Justified 3. Sezon | Analiz

Neo-Western tarzındaki FX’in başarılı suç draması Justified; geçtiğimiz aylarda bölüm başına aldığı 4 milyona yakın izleyici ile üçüncü sezonunu tamamladı. İlk iki sezona göre çok daha birbirine bağlı bölümlerden oluşan,  gelen konuk oyuncuların müthiş iş yaptığı bu sezonda değişmeyen tek şey belkide silahını kullanmaktan tereddüt etmeyen gözü-pek federal şerifimiz Raylan Givens’ın iç dünyasıydı diyebiliriz. Üçüncü sezonda gelişen senaryoyu hatırlattıktan sonra yeni gelen karakterleri inceleyip, sezonun “en” lerini yazarak yazıyı tamamlayacağım ancak buradan sonrasının ağır spoiler içeriyor olacağını da belirtmeliyim.

 

Üçüncü sezonda hikaye; Bennett’lerin emanet olarak Ellstin Limehouse’da duran 3.2 milyon dolarlık parasının peşine düşen Dickie Bennett ve Boyd Crowler ekibinin zincirleme olaylarını anlatırken diğer taraftan da Kentucky’ ye iş yapmak üzere gelen Detroit mafyasının adamlarından Robert Quarles’i anlatıyor.

 

Robert Quarles ve Wynn Duffy

 

Bennett’lerin hepsi ölmüştür ve geriye Dickie kalmıştır ve eli kolu bağlı bir şekilde hapishanededir. Ancak içeriye kendini sokturmayı başaran Boyd ise önce paranın yerini öğrenecek daha sonrada Dickie’den intikamını alacaktır. Ancak Raylan’in durumu anlamasıyla Boyd’un tekrar hapisten çıkartılacak olması sebebiyle Boyd, Dickie’yi öldüremeden sadece paranın yerini öğrenebileceltir. 3 milyondan fazla bu para siyahilerin vadisi olan Nobles’da Ellstin’in elindedir. Ancak Ellstin parayı sadece bir Bennett’e verecektir. Ve bu vadiye de girmeye kimse cesaret edemez. Bu yüzden hapisten zorla da olsa kaçırılan Dickie parayı almak için Ellstin ile buluşur ancak ortada sadece 46bin olduğunu öğrenir. Elbette para bu kadar değil ve Ellstin’in bu uyanıklığı işleri daha fazla kızıştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. 

 

Diğer taraftan Detroit mafyasının işlerini yürütmekte olan Arnett’in başarısız sonuçları sebebiyle yerine gelen Robert Quarles; Kentucky’de her türlü uyuşturucu işi yaparak para kazanmayı hedefliyordur. Bu yolda karşısına çıkan Boyd ve arkadaşları ile Raylan Givens’ın başını oldukça ağrıtacaktır. Ama bu yolda tek başına değildir ve Ellstin ile Wynn Duffy’den destek görecektir. 

Arlo Givens ve oğlu Raylan Givens.

 

Quarles, Wynn Duffy ile ilaç işine girer ancak başarılı olamaz. Bunun sebebini Crowler ile Raylan’ın ortak olarak çalışması olarak görür (Aslında yok öyle birşey). Bu yüzden de Raylan’ın bebeğini taşıyan Winona’nın eski kocasını öldürerek suçu ona atmaya çalışır. Aynı zamanda da FBI’a Raylan’ın Boyd ile çalıştığını sanmaya teşvik ettirir. Bu şekilde Raylan’ın başı oldukça ağrıyacak ancak kurtulacaktır. Arkasından da Quarles’in desteklediği şerif Nables seçimi kaybedecektir. Tüm bu olanlardan sonra Quarles oldukça zayıflayacak ve Detroit tarafından öldürülmek istenecektir. İşte bu noktada istemeden de olsa Raylan onu öldürmeye gelen mafya üyelerini yakalayacaktır. Quarles ise Ellstin’e sığınacaktır. 

