Dexter’ın kurbanları | Derleme

7nci sezonu henüz başlayan Dexter’ın geçen 6 sezonundaki masasına yatırdığı ‘akılda kalıcı’ kurbanlarına göz atmak, anımsamak ister misiniz?

Not: İlk 6 sezonun tamamını izlemeyenler için aşırı derecede spoiler vardır!

1inci Sezonda:
Dexter’ı tanımaya başladığımız ilk sezonda bir çok kurbanına şahit olsak da şüphesiz ki en akılda kalanı Dexter’ın ağabeyi Rudy Cooper’dı. Nam-ı diğer Brian Moser, bir diğer adıyla ‘Ice Truck Killer’

Hayat kadınlarını öldürüp, vücutlarının çeşitli parçalarını yalnızca Dexter’ın anlayabileceği şekilde etrafta bırakan, onunla bu şekilde iletişime geçen buz kamyonlu katilimiz, Dexter’ı başlarda kendine hayran bıraksa da, sonraları çocukluğunda yaşadığı ve travmayla bir ağabeyinin olduğunu bile unutturan, ona ‘Dark Passenger’ını miras bırakan olay: annesinin trajik ölümünü hatırlamaya zorladı. Dexter bir ağabeyi olduğu gerçeğiyle yüzyüze kalmışken, Brian Dexter’ı üvey kardeşi, kendisinin nişanlısı Debra’yı öldürmeye zorladı ve Dexter bir seçim yapmak zorunda kaldı. Dexter seçimini yaptu ve Debra’yı kurtarıp, belki de onu olduğu gibi kabullenebilecek yegane insanı, ağabeyini öldürdü ve intihar süsü verdi.

2nci Sezonda:
Benim favori sezonum olan 2nci sezona geldiğimizde, Dexter’ın öldürdüğü ve teknesinden denizin dibini boylayan kurbanlarının tek tek cesetleri ortaya çıktı ve Cinayet Masası tarafından ‘Bay Harbor Butcher’ ismi verilen seri katil arayışı başladı. Dexter için oldukça sancılı geçen günler böylece başladı. Kız arkadaşı Rita’ya uyuşturucu bağımlısı olduğu ve toplantılara katılıp bunu yeneceği yalanlarını söyledi. Dexter’ın bir ‘bağımlılığı’ olduğu gerçek zaten. Bu toplantılarda Dexter, Lila ile tanıştı ve Rita ile arası açılınca, Lila ile ilişkiye başladı.

Lila başlarda Dexter’a bağımlılığı konusunda çok yardımcı oldu, zamanla Dexter’ıın gerçek yüzünü gördü, hatta ‘Bay Harbor Butcher’ olduğu sanılan Doakes’ın ölümüne sebep oldu ve Dexter’a yardım etmiş olduğunu düşündü, ki etti. Lila başına buyruk hareket etmeye başladı ve Rita’nın çocuklarına zarar vermeye başladı ve Dexter’dan korkusuna ülkeyi terk etti. Fakat Dexter sırrını bilen böylesi tehlikeli birinin olduğu gerçeğiyle yapamayacağından olsa gerek, Lila’yı bulup öldürdü.

3üncü Sezonda:
Dexter bu sezonun başında, uyuşturucu işine bulaşan birini öldürmeye girişmişken yanlışlıkla Bölge Savcı Yardımcısı Miguel Prado’nun erkek kardeşini öldürür. Bir masumu öldürdüğü gerçeğinin azabıyla, vicdanını rahatlatmak adına Miguel ile yakınlaşır. Miguel’de Dexter’ın peşini bırakmaz ve bir süre ‘en yakın arkadaş’ etiketiyle dolaşmaya başlarlar.

Bu yakınlığın bir handikapı olarak Miguel Dexter hakkındaki gerçekleri öğrenir ve Dexter’ın ‘karanlık yolcu’suna ortak olur. Daha sonra Dexter’ın ona öğrettiği şeyleri kendi çıkarları için kullanır. Onun kötü gözükmesine sebep olan bir masum bir avukatı öldürür ve Dexter’ın kuralları dışına çıkar. Bunu öğrenen Dexter çok kızar ve ‘en yakın arkadaşı’nı öldürmek zorunda kalır ve Miguel’e kaçtı süsü verir.

