Dr. Who 705 – Analiz | Yakın Takip

I am the doctor by Doctor Who on Grooveshark

Yakın Takip yazıları spoiler içerir. Eğer 7. sezonu izlemediyseniz devam etmemeniz tavsiyemizdir.

Ayça Özbay

Yedinci sezonun en bomba dakikalarını yaşayacağımıza inandığım beşinci bölüm geldi ve geçti. Meleklerin Manhattan’ı ele geçirdikleri karanlık bir geçmişi anlatan bölüm, bana sorarsanız bu canavarların en ciddiye alındıkları sahneleri de izleyiciye sunmuş oldu. 

Meleklerin insanları geçmişe göndererek, bu işlemden elde ettikleri enerji ile yaşadıklarını daha önceki tecrübelerimizden biliyorduk. Ve bana sorarsanız bazı kurbanlar kendilerini şanslı bir geçmişte bulabiliyordu. Oysa bu sefer kurbanın kısır döngü içerisinde sürekli geçmişe gönderildiği acımasız bir hapishaneyle karşı karşıyaydık.

İki sezondur bizimle olan Pond çiftinin 11. Doktorun hayatındaki yeri yadsınamaz. Onun bebekliğinin ilk anlarına denk gelen Amelia Pond’un başka bir deyişle “bekleyen kızın” vedası sadece bu sebeple önemli değildi. Yeni Doktorumuz kendinden öncekilere nazaran… nasıl denir… daha kontrolsüz, yoldan çıkmaya daha hazırdı. Bu sebeple Pond’ların onun yanında oluşları herkes için iyiydi. Sadece düşmanlar için değil, dostlar için de. 

Meleklerin hapishanesinde Rory’nin kendisini görmesiyle vazgeçilmez son hazırlanmış oldu. İnsanın kendi ölümünü görmesi sabit bir an yarattı. İlk veda sahnesinde Rorry’nin tüm ömrünü Amelia’yı bekleyerek geçirdiğini görmek can sıkıcıydı. Çünkü Son Romalı 2.000 yıl boyunca bir kadını beklemişti ve ömrünün sonunda hala bekliyordu. Aşağıdaki diyalog Rory’nin tüm zamana karşı koyabileceğinin bir kanıtı gibiydi:

Rory: Amy burada olacak mı?

Doktor: Hayır

Amy: Nereden biliyorsun?

Doktor: Çünkü seni gördüğünden inanılmaz sevindi.

Amelia’nın onu geride bırakmayacak kadar sevdiğini çoktan fark etmiş olmalısınız. Ancak Doktor geçmişi ve tabii geleceği değiştirmeyi başaramayınca, ona da tek bir yol kalmış oldu. Sonunda gerçekten Doktor’u değil Rory’i seçtiğini kanıtlaması açısından da önemli olan bu sahne benim beklentilerime göre sönüktü. Daha evvel defalarca dediğim gibi, büyük patlamalarla gerçekleşen vedaları seviyorum. Pond’ların vedası ise bana göre sinsiceydi. Öyle sinsiceydi ki, son anlarda veda edecek vakit bile olmadı.


Oysa ben Doktor’un “hoşçakal diyebilmek için güneşi yakıp bitirdiği” zamanları sevenlerdenim. Biraz bencilce davrandığı ama elinden gelmediği zamanları. Ve belki kaybı karşısında çaresizliğe düşerek kendini kaybedişlerini. Bazılarının onun çoktan kaybetmeye alışmış olması gerektiğine inandıklarını biliyorum. Ben onlardan biri değilim. Her seferinde yeniden silbaştan başlayacak enerjiyi bulan ve kendini kaybetmemeye çalışan bu adamın bir noktada pes etmesi fikrinden hoşlanmıyorum. Eh! En azından yalnız değilim ki, sevgili Doktorumuzun karısı River Song da bana katılıyor. Her ne kadar endişeleri daha çok onun kendisini kaybetmesine yönelik de olsa…

River demişken, bu ikili arasında giderek artan tansiyonu ve ilişkilerinin esprili biçimde derinleşmesini izlerken gerçekten keyif alıyorum. Doktor’un onu gerçekten önemsediğini ve ne yapacağını bilemez tavırlarla saçmalamasını izlemek müthiş. Özellikle de onunla ilk tanıştığı günü düşünürsek. River’ın onu çok iyi tanıdığını fark ediyoruz. Belki şu mavi günlükten bir tane de bize vermeliler ve böylece ilişkilerinde “nerede” olduklarını anlama şansımız olur. Bana sorarsanız, bu bölüm Pond’ların vedasından ziyade River-Doctor ilişkisinin ne durumda olduğunu görmemiz açısından yararlıydı. Doktor’un ona kendisine katılmasını önermesi de tuzu biberi oldu. Tabii River her zamanki gibi akıllıydı. “Sence de bir TARDIS’e bir psikopat yeterli değil mi?” diyerek kocası hakkındaki samimi düşüncelerini ortaya koymuş oldu. Ve tabii kendisi hakkında… Acı diyaloglardan bir başkası yine River’dan geldi:

” Hasarı görmesine izin verme. Ve asla ama asla yaşlandığını görmesine…O sonları sevmez!”Yeni bölümler bize sezon başında kadroya katıldığı açıklanan yeni eşlikçimiz Jenna-Louise Coleman’la tanışma fırsatı verecek. Onu son gördüğümüzde bir Dalek’ti ama buna rağmen Doktor’u tüm Dalek’lerin zihninden silmeyi başarmıştı. Bu kızda iş olduğu daha ilk anlardan anlaşılmış oldu. Bakalım Doktorumuz Pond’ların kaybı ile başa çıkmaya çalışırken, şu kızın Dalek olmasını engelleyelim bari mi diyecek? Şaka bir yana bu ikilinin daha ilk dakikalarda kimyasının tuttuğunu görmüştük. Eğlenceli bir ekip olacaklarına inancım tam.

Bir sonraki bölümün Noel Özel Bölümü olduğunu da bu vesile ile hatırlatmak istiyorum. Bir süreliğine ara veren dizi henüz özel bölüm için bir video yayınlamadı. Yayınladığında sizlerle paylaşıyor olacağız. Aradan sonra görüşmek üzere…


Ayca Ozbay

Önceki Yazı

3 Kadın 1 Adam.Aşk Çekilir Mi Aradan?|Güzelleme

Sonraki Yazı

Hunted | Tanıtım