Fringe S05 E01 Analiz | Yakın Takip

Fox’un ünlü bilim-kurgu draması Fringe, dört sezonun ardından, 12 bölümden oluşan final sezonuyla bu yıl aramızdan ayrılıyor. Bu final sezonunu da Dizihaber yazarları olarak her hafta analiz etttiğimiz “Yakın Takip” yazılarımızla yorumlayacağız. Bu haftadan sonra sizlere her Pazartesi yayınlayacağımızı ve bu yazı dizimizin izlemeyenler için bolca spoiler içereceğini belirtelim. 
Only You by Yazoo on Grooveshark
~ Ali Şahin ~
Yıllarca takip ettiğiniz bir dizinin final sezonunu izlemek ve beklentimizi de bu yönde yüksek tutmak elbette kaçınılmazdır. Fringe her yıl 20 bölümün üzerine çıkardığı sezonlarını, final yılında 12 bölüme sığdırmak zorunda kalmıştır. Tüm bunların yanında Abrams’ın Lost’dan gelen “abuk final” şokunun tekrar yaşatılma korkusu sarmıştır izleyicileri, ben gibi.
İşte bu gibi düşünceler aklımdayken başladım Final sezonunun ilk bölümünü… Hızlı bir girişle Olivia kurtarıldı ve ekip tamamlandı. Tam kadro birleşti ve Gözcülerin nasıl durdurulabileceğini öğreneceğimiz zaman geldi derken; Walker’ın ağır ve hızlı düşünemeyen durumu sayesinde Gözcüler onu ele geçirdi. Burada aklıma bir soru takıldı. Walker, beyninin eksik parçalarından birini geri almış ve eskisi kadar sivri zekalı ve ukela olmamışmıydı? Bunun yerine yine ortalıkta pantalonsuz gezen çocuk ruhlu bir Einstein var. Gel gelelim Gözcünün metodlarına ne kadar dirensede “Eylül” ün verdiği planı aklında tutmayı başaramadı. Burada iki farklı soru ortaya çıktı. Gözcüler bu planı öğrendi mi yoksa Walter bu gerçeği onlardan saklamak pahasına tamamiyle aklından çıkardı mı?

Bana sorarsanız bu planı bir şekilde tekrar öğrenecekler. Ve yine Walter’ın sayesinde olacak. Gözcüler minik kızımız Etta’nın peşine düşecekler. Bu yüzden birçok duygusal sahnelere hazırlıklı olmalıyız. Ayrıca ilk bölüm gibi kalan bölümlerin de bu hızda mı ilerleyeceği yoksa gereksiz sahnelerin yada konuların (her ne kadar yazarlar anlatılan hiçbirşeyi gereksiz kılmayacağız hepsi bir yerde birleşecek yada cevabını bulacak desede) araya mı gireceğini merak etmiyor değilim. Elbette en önemli soru da yıllardır anlatılan konuların ne zaman birleşmeye başlayacağı.
Walter’ın taksiye binip o eski şarkıyı dinlediğinde bulduğu huzuru umarım biz izleyiciler de final sezonu sonrası buluruz.


~ Ayça Özbay ~ 

Biraz tedirgin başladım izlemeye… Bir sonun başlangıcı olduğunu bildiğimden herhalde. Bir de yılların birikimi beklentiler mi dersiniz, artık bir yanıt lazım ama duygusu mu bilmiyorum biraz istemeden. 

Fantastik- bilimkurgu türlerinin bendeki en büyük hayal kırıklıkları yanıt veremeyişlerinde gizli çünkü. Harika bir fikirler yola çıkıp yolda yanlış yöne dönenlerden tutun son dakikada finali kıvıramayanlara kadar. Fringe’in bu gruptan sıyrılacağına olan inancıma gelirsek… Şey kim bilir, artık iddiaya girmiyorum bu konularda.

