Extras | Nostalji


Bugüne kadar ki birdizihaber.com kısa yazı hayatımda iki konuda çok zorlandım.
1) Yazılardaki kişi veya eser adlarına verdiğimiz linkleri hazırlamak.
2) Benim için harika olan bir yapımı veya çok sevdiğim bir oyuncuyu yazmak.

Sahi cidden hiç o isimlere tıkladığınız oluyor mu? Neyse, bizim konumuz ikinci madde. Kötü olan şeylerin nasıl tarif edildiği hakkında tonla fikrim olsa da iş güzelliğe gelince tıkanıp kaldığımı hissediyorum. Evet muhteşem bir yapım ama daha başka ne diyebilirim ki? “O kadar güzel ki cennette bile dvd seti satılıyormuş?” Olmuyor işte… “Öyleyse niye yapıyorsun bunu?” diyebilirsiniz. Çünkü bir başkasının onu yazmasını da istemiyorum. Onu yazan sadece ben olmalıyım!.. Extras ikinci maddeyi bana tam olarak yaşatan bir dizi. Sitemizde her ne kadar güzelleme üstatları olsa da üzgünüm başkasına yar edemem.

Extras, Ricky Gervais yaratıcılığında sadece 2 sezon ve toplamda 13 bölümden oluşan BBC yapımı bir komedi dizisi. Ricky’i tanıyorsunuz değil mi? Eğer tanıyorsanız sizin için yazı burada son buluyor. Bu diziyi izlemeniz için artık yeterli sebebiniz var. Tanımayanlar, sizlerle yola devam ediyorum ama benden onu anlatmamı beklemeyin çünkü burada Damla Sertbarut onu sizler için yazmıştı zaten.

Kimileri neden oyuncu olur da biz olamayız? “Yetenek” mi bu sorunun cevabı? Hayır… Yetenek sadece ilerlememizi, işimizde daha iyi olmamızı sağlar, oyuncu olmamıza engel bir unsur değildir. Kötü oyuncu yok mu? Bir sürü var. Mesela Zooey Deschanel… (tam bu noktada birkaç okuyucu daha kaybetmiş olabilirim) Oyuncu olanların olmayanlardan tek farkı bu işe cüret etmiş olmalarıdır. İşte bu işe cüret etmiş bir figüran’ın, Andy Millman’ın hikayesi Extras. Sonundaki “-s” takısına takılmayın sürekli olarak iki arkadaşı görsek de özünde tek kişilik bir hikaye…

Andy Millman 40 yaşında, düzenli işinden ayrılmış, hayattaki tek planı doğrultusunda o set senin, bu set benim figüranlık yaparak bir şekilde keşfedilmeye çalışan kendine göre oyuncu, diğer herkese göre bir extra, yani figüran bir karakter. Karaktere hayat veren isim Ricky Gervais olsa da başlı başına efsanevi bir komedi karakteri demek oldukça güç. Dizi, daha çok o ve sürekli setlere beraber gittiği, dünya Polyanna’sı ve beceriksiz koca avcısı Ashley Jensen’in canlandırdığı Maggie karakterinin başlarına gelenler ve ünlü oyuncularla yaşadıkları kahkaha dolu olaylarla ilerliyor.

Ünlü oyuncular konusunu biraz açmak gerekiyor. Dizi, her bölümüne ünlü bir oyuncu konuk ederek ilerliyor. Üstelik bu konuk oyuncuların dizide gösterdikleri performans Entourage dizisinden çok daha etkin diyebiliriz. Entourage’de sadece görünmeleri yeterken Extras’da diziyi taşıyıcı roller üstleniyorlar ve bizi hiç beklemediğimiz, şaşırtan zaman zaman gözlerden yaş getiren kahkahalar boğan performanslar sergiliyorlar. Aslında konuk demek dizideki  yerlerine bakıldığında zayıf bir niteleme olarak kalıyor.  İşte o konuk oyunculardan bazıları: Ben Stiller, Kate Winslet, Samuel L.Jackson, Patrick Stewart, Orlando Bloom, David Bowie ve ergen Harry Potter’imiz, Daniel Radcliffe… Özellikle Kate Winslet’in muhteşem olduğunu söylemek istiyorum.

Dizi, karakter bazlı olmaktan çok klasik İngiliz komedi anlayışına sahip. Fakat sadece anlayışına… Çünkü dizide geri kalan her şey bir Ricky Gervais üstün zekası ürünü. Gerçekten de Extras için rahatlıkla Ricky’nin en formda olduğu projelerden biri diyebiliriz . Espiri sınıflandırması ne kadar doğru olur bilemiyorum ama dizinin sahip olduğu komedi anlayışı tam olarak birinci sınıf kapasitesinde. Yani, en ortalama zekaya sahip olanlar için harika espirilerden oluşan bir diziden ziyade zeki kafalara yönelik çalışılmış, zeka pırıltısı saçan espirilerle örülü bir dizi. Fazla mı elitist oldum bilmiyorum ama Ricky bu konuda kesinlikle tam bir elitist bana göre.
Bütün kalitesine rağmen Extras’ın en büyük handikapı The Office’den sonra gelmesi oldu. Ricky ve ekibi ne kadar farklı bir şey ortaya koymaya çalışmış olsa da onun deyimiyle insanlar diziyi The Office’nin kötü bir devamı olarak gördüler. Bu sebeple dizi asla bir The Office etkisi yaratamadı. Zaten Ricky’de bir röportajında verdiği “ maalesef The Office’le kıyaslanıyorum. Bunu kazanamam.” demeciyle dizinin mağduriyetini dile getirmişti.

Dizide yapılan müthiş ince çalışmayı görebilmek için daha önce The Office izlememiş veyahut etkisinden uzun zaman önce kurtulmuş olmak gerek. Bu bakımdan Extras biraz underrated dizi klasmanına yer alıyor.

Ricky Gervais bana göre kuşkusuz günümüzün en güçlü mizah adamlarından biri. Onun mizahıyla mutlaka tanışmanız gerektiğini düşünüyorum. Extras da başlangıç için güzel bir seçim olacaktır.

Samed Aslan

Önceki Yazı

Merlin 4. Sezon | Hatırlatma

Sonraki Yazı

Game of Thrones 3. Sezon Haberleri | Haber