Weeds 8. Sezon | Analiz

Son 4-5 yıldır en çok benimsediğim dizilerden birisi olan Weeds benim için yazın habercisidir. Yine bir haziran sonu temmuz başı vakitlerinde ayrılığına nokta koyma zamanı geldi.
Aykırılıkta zirve olan dizimiz son yıllardaki form düşüklüğü ardından 7. sezon finalinde nefes kesici bir final ile noktalanmıştı. Yeni sezon başlamadan bu sezonun son sezon olacağı maalesef duyruldu. Dizi ortasından bu yana final konuşulmasına karşın hiç bir zaman finalin ne zaman yapılacağını bilmiyordu. İş öyle bir noktaya geldi ki geçtiğimiz sezon boyunca dizinin final yapacağı duyumlarını almıştık. Dizi sezon finali ardından Jenji Kohan ise dizinin 2 sezon daha süreceğini açıkladı. Bu açıklamaların ardından bu sezon dizinin finali olacağı duyruldu. Yani Weeds ekibi ile Showtime kanalı arasında bir sorun olduğu açıkça belli oldu. Umarım Jenji diziye güzel bir final yazar ve bu efsane dizi güzel bir sonla biter.

7. sezonda yaşanan “böyle final sezonumu olur?” nidalarımızdan dolayı diziyi tam anlamıyla kavrayamamıştık. Diziyi yeni sezon başlamadan tekrar izledim ki aslında o kadar kötü değil. Nancy’nin hapishane maceraları ve çıktıktan sonraki zekice hamleleri gayet Weeds devamlılığına sahip olmuş. Yeni sezondan final olduğunu öğrenmeden önce beklentim az olsa da final olduğunu duyduktan sonra hayli arttı. Geçtiğimiz sezon finali biraz hayal kırıklığı olsa da bu sezon harika başladı. Şimdiye kadar kötü karma etkisinde kalmayan Nancy bu sezondan itibaren karmaya olan borçlarını ödeyecek gibi. Geçtiğimiz sezon finalinde “olmaz o iş, Nancy sıyırır paçayı” demiştim ama oldu işte.

Yazının bundan sonrası spoiler içerir.

Nancy’nin aile masasındaki çakma sohbeti bitmeden kafasına kurşun yemesi çok can alıcı bir sahneydi. Herkes aklından Nancy’nin zarar görmeyeceğini düşünürken sezon başlangıcı şok edici oldu. Aslında bu sezon apar topar final olmasaydı muhtemelen bu sezon böyle başlamayacaktı.
Nancy 7 sezondur yaptıklarının cezasını kafaya yediği kurşunla ödedi. Çocuğun nefretini herkes unuttu. Güzel ters köşeydi. Ben Meksika maftası diye tahmin etmiştim. Bundan sonraki iyileşme süreci ise çok hızlı olacağı belli. Katilimiz ise hiç beklenmedik bir isim çıktı. Yine Nancy’nin hataları yüzünden mahvolan bir hayat nedeniyle Nancy kafasına kurşunu yedi. Ancak çocuğun bu hiç iyi hissettirmedi söylemleri gösteriyor ki bundan sonra Nancy’den uzak duracak. En geç 2-3 bölüme Nancy başlar torbacılığa.
Dizinin yeni sezonda en önemli karakteri bence Shane. Böyle bir dizide bu kadar farklı bir yön görmesek zaten çok şaşırırdım. Geçtiğimiz sezondan bu yana mesajı verilen Shane’nin polis olmaya adaylığı absürt bir durum oluşturuyor. Bu kadar suçlu bir aileden bir polis çıkması garip bir durum. Sezon başlar başlamaz bu konuya iyice değindiler. Zaten dizi başından bu yana Shane’in senarist’i yansıtan karakter olduğu bolca söyleniyordu. Silas ise her zamanki gibi uçar kaçar ve itici bir tip olmaya devam ediyor. Gelecek bölümlerin tanıtıldığı kısa bölümde bile bu sezonda neler yapabileceğini tahmin edebiliyorum.
Dizinin en renkli karakteri Andy ise yine harikalar yaratıyor. Sezonu bu kadar kısa olan ve 8 sezon sürmüş bir dizide bu kadar stabil bir oyunculuk sergilemek gerçekten çok büyük bir başarı ve Justin Kirk bunu başarıyla yerine getiriyor. Yine bu sezon da o efsane sorumsuz tavırlarını sergilemeye başladı. Nancy’nin odasında sevişmesinden ziyade hahamla girdiği diyalog çok güzeldi. Din ve inanışlar üstüne başarılı bir diyalog yazılmış. Haham’ın “neye inanacağına karar vermeden ölebilirsin” gibi açıklamaları çok başarılıydı.
Dizinin diğer renki karakteri ise Doug her zaman yaptığı gibi Shameless’ta dorukta. Utanmazlık ve pis işlerin devamlı içinde olup bu kadar sevimli olan başka bir karakter yoktur. Yine kim ne derse onu yapan tavrı bu sezona büyük renk katacak gibi. Umarım bolca görürürüz kendisini.

Dizi final sezonunda bize bir sürpriz yapmış ve 5. sezondan bu yana göremediğimiz Little Boxes ile açılış yapmış. Little boxes yan sıra açılışta çizilen geçmiş sezonun özetleri anlatımlı kara kalem çalışmaları da harika bir renk katmış şarkıya. Weeds severleri bu sezon açılışı çok mutlu etmiş olmalı. Açıkçası beni sezon açılış müziğinden tutun sonunda çalan müziğe kadar hepsi çok mutlu etti. Yıllardır görmediğim dostumu gördüm edasıyla izledim diziyi ve bittiği anda büyük mutluluk hissettim. Benim gibi ağır hayranlar için zor bir sezon olacak gibi.

Nancy’nin en zon sezonu başlamış bulunmakta. Şimdiye kadar hep yaver giden şansı artık yanında olmamakla birlikte ilk bölümde gördüğümüz üzere artık ailesi de eskisi kadar yanında olmayacak. Bu zorlu yolculukta en büyük destekçisi yine Andy olacak gibi.

Umarım adına ve geçen 7 sezona yakışır bir final ile veda ederiz diziye. Eğer Showtime diziye kıymayıp 9. sezonda final yapmaya izin verseydi daha iyi bir final olacak gibiydi ancak hiç yoktan iyidir diyerek bu sezonu güzelce noktalamayı ümit ediyorum.

Son sözlerim ise tabii ki uzun süre sayıklayacağım; little boxes.

Kamil Akar

Önceki Yazı

How to Make It in America | Nostalji (spoiler içermez)

Sonraki Yazı

The Walking Dead, 3. Sezondan İlk Fotoğraflar | Haber