Tırnaklarımı yer ve acaba ne ile karşılacağım derken oldukça güçlü bir girişle karşılaştım. Tanıtım videolarından edindiğim izlenimden çok daha özet ve çok daha anlamlı kesik kesik sahneler bence izleyiciye ısınması için de fırsat verdi. Nerede kaldığımız, neler olduğunu hatırlamamız için. Son iki sezondur Peter ve Olivia arasındaki o duygusal anların bir defa daha karşıma çıkacak olmasından korktuğumu itiraf etmeliyim. Aşk hoştur güzeldir ama bu ikilinin etraflarında olan onca şeye rağmen hala hiçbir şey kaybetmeyişleri bana sıkıntı veriyor. Korktuğumun başıma gelmeyişi bir yana aksine ikilinin ufak bir sahnesi haricinde “aşka” hiç vurgu yapılmamasını takdirle karşılıyorum.

Olivia’nın kızına sarılıp “3 yıl 1 ay ve 5 gün” demesi dizide sonunda başka bir aşkın olduğunun en büyük göstergesi. Ve hem Peter hem Olive için işlerin eskisinden farklı olacağının. Her ne kadar gururlu ebeveynlerimiz kızlarına kavuşmuş olmanın sevincini yaşıyor da olsa, tek başına yetişen bu çocuğun başına neler geldiği nasıl bir hayat yaşadığı soru işareti. Kahramanlığa yatkın evet. Fakat bana sorarsanız Etta bizim alışık olduğumuz kahramanlardan daha farklı. Olmak da zorunda… Daha çetin bir dönemde bambaşka kuralların işlediği yıllardayız. Kim onu suçlayabilir ki? (Onaylamayan bakışlarıyla etrafında somurtan ebeveynleri dışında)


Bölümün bence en korkunç anlarından biri, Walter’ın yeniden inşa edilen hayranlık uyandıran beyninin bir defa daha eritilmiş olması. Kendisinden beklenen direnişi gösterdiği için alkışlasam da, korkutucu derece akıllı Walter’ın bu sezona bambaşka bir hava katacağına inanmıştım. Ve açıkçası John Noble‘ı bir-iki bölüm yeni zekasıyla (!) izlemek hoşuma gidecekti. Bir-iki bölüm sonra bu güçlü ve baskın karakterden nefret eder ve şaşkın dahiyi geri isterdim belki bilemiyorum. 

Kısaca beşinci sezondan ne beklediğim hakkında en ufak bir fikrim yok. Hikayenin net bir sona bağlanacağını iddia ettiklerini kendime hatırlatıp duruyorum. Oysa Peter’ın tanıtım videosunda söylediği şu sözler bana belki de bazı konuların çoktan kapandığını hatırlatıyor: “Bugüne kadar yaşadığımız herşey bizi bu savaşa hazırlamak içindi.” 

Bakalım yeterince hazırlanmış mıyız…

~ Damla Çimen ~ 


Bu sezonun başlamasını hem bir yandan çok isterken hem de hiç başlamasın istedim. Fringe’e veda etmek gerçekten zor olucaktı. “They are coming” dediler ve gerçekten de hemen geldiler. Çok hızlı ilerleyen bir bölüm oldu. Sadece 12 bölüm olması anlaşılan senaristleri zora sokmuş gibi duruyor ama izleyici açısından iyi olduğu kanaatindeyim. Olivia’nın bulunuşunun çok basit kaçtığını düşünüyorum ama bir an önce ekibe geri dönmesi de sevindirdi. Walter’ın direnişi en etkili sahnelerden biriydi. Gerçi her ne kadar dirense de istemeden de olsa Etta’yı hedef olarak gösterdi. Bundan sonraki bölümlerde ekip Eylül’ün planının ne olduğunu bulmaya çalışırken bi yanda da Etta öncelikle olmak üzere kendilerini korumaya çalışmalarıyla geçecektir. Prömiyer açısından bekletinlerimi çok karşıladığını söyleyemem. Diğer bölümler için kafamda tek soru işareti Peter ile Olivia ayrıldıkları dönem yaşadıkları olaylar ve Observerların ilk geliş anları. Bunları diğer bölümlerde göreceğimizi umuyorum. Haa, bide tabi ki hala cevaplanmayan yüzlerce soruyu nasıl cevaplayacaklar ya da öyle bırakacaklar mı meraktayım.

Umarım Fringe’e yakışan güzel bir final sezonu bizi bekliyordur.

Ali Şahin

Önceki Yazı

Last Resort | Tanıtım

Sonraki Yazı

Dexter’ın kurbanları | Derleme