4üncü Sezonda:
Beraberinde FBI’ı da peşine sürükleyen Trinity (Üçlemeci) katilimiz nam-ı diğer Arthur Mitchell, üçlemesini tamamlamak için bu kez Miami’ye gelir. Üçlemeci için çocukluğundan beri psikolojik sorunlar yaşayan biri diyebiliriz. Ailesinde yaşadığı trajik olayları, her eyalete gidip başkalarına yaşatıyor. Üç hedef, üç farklı ölüm şekli. Üçlemeciyi arayan Miami Polis Departmanı ve FBI’ın aksine Dexter üçlemeciyi hemen bulur ve öldürmeye niyetlenmişken, üçlemecinin aynı zamanda kendi gibi bir baba ve koca olduğunu görür. Arthur’a Kyle Butler kimliğiyle yakınlaşarak iki hayatı birden nasıl idare ettiğini öğrenmeye niyetlenir ve işler sarpa sarar.

Kendisine sahte bir kimlikle yalanlar söylenildiğini öğrenen Arthur Mitchell, Dexter’ın gerçek kimliğini öğrenir ve onu iş yerine kadar takip eder. Artık Arthur’u öldürmenin vakti geldiğini düşünen Dexter, Rita ve çocukları tatile yollayıp, üçlemecinin peşine düşer ve onu son yolculuğuna uğurlar fakat Dexter geç kalmıştır…

5inci Sezonda:
Rita’nın ölümüyle tüm dünyası alt üst olan Dexter’ın rahatlayabildiği tek zaman tabi ki de birilerini öldürdüğü zamandır. Bir yandan cenaze işlerini atlatırken bir yandan Harrison’a dadı ararken kendine yeni kurbanlar da arar. Kadınlara tecavüz edip cesetlerini varillerin içine dolduran Boyd Fowler‘a denk gelir. Boyd’ı birkaç denemeden sonra evinde öldürür ve öldürünce Boyd’un kadın kurbanlarından birinin yaşadığını ve Boyd’u öldürdüğünü gördüğünü fark eder. Kadına (Lumen) yaklaşır ve onun için zararlı olmadığına zor da olsa ikna eder. Lumen daha sonra Dexter’dan kendine tecavüz eden diğer adamları bulup öldürmesini ister. Başlarda reddetse de Dexter Lumen’de de kendinde olduğu gibi ‘karanlık yolcu’ oluştuğunu fark eder. Lumen’e yardım eder. Boyd Fowler’dan yola çıkarak Boyd Fowler, Dan Mendell, Cole Harmon, Alex Tilden ve Jordan Chase isimli 5 çocukluk arkadaşının hepsinin bu işte parmağı olduğunu öğrenirler.

Bu 5 arkadaşın 3’üne ulaşmak kolay olsa da, Cole Harmon ve özellikle ünlü bir sima olan Jordan Chase Dexter ve Lumen’i epey yorar. Fakat hedeflerine ulaşırlar.
Bu arada Dexter’ın peşine eski bir polis memuru olan Stan Liddy’yi takan Joseph Quinn’den bahsetmesek olmaz. Dexter Stan’i de öldürmek zorunda kalmıştı.

6ncı Sezonda:
‘Doomsday Killer’ denilen katil baş gösterir ve keskin zekasıyla bu katile ilk ulaşan tabi ki bizim Dexter olur. Travis Marshall’ı öldürmek üzereyken, Travis onu yönlendirenin okuldan Profesörü James Gellar olduğunu söyler. Dexter bunun üzerine Travis’in masumluğuna inanıp, Gellar’ın peşine düşer.

Fakat Dexter bir süre sonra bir hayaleti avladığının farkına varır zira Gellar, kendisinin üvey babası Harry Morgan gibi bir ‘dark passenger’dan başkası değildir. Yani tüm bu cinayetleri işleyen Travis Marshall’ın kendisidir. Oğlu Harrison’a zarar vermeden, son anda Travis’i ele geçirir ve onu öldürür. Tabi son dakika sürprizinden bahsetmiyorum…

Kamer Aksoy

Önceki Yazı

Fringe S05 E01 Analiz | Yakın Takip

Sonraki Yazı

Dexter S07E01 Analiz | Yakın Takip