Hunted | Tanıtım

Son dönem İngiliz polisiyelerindeki başarı oranı bu tarz yapımların izlenirliğini arttırdığı gibi yapımcıları da bu alana itmiş gibi görünüyor. BBC ve Cinemax kanalının ortak yapımı olan Hunted’ı geçtiğimiz gün izleme şansı buldum.

Hunted bir casusluk dizisi. Başrolünde Melissa George ( Sam Hunter )  var. Sam, özel bir casusluk şirketinin başarılı bir üyesi. Cezayir’de yaşanan bir karmaşadan dolayı işine bir süreliğine ara vermek zorunda kalıyor. Şirket içerisinde kendisini açığa çıkaran birilerinin olduğuna inandığı için 1 yıl sonra tekrar işe dönüyor ve kendisine düzenlenen komployu araştırmaya başlıyor. Aynı zamanda üyesi olduğu casusluk şirketi için de çalışmaya devam ediyor. Geçmişte annesi gözleri önünde öldürüldüğü ve daha sonra kendisi de kaçırıldığı için sıkıntılı bir durumda. Kısaca işini başarıyla yapan ve intikam peşinde bir casusun hikayesini anlatmakta Hunted.

İntikam temalı polisiye-casusluk yapımlarının çok fazla olması bu türdeki dizilerden bir farklılık beklentisini de doğurmuş durumda. Hunted’da ana hikayeye dair olaylar çok hızlı gelişiyor. Henüz Sam’in yaşadıklarını tam sindirememişken çok hızlı bir şekilde yeni işindeki etkinliğini görmek nerdeydik, nereye geldik sorusunu sormaya sebep oldu. Yapımın farklılık gösterebilmesi için senaryo, oyunculuk veya drama bazında farklılık yaratması gerekir. Hunted için bu noktada bir farklılık göremedim ilk bölüm itibariyle. Yine evin içerisine konulan gizli kameralar klişesi, yüz milyon dolarlık şirket sahiplerinin evine çok kolay sızmalar, çok ani gelişen travmatik olaylar vs. derken Hunted klişeler bütünü bir yapım gibi gözüme çarptı. Aynı zamanda , yarım düzine insanı iki dakikada telef eden dövüş ustası kadın ajan profilinin de gerçekçilikten ne kadar uzak kaldığını  belirtmeden geçemeyeceğim.

Özetleyecek olursam, Hunted klişelerle bezeli, benzer örneklerinden öteye gidemeyen sıradan bir polisiye-casusluk dizisi görünümünde. Bu türün meraklıları için güzel bir alternatif olabilecekken özgünlük beklentisinde olanları tatmin etmeyecek bir mini dizi olduğunu düşünüyorum.

Toplamda 8 bölüm sürecek Hunted’ın fragmanına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

sozcelyk

Önceki Yazı

Dr. Who 705 – Analiz | Yakın Takip

Sonraki Yazı

Fringe S05 E02 Analiz | Yakın Takip