666 Park Avenue | Tanıtım

ABC’nin Sonbahar yayın döneminde görücüye çıkardığı Pazar geceleri yayınlanacak olan yeni korku-gerilim dizisi 666 Park Avenue, 30 Eylül’de yayınlanan pilot bölümüyle izleyicilerle buluştu. Fringe’in senaristi ve prodüksiyonluğunda ismi olan David Wilcox‘un yaratıcılığında oluşan dizide; birçok yapımdan esintiler yada izler görmek mümkün. Peki bu özelliği, yapım için iyi mi kötü?
Supernatural’den “Crowley” karakterini alın (Kendisi 4 yolun birleştiği yerde ruhun karşılığında dileğini gerçekleştiren bir karakterdi), içine biraz American Horror Story ekleyin. Kısık ateşte Şeytan’ın Avukatı ile karıştırın. İşte karşınızda 666 Park Avenue! Kimilerine göre biraz da “Lost” atılmalı denmiş bu tarife ama tür olarak pek ona yakın göremediğimi söylemem gerek (Bunu demelerinde biraz da Terry O’Quinn‘in etkisi olabilir). Dizinin konusuna gelirsek;  Jane ve Henry, büyük umutlarla geldikleri New York’da iş aramaya devam etmektedirler. Jane bir mühendis, Henry ise bir avukattır. “999 Park Avenue” adlı büyük ve tarihi olan apartmana ‘yönetici aranıyor’ ilanı üzerine başvuran çiftimiz karşılarında mülkün ve durdurulamaz yükselişinin ardındaki isim olan Gavin Doran’ı bulurlar. İstedikleri gibi bir iş görüşmesi olmasa da, biraz şans ve biraz da Jane’in yeteneği ile işi alırlar. Artık bu gizemli ve bir o kadar da tehlikeli apartmanda onları neler beklediğini bilmeselerde, yönetici olarak birçok sorumluluk yüklenmişlerdir.
999 Park Avenue’nin sahibi Gavin Doran, insanlarla birtakım anlaşma yapıyor. Onlara istediği şeye karşılık istediklerini veriyor. Bu, birinin en iyi müzisyenlerden biri olmasından tutun, ölmüş karısını tekrar görmek isteyenlere kadar uzayan bir listeyi oluşturabiliyor. Bu yüzdendir ki, Doran’ın Şeytan’la anlaşma yapmış bir elçi olduğunu düşünüyorum. Bu rolü daha önce Supernatural’i izleyenler bilecektir. Bunun yanında geçen yılın en iyi dizilerinden biri olan American Horror Story’nin lanetli ev ve doğaüstü olaylarına benzer senaryosunun burada da izlerini görmek mümkün. Seksi bir sarışın tarafından kandırılan evli bir erkek, bodrumdaki gizemli ruhlar yada ev kazaları gibi. Bunun yanında eşyalarla ilgili bağlantı kurarak sahibiyle ilgili anılar görebilen kızdan tutun; Doran’ların birçok işinde yardımcı olacağını düşündüğüm avukat Henry’nin hangi tarafı seçeceği gibi diziyi farklı kılan konular da mevcut.
Dizide Jane Van Veen rolünde Rachael Taylor‘ı izliyoruz. Kendisini birçok filmden ve Grey’s Anatomy‘i izleyenler de 7. sezondan hatırlayacaklardır. ABC’nin bir diğer dizisi Brothers & Sisters‘da 100’ün üstünde bölümde yer alan Dave Annable‘ı da dizide Henry Martin rolünde görüyoruz. Olivia Doran’ı Desperate Housewives‘dan Vanessa Williams ve  Gavin Doran’ı da Terry O’Quinn canlandırıyor. Ben Kingsley‘e olan inanılmaz benzerliği bir yana elbette ki Terry’de Lost’un unutulmaz karakterlerinden biriydi (John Locke). Oyuncu kadrosunun oldukça kabarık olduğu 666 Park Avenue’de her bölümde birçok ölüm göreceğimiz gebe gibi. Ancak oyunculukların çok iyi olduğunu belirtmek istiyorum.
Dizinin biraz da teknik öğelerine bakarsak aslında her yeni dizi gibi grafiklerin ve efektlerin biraz benzerlerine göre sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Yine de iyi reytinglerle beraber zamanla ayrılan bütçe de artarsa bu durum düzelebilir. Reyting demişken, dizinin açılış bölümünün çok da iyi seyirci oranı topladığını söylemek zor. Geç saatte yayınlanması mı, yoksa iyi reklam yapılamamış olması mı bilemem ama “Once Upon A Time” ın 12 milyon izleyici topladığı gün, sadece 6 milyon izleyici ve 2.1 oranı tutturabildi. Kezâ bu oran ve izleyici ikinci bölümle beraber daha da aşağıya düşecektir. Bence yayınlandığı gün çok fazla kaliteli dizi var ve gününün değiştirilmesi doğru bir hamle olabilir.
Dizi “Murmurations” adlı ikinci bölümüyle 7 Ekim günü yayınlanacak ve promo resimlerden gördüğüm kadarıyla bizi; Doran’lar ile yönetici çiftimizin başbaşa olduğu bir yemek bekliyor. Son olarak 666 Park Avenue’yu; American Horror Story, Supernatural, Grimm gibi doğaüstü dizileri sevenlere kesinlikle öneririm. Valda‘nın güzel çevirisiyle umarım dizi sezon onayı alır ve izlemeye devam ederiz. Kanal, Abc olunca insan tereddütle yaklaşıyor. Bir fikir vermesi açısından aşağıdaki trailer’a da bakabilirsiniz.

Ali Şahin

Önceki Yazı

Dexter S07E01 Analiz | Yakın Takip

Sonraki Yazı

Zooey Deschanel | Profil