Game of Thrones 3. Sezon Haberleri | Haber

İkinci sezonun üzerinden yeterince vakit geçti değil mi? Yeni oyuncular hakkında size bilgi vermiştik şimdi sıra 3. sezondan neler bekleyebileceğimize geldi.

İlk olarak ufak ve spoiler içermeyecek haberlerle başlayalım. 

HBO sezon arasında hayranlara oyalanmaları için harika şeyler sunmaya devam ediyor. HBO Mağazasında bulabileceğiniz, ilk iki sezonun çekim arkasından görüntüler ve röportajlar içeren “Inside HBO’s Game of Thrones” kitapçığı da bunlardan biri. Eğer yokluklarına dayanamıyorum diyorsanız, internetten orjinal dilinde sipariş edebilirsiniz. Kitap Game of Thrones dizisi yazarı Bryan Cogman tarafından hazırlandı. Onun sözleriyle, biraz çekim arkası biraz GOT mitolojisi ve biraz da sanat/fotografi kitabı… Okuyanların içinde müthiş işler olduğunu söylediklerini fark ediyorum. GOT hakkında bilmek istediklerinizin harika bir karması gibi geliyor kulağa. Sadece sanatsal anlamda değil ama oyuncu kadrosuyla yapılan söyleşilerin toparlanmasıyla da bambaşka bir bakış açısı sunduğu iddia ediliyor.

Fırsatta istifade Cogman’ın 3. sezon hakkındaki görüşlerine de yer verelim. Her ne kadar yazar spoiler vermekten kaçınsa da, sezonun 3. kitap üzerine kurulu olduğunu açıklamaktan çekinmiyor. Yine kendi sözleriyle ” bazen çekilen sahnelere bakıyorum ve bunların gerçek olmasını kaç senedir beklediğimi düşünüyorum.” diyor. 
İşte size kitaptan iki sayfa;

Bunun haricinde oyunculardan da bilgi akmaya devam ediyor. Daenerys’i canlandıran Emilia Clarke’ın Wetpaint ile gerçekleştirdiği röportajın kısa bir özeti şöyle.
Daenerys’in bu sezon hızlı şekilde büyüdüğünü göreceğiz. Kitaplardan haberdar değilseniz, ve Daenerys hayranıysanız, “bu sezon onu izlerken içiniz içinize sığmayacak emin olabilirsiniz” demek gerekli. Hevesle beklemelisiniz. 
Çekimden gelen fotoğraf bu sene Sansa’nın yanında iki tanıdık yüz göreceğimizin de habercisi. Çekim fotoğrafları geldikçe sizlerle facebook ve twitter hesaplarımızdan paylaşıyoruz. Aşağıdakiler de onlardan… Özellikle Tyrion’ın yüzünün hali merak konusu. Ağır makyajlarla vakit kaybetmek istemeyen ekibin onun için beğendiği iz bu olsa gerek.

Duvarın ötesindeki Kral’dan da haber geldiğini biliyoruz. Kadro seçimi devam ederken büyük tartışmalara neden olan bu karakter için HBO’nun bir başka efsanesi Rome’dan hatırlayacağınız Ciáran Hinds tercih edilmişti. İrlanda’daki çekimlerde yerini alan Hinds’in nasıl bir iş çıkardığı benim için büyük merak konusu. Açıkçası bu rol için daha az tanınan yüzlerden birinin tercih edilmesi gerektiğine inananlardanım. Her ne kadar George Martin Hinds’in seçilmiş olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söylese de, Mance Riader’ın bir Sezar’la karıştırılması gerçekten şık olmayacaktır diye düşünüyorum.
Daha evvel sezon için kadroya katılan yeni yüzlerden bahsetmiştik. Eğer henüz göz atma fırsatı bulamadıysanız aşağıdaki yazılara göz gezdirebilirsiniz.


George R.R. Martin kısa süre önce bir açıklama yaparak yeni sezondan neler bekleyebileceğimizi, sezonu hangi kitap üzerine kuracaklarını bizlerle paylaştı. 3. sezon da diğerleri gibi 10 bölümden oluşacak. Sezon The Storm of Swords’un ilk kitabını ekranlara yansıtacak. Bu roman çok uzun olduğundan Amerika’da yayına iki bölüm olarak girmişti. Ülkemizde de böyle oldu. Bu nedenle konu sıkıntısı çekmeyeceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. 

Usta yazar, Autumn Storms adını taşıyan 7. bölümü kendisinin yazdığını özellikle belirtti. Eh, kitapları okuyanlar neden bahsettiğimi anlamışlardır, yorumlar kısmında spoiler vermemeye özen göstermenizi rica ediyorum.
Kitaplarda daha fazla yer kaplayan kehanetlere dizide neden değinilmediğine dair şikayetler vardı. Martin bu konuların dizinin ilerleyen bölümlerinde ele alınacağından bahsederek hayranların gönlüne de su serpmiş oldu. Bugüne kadar ekranda ele alınmamasının nedenini ise, bütçeye bağladı. Martin’e göre, bütçesel sıkıntılar nedeniyle yarıda kalabilecek konular ekranda dile getirilmedi. Buna rağmen dizinin bir noktada Rhaegar, Lyanna ve Aerys Targaryen, Deli Kral’a yer vermek zorunda kalacağını da sözlerine ekledi. Bu noktada Deli Kral’a ait bazı sahnelerin 1. sezonda çekildiğini ancak hiç yayınlanmadığını eklemekte yarar var.

Martin’in Chicon7’ye verdiği röportajı dizi ve işleyişi hakkında çok fazla genel bilgiye sahip olsa da, sanırım 3. sezonla ilgili paylaştıkları bundan ibaret. Yine de belki bu röportajı daha sonra farklı bir yazıda toparlamakta yarar var.

