilerledikçe ağır ağır bilgileri sundukça konuya nasıl farklı bir açıdan baktığını anlamaya başlıyoruz.
Sıradan bir Amerikan kasabası, sıradan bir aile, uzun bir zamandan sonra ailesini ziyarete gelen sıradan bir adam.. Bu şekilde başlayan dizinin nereye gideceğini merak ederken aniden dev bir mantar bulutuyla karşı karşıya geliyoruz. Evet, çok uzakta bir yerde nükleer bir bomba patladı. Nükleer bombanın etkisiyle Amerikanın ortasındaki bu küçük kasabanın dünyayla bütün iletişimi kopuyor ve bu hiç de kısa bir süreliğine olmuyor. Dünyadan izole olmuş, kimin saldırdığına dair en ufak bir fikri dahi olmayan Jericho halkının hayatta kalma mücadelesini ve değişen Amerika’yı anlatıyor dizi bize. Zira Jericho sadece 1 mantar bulutu görse de asıl felaket çok daha büyük çapta. 
Dizi, bir büyük felaketin nedenleri üzerinde durduğu kadar sonrasıyla da ilgilenerek kendi türleri arasında farklı bir konuma sahip. Öyle ki modern dünyanın sağladığı pek çok imkandan yoksun Jericho halkının yeni hayat şartlarına uyum sürecinde yaşananlar zaten apayrı bir dizi konusu. Paranın artık değersiz oluşu, para yerine geçen metalar, hayati önem kazanan şeyler ve bunlar uğruna çıkabilecek savaşlar, yeni siyasi yapılanmalar ve saldırı nedenlerinin aydınlatılması, hepsini Jericho kasabasının gözünden izliyoruz.
Dünyanın ilk yerleşim birimi kabul edilen ve şuanda adı her ne kadar değişse de Ürdün sınırları içinde olan Jericho’nun diziye isim olarak seçilmesi bize dünyada (ki Amerikalılara göre Dünya’nın Amerika kadar olduğunu biliyoruz) nasıl köklü bir değişimin ve yepyeni bir dönem başlangıcının mesajını veren bir metafor. Zaten adım gibi eminim ki en fazla iki seçenek vardı. Bunlardan diğeri de Zion’du. Zion “fazla yahudi ” olduğu için ve konu bir Orta Amerika hikayesi olduğu için isim Jericho oldu.
CBS kanalında yayınlanmış dizi Stephen Chbosky, Josh Schaerve Jonathan E. Steinberg’in ortak projesi. Steinberg ve Schaer sonrasında başarılı dizi Human Target’de de birlikte çalıştı. Kısa bir süre için kasabaya uğrayan ama patlama sonrası ailesini bırakamayan, her sorunu bir şekilde çözmeye çalışan esas oğlanımız Jake Green’i Skeet Ulrich canlandırıyor. Pek parlak olmayan sinema kariyerinden sonra başat rollerden birini oynayarak en parlak dönemini bu dizide geçirdi diyebiliriz. Dizinin esrarengiz adamı Robert Hawkins’i canlandıran Lennie James için de Jericho kariyerinde yaptığı en iyi işlerden biri. James, Snatch gibi muhteşem yapımların içinde yer almış olsa da bu kadar önde olup, bu kadar başarılı olduğu bir başka projesi yok. Her Amerikan yapımının olmazsa olmazı olarak güzelliğiyle bizi büyüleyen bir esaskızımız da var tabi. Jake Green tarafından kalbi kırılmış ve dizi boyunca aşk üçgeninde kalan Emily Sullivan’ı Ashley Scott canlandırıyor. Scott’da halen dizi-sinema sektörleri arasında gidip gelen oyunculardan biri. Bunların dışında Kenneth Mitchell, Brad Beyer, Alicia Coppola (sinemanın Coppola hanedanlığıyla bir alakası yok) Pamela Reed ve Bob Stephenson dizinin diğer önemli karakterlerine hayat veren isimler. Genel olarak her ne kadar dizi, oyunculuk kalitesi açısından eleştirilse de birçoğu sinemayla içli dışlı oyunculara sahip.
Dizinin fevkalade IMDb puanına rağmen ilk sezonunda iptal edilmişti. CBS doğal olarak problemin rating’lerle alakalı olduğunu söylese de televizyon tarihinde eşine az rastlanır bir protestoyla karşı karşıya kaldı. 1. Sezon finalinde Jake Green’in ağzından çıkan “Nuts” kelimesine ithafen dizi hayranlarınca kanala kolilerce fıstık yollandı. Bu alışılmadık protestoya daha fazla direnemeyen kanal diziye 7 bölümlük toparlama 2. Sezon onayını verdi. Dizi 7 bölümde bir sona bağlansa ki bana göre yepyeni bir başlangıç olabilirdi, 2008 yılında yayın hayatını noktaladı.
Nuts Protestosu görüntüleri: 
Tüm rating meselelerine rağmen dizinin apar topar sonlandırılmasına sebep olarak büyük felaket sebebinin Amerikan devletini aşırı derecede rahatsız edebilecek bir kurgu üzerine oturtulmuş olmasının yattığına inanan azımsanamayacak kadar çok sayıda Jericho hayranı var. Şahsen ben de gizli politik bir müdehalenin olduğunu düşünüyorum.
Farklı senaryosunun yanında diziyi değerli kılan bir başka sebep de kuşkusuz soundtrackler. Bu, ayrı bir yazı konusu olduğu için burada çok fazla bilgi vermeyecek olsam da şunu söylemeliyim ki soundtrackleri en iyi olan dizilerden biri Jericho. 
Dizinin soundtrack’lerinden birini paylaşmak istiyorum:

Samed Aslan

Önceki Yazı

Dexter Yeni Sezona Doğru | Haber

Sonraki Yazı

Gilmore Girls | Nostalji