Dexter S07E01 Analiz | Yakın Takip

  Özlem sona erdi ve sevimli katilimiz geri döndü. 30 Eylül’de kendi dizi tarihinin reyting rekorlarını kırarak açılış yapan Dexter, birçoğumuzu tatmin eden bir bölümle sezona merhaba dedi. Birçok dizi için yaptığımız “Yakın Takip” yazılarımıza bundan sonra Çarşamba günleri Dexter ile devam edeceğiz. 

~ Ali Şahin ~


  6. sezon finalinde Dexter ile Deb’in kilisedeki karşılaşmasından ne tür bir sonuç çıkacağını hepimiz merakla bekliyorduk. Dexter beklediğim kadar akıllı bir şekilde olayı Deb’e açıklayamasa da bir şekilde cinayetten kurtulmayı ve Deb’i kandırabildiğini düşündük. Ama Deb’in yıllardır değişmeyen ve hatta yükselmesini bu kadar hızlandıran bir özelliği vardı: Şüpheye düştüğünde sonuna kadar araştırması.

  İşte bu yüzden Dexter yanına acil kaçış çantasını aldı. Bitmek bilmeyen Deb’in bu soruları karşısında belkide son çaresi kaçmaktı. Bir taraftan böyle düşünürken bir taraftan da öldürülen polis memuru Mike’ın katilinin peşinden gidiyordu. Bölüm boyunca ve hatta son sahneye kadar tüm sezon süreceğini düşündüğüm “Deb anlayacak yada Dexter bu sefer kolay kurtulamayacak” gel-gitleriyle devam edeceğini düşünmüştüm. Ama son sahne gerçekten de sezon finalini aratmayacak nitelikteydi. Baba Morgan’ın tüm uyarıları ve korumalarına rağmen Deb, Dexter’ın gerçek yüzünü görmüştü. Bütün kan örneklerini çıkarmıştı. Ne olursa olsun o son sahnenin gerçek olmadığını düşünmek istiyorum. Rüya yada hayal görüyordur diye umuyorum. Eğer öyle değilse bundan sonrasının da nasıl bir hal alacağını kestiremiyorum bile…

  Unutmadan, hepimiz bölümün başında Dexter’ın yurtdışına kaçtığını düşündük değil mi :)

~ Damla Çimen ~ 


  Dexter’ın başlamasını diğer bütün dizilerden daha çok istiyordum. Öyle bir yerde final yaptılar ki devamının ne olacağını asla kestiremiyordum. İzlediğim en iyi sezon prömiyerlerinden biriyle ekrana gelen Dexter, her şeyiyle beni tatmin etti. Dexter’ın Debra’ya yakalanışıyla sonun başladığını düşünüyorum. Debra, ilk dakikalardan bunun peşini bırakmayacağını Dexter’ın kendisini ikna edemediğini belli etti ve eski dosyaların içinde Dexter’ı aramaya başladı. “Ice Truck Killer” davasında yaşadıklarını çok net bir şekilde hatırlayan Debra, acı gerçekle karşı karşıya kaldı. Yıllar boyunca güvendiği tek insan olan ve geçen sezon değişin hisleriyle Dexter’a karşı nasıl bir tutum besleyecek hiç tahmin edemiyorum. Bu bölümün son sahnesinde peşini bırakmayacak gibi görünse de polise teslim edeceğini sanmıyorum. Ancak Dexter’ın peşinden gelen sadece Debra değil LaGuerta’nın farketmeden olsa Dexter’ın katil olduğunu anlayacağını düşünüyorum ayrıca LaGuerta ile de bitmiyor Louis de farklı nedenlerden de olsa Dexter’ın peşinde. Dexter’ın bu yıl işi hiç olmadığı kadar zor.

  Harika bir sezon prömiyeri ile başladı ve eminim harika bir sezon da bizi bekliyor. Yeni katılan oyuncular ile renklenecek ve çok heyecanlı bir sezonun bizi beklediğine eminim. Hasret sona erdi ama böyle bölüm sonları oldukça her hafta beklemek bizim için daha zor olacak. Hepimize kolay gelsin ve keyifli seyirler.Kamer Aksoy ~

  

  Normalde her sezonunun ilk bölümleri ağır ilerleyen Dexter’ın bu sezon böylesine hareketli başlaması geçen sezonun bitiminden belliydi zaten fakat yine de beklentilerin üzerinde bir bölümle başladı sezona.

  Yayınlanan 2 dklık promoda gösterilmeyen ve ilk izlediğimizde ‘kaçış’ sahnesini andıran bir sahne izledik bölümün başında. Fakat sonradan öğrendik ki, ensesinde Debra’nın nefesiyle yaşayan Dexter böyleyken bile öldürmekten geri kalamıyor. Zaten bu durumda kaçması sadece Debra’da değil çevresindeki herkeste soru işaretleri oluştururdu diye düşünüyorum.

