Smash Soundtrack | Eğlence

Bu sezonun en renkli, en eğlenceli ve en başarılı dizilerinden birisi olmayı başaran Smash, bir müzikal’den ziyade bir drama dizisi olmayı da başardı. Müzikleri insanı cezbeden, baştan çıkaran broadway havası ile birleşince ortaya çıkan tema gerçekten mükemmel bir hâl aldı.

Marilyn Monroe temalı bir müzikal yapmaya çalışan bir ekibin zorlu ve heyecanlı hikayesini konu alan Smash bu ilk sezonunu 13 bölüm ile tamamladı. Sezon içinde ikinci sezon onayını alan dizi sezonda Nbc kanalının tek başarılı projesi diyebiliriz.
Dizi müzikleri genelde Marilyn Monroe ve tanıdık  broadway müzikleri ile geçti ilk sezon. Genelde Marilyn karakteri için yarışan ikili Ivy ve Karen’ın ağırlılı olarak ön planda olduğu parçaların her biri birbirinde başarılı.

Henüz 1 sezon yayınlandığı için 13 adet parça var. Dediğim gibi Karen ve Ivy ağırlıklı parçalar aşağıdaki gibi. Her bir parçayı ayrı ayrı dinlemenizi tavsiye ederim. Tam Eurovision diye müzik yarışması olduğu iddia edilen yarışmanın yeni gündemden düştüğü bir zamanda gerçek müzik nedir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz parçalarda.

Spoiler vermeden parçaları anlatmaya çalığacağım.

Touch me
Touch Me by Smash on GroovesharkKaren’ın kendisini aşarak daha zirveye ulaştığı ve bence sezonun en heyecanlı anlarından birisine tanıklık ettiğimiz parça. Parçanın en önemli özelliği orijinal bir şarkı olması. İlk dinlemenizde bile sanki daha önce defalarca dinlemiş hissi uyandırır kişide. Diziden orijinal halini izlemek isteyenlere youtube linki.

Stand
Stand by Smash Cast on GroovesharkSezon ilerledikçe önemi anlaşılan karakterlerden olan Sam Strickland’ın Karen Cartwright ile harika düeti sonucu ortaya çıkan Stand soundrack listesinde 2 numara. Stand Amerikan klise kültürünün bir armağanı olan Donnie McClurkin & Marvin Winans ortaklığının bir eseri. Yıllar sonra coverlanması da ayrı bir başarı.

Who are you
Who You Are by SMASH on GroovesharkBenim adıma dizinin en iyisi Megan Hilty yani Ivy Lynn’in harika performansı ile Who are you. Bu sesi dinleyemen kişinin hayatında bir şeyler eksiktir :) Bir Jessie J parçasının kendisinden daha iyi coverlayan nadir insanlardan Megan Hilty.

Crazy Dreams
Crazy Dreams by SMASH on GroovesharkHenüz hayallerin yeni başladığı, ekibin rekabetlerin yeni başladığı ikinci bölümde Ivy Lynn tarafından seslendirilmiş bir Carrie Underwood parçası. Ekip şarkıyı orijinalinden tamamen farklılaştırıp yeni bir şarkı çıkarmış ortaya adeta.

Beautiful
Beautiful by SMASH on GroovesharkPopüler bir Christina Aguilera şarkısı olan Beautiful’u Karen pilot bölümde icra ederek tüm gönülleri feth ediyor. We are Beautiful dediği anlar kişinin diziye ilk bağlandığı anlardır. Bu performansı Youtube’dan da izlemenizi öneriyorum. Youtube Linki.

Haven’t Met You Yet
Haven’t Met You Yet by SMASH on GroovesharkBir Michael Bublé parçasını Lyle West karakterinin canlandırması sonucu ortaya çıkan harika bir parça daha. Jonas Brothers grubundan Nick Jonas’ın hayat verdiği karakter Lyle West, Derek Wills tarafından keşfedilmiş bir genç yıldız. Eski günlerini yad etmek ve teşekkürlerini sunmak için doğum gününü ilk keşfedildiği kişilerle kutlamaya karar vermesiyle diziye 1 bölümlük katkı yapıyor. Aslıda diziye katkısı bundan çok daha fazla ancak spoiler diyerek uzaklaşıyorum. Parça ise bir Michael Bublé parçası ve hiç kesilmeden tek seferde çekilen bir sahnenin ürünü. Bulabilirseniz sahneyi de izlemenizi tavsiye ediyorum.