Son olarak 3. sezonun sizleri neden heyecanlandırması gerektiğine dair birkaç ipucu vermeliyim:

1. Jojen ve Meera Reed’in kadroya katılmasıyla, Bran’ı daha çok izleyeceğimizden de emin olduk. Onun en büyük yardımcıları olacak bu karakterleri keyifle izleyeceğinize inanıyorum.
2. Sandor Clegane 2. sezonun sonunda Kral’ını terk etmişti ve nerede olduğu bilinmiyordu.Eh, 3. sezonla birlikte bu gizemin yanıtlarını da alıyor olacağız. Hem de en beklenmedik şekilde.
3. Barristan Selmy’i kimler hatırlıyor? Hatırlamıyorsanız Kral Muhafızlarının kovulan komutanı dediğimde anımsayacağınızdan eminim. Bu adama ne olduğu bugüne kadar aklınıza gelmemişse, yeni sezonla birlikte hata yaptığınızı rahatlıkla göreceksiniz.
4. Daenerys denize açılıyor. Peki nereye? Yukarıda da bahsettiğim gibi, kraliçemiz için farklı bir dünya açılıyor. Ve o ya batacak ya çıkacak.
5. Riverrun, Tully Hanedanlığını görme şansımız olmamıştı. Oysa şimdi sadece hanedanlığı değil, aileyi de yakından tanıma fırsatı bulacağız. Catelyn’in hikayesi bambaşka bir yön alırken evine dönmesi belki de en anlamlı olaylardan biri olacak.
6. Mance Ryder’ın ordusu ilk sezondan beri Karga’ların korkulu rüyasıydı. Yeni sezonla birlikte gerçekten korkulanın ne veya kim olduğunu görebileceğiz. Sanırım benim açımdan en merakla beklenilen kısım da bu. Sadece onun ordusunu nasıl yönettiğini değil, o orduyu harekete geçiren şeyleri de izleyebilmek harika olacak.
7. Akyürüyenler… Gerçekte neler? Hedefleri ne? Neden uyandılar, ne kadar uyanık kalacaklar? Dizinin (ve tabii kitapların) en büyük soru işaretleri. İkinci sezonun son sahnesine damgalarını vuran kabuslar. İşte bu kabuslar tüm hızlarıyla geri dönüyor.
8. Jaime ve Brienne’in Kral Topraklarına yaptıkları yolculuğun atışmalar ve küfürlerle dolu olacağını tahmin etmek güç değil. Fakat birbiriyle ufacık ortak noktaya sahip olmayan bu karakterlerin yolculuklarını büyük dikkatle izlemenizi tavsiye ediyorum. Jaime’yi yakından tanımanın üzerinizdeki etkisini küçümsemeyin. 
9. Arya ve Sancaksız Kardeşlik… Sancaksız Kardeşlik de ne demeyin. Arya’nın kahramanlıkları, dayanma gücü ve iradesi onu yolu üzerindeki birçok insanla karşılaştıracak eminim. Ama Sancaksız Kardeşlik ve Arya’nın birlikteliği bir defa daha sizi ikilemde bırakacak.
10. Sansa’nın durumu son gördüğümüzde çok da iyi değildi. Nişanlısı Kral kendisini terk ettiğinde kahkahalar atsa da, tutsak konumu bir öncekinden daha şiddetli. Yardımına gelen kimsesi yok. Littlefinger’ın teklifi ise havada asılı… Bakalım geçmişin şımarık veledini neler bekliyor. Saray hayatı onu hızla olgunlaştırırken, diğer saray kadınları gibi kuvvetlenecek mi yoksa solup gidecek mi?
11. Bu madde ciddi spoiler içerebilir. Bu nedenle lütfen rahatsız olacaksanız okumamayı tercih edin! RW adı verilen büyük patlamanın 7. bölümde gerçekleşeceğini yazının başında fark etmiş olmalısınız. Kitapların hayranlarının şoka uğradığı bu sahnenin nasıl çekileceği gerçekten önemli. Allahtan George Martin bu işi bir başkasına bırakmamış da kendi yazmış. Buna rağmen sahneyi izleyen, ne olacağını bilen bilmeyen herkesin ağzı açık ekrana baka kalacağına bahse girerim.


Game of Thrones hakkında bu tarz haber yazıları yazmaya devam edeceğiz. Umuyorum yeni sezondan evvel bazı çekim arkası videolarını da çevirme fırsatımız olacak. Büyük hevesle takip ettiğimiz dizinin 3. sezonu büyük olaylara gebe ve yeni karakterlerin katılmasıyla birlikte bir göz şöleni olacağından da şüphem yok. Bu nedenle henüz diziyi izlememiş arkadaşlarınız varsa, arayı kapamalarını tavsiye edin. Diziyi izlediyseniz ama romanları okumadıysanız, ilk iki kitabı rahatlıkla bu araya sığdırabilirsiniz. Buna karşılık ilk diziyi izleyeceğim diyenlerin 3. kitaba dokunmamaları tavsiyemdir.

Yazarın Notu: Bu yazıda aşağıdaki makalelerden yararlanılmıştır:

  1. http://hbowatch.com/george-r-r-martin-confirms-game-of-thrones-season-3-to-be-split-two-10-episode-seasons/
  2. http://www.wetpaint.com/network/articles/game-of-thrones-season-3-writer-bryan-cogman-on-new-inside-game-of-thrones-book-and-terrific-new-season-exclusive
  3. http://www.huffingtonpost.com/2012/09/04/game-of-thrones-season-3-characters_n_1854918.html
  4. http://whatculture.com/tv/game-of-thrones-season-3-11-reasons-to-be-excited.php/7

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

Extras | Nostalji

Sonraki Yazı

Glee 4.Sezon Genel Bakış | Analiz