  Dexter’ın Debra’ya yakalandığındaki şok ve panik anında bile arka arkaya yalanlar söyleyebilmesini hayranlıkla izledim diyebilirim. İşinin eri olmuş adeta. Uzun zamandır izlemediğimiz flashback’ler de vardı bu bölümde bol bol. Deb ve Dex’in çocukluklarına dönmek, Dex’in sırrını Deb’in neden bilmemesi gerektiği gibi detaylar güzel işlenmişti.

  Öte yandan, geçen sezondan bir kıllık çıkartacağı belli olan Louis’in son demlerini yaşadığını düşünüyorum. Böyle yapmaya devam ederse Dexter tüm tabularını yıkıp Louis’in canına kıyabilir. Sonuçta Dexter’a bulaşanların sonlarının ne olduğunu biliyoruz.

  ‘Bay Harbor Butcher’ etiketi üzerine yapışan arkadaşı Doakes’un seri katil olduğunu kabul etmeyen Laguerta’nın, Travis Marshall’ın öldüğü kilisede Dexter’ın hatıra olarak aldığı ve Debra’nın kendini deyim yerindeyse iş üzerinde yakalaması telaşıyla düşürdüğü kanlı lamı bulup, deliller arasından kaçırması, onunla ne yapacağına dair kafalarda kocaman bir soru işareti bıraktı. Neyse ki Dexter fark etti düşürdüğünü, yine de Laguerta’da olduğunu nereden bilebilir? İşler karışacak gibi.

  Debra’nın söz konusu işi olunca ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz. Onun için üzerindeki şoku atlatıp gözlerinin önündeki bazı parçaları birleştirip Dexter’ın yaptıklarına anlam kazandırmak ve özellikle Dexter’ın öz ağabeyinin Brian Moser olduğunun da bilincinde olarak bazı şeylere inanması çok da zor olmadı.

  Bahsetmeden de olmaz, Dedektif Mike Anderson’un ölümü beni hem üzdü, hem de şaşırttı. Katilini her zamanki çevikliğiyle bulan Dexter’ın kendini Debra’ya kanıtlaması açısından bir seferliğine de olsa departmana yardımcı olması gerektiğini düşünenlerdenim.

  Ayrıca bölümün sonu, yıllardır beklediğimiz Debra-Dexter karşılaşmasının asıl şimdi olacağını belirtir nitelikteydi, yeni bölümü büyük bir merakla bekliyorum bu yüzden.


~ Kamil Akar ~

  Her zaman alışık olduğumuz Dexter yeni sezona yine bildiğimiz gibi başladı. Harika monologlar ve bir o kadar harika oyunculukla Dexter bildiğimiz Dexter’di.
Geçtiğimiz sezon finalinde Deb’e yakalanması ile son bulan dizi bu sezona kaldığı yerden devam etti. Dexter’in Deb’e yakalanmasından sonra herkes Dex’ten zekice ve kurnazca bu olaydan sıyrılmasını bekledi ama senaristler daha realist davranıp normal bir insanın vereceği tepkileri verdirtti Dexter’a. Basit yalanların ardından abi sevgisi(!) ön planda olan Debra abisine yardım edip ilk etapta bu işten kurtardı.
Ama Debra’nın en büyük özelliği olan tuttuğunu kopartması Dexter’ın başına büyük sorun çıkartacağı açık ve netti. Bölüm boyunca ipuçları peşinde koşan Debra sonunda amacına ulaştı gibi. Gibi diyorum çünkü bunun bir hayal olma ihtimali çok yüksek.

  İkinci bölüm gelmeden sezonun gidişatı hakkında yorum yapmak zor olsa da, iki ihtimali de değerlendirmek gerek. Eğer Deb her şeyi öğrenirse dizi bildiğimiz Dexter’dan uzak bir görüntüyle ilerleyecek ki bunu çoğumuz beğenmeyeceğiz. Hatta ben şimdiden beğenmedim. Zira Debra’nın Dex’i kurtarma çabaları, iyi bir Dexter olma uğraşı falan bizim Dex’e göre değil.
İkinci ihtimal ise beni daha çok heyecanlandırıyor. Debra olayı hayal ise Dex her zaman ki öldürme işlerine devam eder ancak bu sefer işi daha zordur. Debra onu her an izleyecektir. İlk bölümde gördüğümüz ifaz şimdiye kadar ki en riskli işlerinden birisiydi Dex’in. Düşünsenize bütün sezonun böyle olduğunu. Harika olmaz mı?

  İlk bölüm itibariyle harika giriş yapan dizimiz için şimdilik söyleyecek pek fazla bir şey yok. Özellikle ikinci ve üçüncü bölüm sonrası daha net şeyler söyleyebiliriz sezon ilerleyişi açısından. Ama her ne olursa olsun harika bir sezon bizleri bekliyor.
  

dcimen

Önceki Yazı

Dexter’ın kurbanları | Derleme

Sonraki Yazı

666 Park Avenue | Tanıtım