Shake It Out
Shake it out by Smash cast on GroovesharkFlorence + the Machine grubunun en çok tanınan parçalarından birisi olan Shake It Out’un Karen tarafıdan harika cover’ı 6. bölümde Karen’ın ümitsizliğe düştüğü anlardan birisinde dinliyoruz. Yine harika bir performans ile hayata dönüş gibi bir parçadır Shake It Out.

Brighter Than the Sun
Brighter Than the Sun by Smash on GroovesharkColbie caillat’a ait olan Brighter Than the Sun parçasını dizide 7. bölümde Karen’ın sesinden dinliyoruz. Dizinin gidişatı açısından çok önemli bir yeri vardır Brighter Than the Sun parçasının. Karen bu parçada kendisini çok net şekilde “yıldız” olarak mimliyor.

Let Me Be Your Star
Let Me Be Your Star by SMASH on GroovesharkHenüz ilk bölümde gönüllere taht kuran harika bir parça olarak hayatımıza giriyor Let Me Be Your Star. Parça tamamen ekibin çalışmasıyla ortaya çıkmış orijinal bir şarkı olmakla birlikte Karen ve Ivy’nin harika düeti ile dizide zirve yapıyor. Pilot bölümünde seçmelerde ikisininde seslendirdiği şarkıyı aralıklı olarak iki yıldızın performanslarıyla desteklemesiyle bence dizinin en iyi bölümlerinden birisi ortaya çıkıyor.

The 20th Century Fox Mambo
The 20th Century Fox Mambo by SMASH on GroovesharkYine ekibin harika performansı sonucu ortaya çıkmış bir orijinal şarkı olan The 20th Century Fox brodway atmosferini harika bir şekilde yansıtması ile ön plana çıkıyor. Henüz ikinci bölümde Karen’ın harika olduğu anlardan birisinde seslendirdiği parça dizinin en sanatsal parçası. Aslında Ivy’de seslendiriyor parçayı ancak soundtrack albümünde Karen’ınkine yer verilmiş. Ayrıca make me over ile hemen hemen her izleyicinin dilinden düşmeyen bir melodisi var. Hiç bir parçayı dinlemeseniz bile en azından bunu dinleyerek işin tiyatral tarafına bakabilirsiniz.

Mr. & Mrs. Smith
Mr. & Mrs. Smith by SMASH on GroovesharkMarilyn’in hayatını harika bir şekilde anlatan şarkı Mr. DiMaggio’nun diziye dahil olduğu bölümde Di Maggio yani Michael Swift ile Marilyn yani Ivy Lynn tarafından seslendirilen dizinin en iyi coverlarından bir tanesi. Özellikle Marilyn’in hayatını güzel sembolize etmesi nedeniyle çok önemli bir parçadır.

 Let’s Be Bad
Let’s Be Bad by smash on GroovesharkBelki şimdiye kadar bir kaç defa en iyi şarkı demişimdir ancak bu şarkı benim soundtrack albümü içinde en çok dinlediğim ve dizide en çok hoşuma giden şarkıdır. Hatta o kadar fazla dinledim ki haftalarca  Let’s Be Bad diye dolandım ortalarda :) Tabii ki beklediğiniz üzere yine orijial bir şarkı olan  Let’s Be Bad’i Ivy hazırlıklar aşamasında provada seslendiriyor. Ivy’nin harika bir sanatçı olduğunu bu şarkı ile tescilliyoruz.

History Is Made At Night
History Is Made At Night by SMASH on GroovesharkMr. & Mrs. Smith’te olduğu gibi yine Michael Swift ve Ivy Lynn tarafıda seslendirilen şarkı yine orijinal bir şarkı. Brodway havasını her saniye alabileceğiniz şarkı albümün son şarkısı. Dizide ise 4. bölümde Di Maggio ile Marilyn olarak seslendiriliyor.

Dizide 13 bölümde seslendirilen önemli şarkılar bunlardır. Özellikle son bölümlere doğru aksiyonun tavan yapmasından dolayı spoiler olmaması için bazı küçük performansları yazmadım. Eğer diziyi izlemeye karar verirseniz bunlar da küçük sürprizler olsun.
Sezonun açık ara en iyi dizilerinden bir tanesi olan Smash’i izlemeyen çok şeyler kaçırıyor.

Kamil Akar

Önceki Yazı

Magic City 1. Sezon Finali | Analiz

Sonraki Yazı

Teen Choice Awards 2012 – İkinci Dalga ve Tüm Adaylar