 

Boyd’un yakasını ise hainler bırakmıyor. Başta Devil onu Quarles için satıyor. Daha sonra da Boyd’un Devil’i öldürdüğünü Limehouse’a biri sızdırıyor. Ben dahil birçok izleyici büyük ihtimalle bunun Arlo olduğunu düşündü ancak tekerlekli sandalyede ki kuzeni Johnny çıkınca şok oluyoruz. Bununla da kalmayıp Arlo’da Devil’i öldürme işini üstüne alınca Boyd bu işten de paçayı sıyırıyor. Ama Quarles bu kadar şanslı değildir elbette. Wynn Duffy’nin oyununa gelen ve aracının patlamasından ağır yaralanan Robert Quarles, bir aileyi rehin alıp Raylan’ı zor kullandırarak Limehouse’dan para çalmaya kalkışır. Ancak karşılıklı silahların çekildiği o süper sahnede(En altta) Quarles’in kolunu satırla kesen Ellstin’den sonra birçoğumuzun ağzı açık kalır. Elbette bu kadar akıllı ve sinsi kötü adam Quarles’in ölümünü değilde tutuklanmasını bekliyordum ama yinede bu durumdan rahatsız olduğum söylenenemez. Özellikle ölürken Quarles’in söylediği “Polisi ben değil baban öldürdü” lafı bir aile dramını ortaya çıkarmaya yetiyordu. Aslında Arlo o polise ateş ettiğinde oğlu Raylan sanarak ateş etmişti….

Raylan ve Ellstin Limehouse.

 

Bu yıl Emmy’de “En iyi drama rolünde konuk oyuncu” ödülüne aday olan “Jeremy Davies” in hayat verdiği rol Dickie Bennett’e gelince… Dickie hala kendi halinde ve evet tekrar hapiste. Hep uyanık olarak geçiniyor ancak sürekli herkes tarafından ihanete uğruyor. Kendi başına işler yapmaya kalkıştığında ise karşısına Raylan çıkıyor. Raylan’a silah çeken Dickie’yi artık kolay kolay görebileceğimizi sanmıyorum. Ancak 2 sezondur çok iyi iş çıkarttığı bir gerçekti. Bu sezon konuk oyuncularda gördüğümüz bir diğer isim ise Supernatural’in Bobby’si Jim Beaver‘dı. Onu da şerif adayı olarak izledik. 

 

Yalnız kovboy Raylan Givens… Babasını hiç sevmese bile, hiç üzülmediğini söylese bile eminim babası tarafından öldürülmek istenmesi onu yaralamıştır kanımca. Hem de ailesinden geriye sadece Arlo kalmışken… Winona ile işler düzelecek ve bir aile kurup gelen bebeğini karşılayacak olmasını çok isterdik ama olmadı. Olamaz da… Çünkü Raylan’ın silahından uzak bir hayatı çok zor. Winona çocuk doğana kadar kardeşiyle kalsa da bence 4. sezonda onları yine birlikte olmuş, barışmış bir şekilde görebileceğiz diye umuyorum. 4. sezon onayını rahatlıkla alan Justified’da bu sezon konuk oyuncular çok iyi iş çıkardılar. Katkıları muazzam oldu. Özellikle  Neal McDonough (Quarles) ‘in performansı ve oyunculuğu mükemmeldi.

Sezonun En İyi Repliği: 

 

Üçüncü bölüm “Harlan Roulette” de Raylan Givens içinde Wynn Duffy ve R. Quarles’in olduğu karavanı basar. Raylan silahındaki kurşunu çıkarır ve yerdeki Duffy’nin üstüne atar ve şu cümleyi söyler:

Sezonun En İyi Sahnesi:

 

Robert Quarles; Raylan Givens ve bir de masum çocuğu silah zoruyla rehin tutarak Limehouse’a gelmiştir. Herkes Raylan Givens’ın nereden silah çekip de kimleri öldüreceğini düşünürken, arkadan gelen Errol bir anda ortaya çıkar ve Quarles’e ateş eder. Robert Quates’in de karşılık verdiği o çatışma da Errol ölür ama Quarles ayakta kalır. İşte tam bu sırada eline sarılan Raylan’ın Quarles ile kavgasına Ellstin satırla son verir:

Ali Şahin

Önceki Yazı

Yeni Başlayacak Komediler – Bölüm 2 | Tanıtım

Sonraki Yazı

Californication Soundtrack | Eğlence