Kathryn Ann “Katee” Sackhoff, 8 Nisan 1980 yılında Portland’da dünyaya geldi ve St. Hellens’ta büyüdü. Annesi Mary ESL programı koordinatörü, babası Dennis ise arazi geliştirme sorumlusudur. Baba tarafından Alman asıllı olan Katee’nin, Erick adında bir de kardeşi bulunmaktadır. Erken yaşlarda yüzmeye başlamış, hatta lise yıllarında profesyonel olma planları bile yapmış ancak dizinden geçirdiği bir sakatlık sonrası bu hayalinden vazgeçmek durumunda kalmış. Sakatlığı sonrası başladığı yogaya ise hâlen devam etmekteymiş.

Oyunculuğa yine lise yıllarında merak sarmış ve okul tiyatrosunda Oliver!, Fiddler on the Roof, ve Bye Bye Birdie adlı oyunlarda yer almış. İlk rolünü ise Kirsten Dunst’ın başrolünde yer aldığı Lifetime filmi Fifteen and Pregnant filminde kapmış, bu filmde çocuklu bir genç kızı canlandırmış. Filmdeki rol arkadaşı Kirsten Dunst’ın da tavsiyesiyle liseden mezun olduktan sonra Hollywood’a taşınıp oyunculuk kariyerinin peşinden gitmeye karar vermiş. Daha sonra MTV’nin Undressed dizisinde birkaç bölümde, Fox Family Channel’ın The Fearing Mind dizisinde ve CBS’in The Education of Max Bickford dizisinde ise yardımcı oyuncu olarak yer almış. İlk beyaz perdeye çıkışı ise My First Mister filmiyle olmuş, hemen ardından da Halloween: Resurrection filminde yer almış.

Fifteen and Pregnant Filmindeki Sahnesi

Katee’yi asıl üne kavuşturan ise şüphesiz ki Battlestar Galactica’daki Starbuck rolü oldu. Önce 2 bölümlük bir mini dizi ardından da 4 sezonluk bir dizi ve 2 film olarak ekranlara gelen BSG’deki bu rolüyle 2004 yılında Saturn Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Katee’nin benliği, yazarları Starbuck rolünü geliştirmeye itti ve bu nedenle Starbuck karakterini daha kompleks bir hâle soktular. Dizinin uygulayıcı yapımcılarından David Eick bu durumu şöyle açıklamış:

“Starbuck’un tüm bu kırılgan, güvensiz ve ümitsiz yönünü Katee sayesinde fark ettik. Kendimizi karakterin güçsüz yönlerini bulma konusunda serbest bıraktık çünkü biliyorduk ki bulduğumuz o güçsüz yönü Katee, karakterin gücünden hiç ödün vermeden ifade edebilecekti.”

Battlestar Galactica çekimlerinin sonlarına doğru kendini oldukça yorgun hisseden Katee, çekimlerin bitişinin hemen ardından yaptırdığı kontroller neticesinde Tiroid Kanseri olduğunu öğrendi. Ameliyatla tiroid bezi alınan Katee, hiçbir radyasyon tedavisi görmemiş.

(Battlestar Galactica’daki Starbuck rolü)

2007 yılında yine David Eick’in uygulayıcı yapımcılarından olduğu NBC’nin Bionic Woman dizisinde Sarah Corvus rolünü canlandırdı, bekleneni veremeyen dizi kısa bir süre sonra iptal edildi. Yine bu yıl içerisinde 1 Lifetime ve 2 beyaz perde filminde başrol oyuncusu olarak yer aldı: How I Married My High School Crush, The Last Sentinel ve White Noise 2: The Light. Bunların yanı sıra kariyeri boyunca birçok hit dizide konuk oyuncu olarak yer aldı: 2002 yılında ER’da 1 bölüm, 2003 yılında Boomtown’da 1 bölüm, 2004 yılında Cold Case’de 1 bölüm, 2007-2012 yılları arasında Robot Chicken’da 6 bölüm, 2008 yılında Law & Order’da 1 bölüm, 2009-2010 yılları arasında The Big Bang Theory’de 2 bölüm, 2010’da Futurama’da 1 bölüm, 2010-2011 yılları arasında CSI’da 3 bölüm, 2011 yılında Workaholics’te 1 bölüm ve 2012’de Star Wars: The Clone Wars’ta 1 bölüm.

(Bionic Woman’daki Sarah Corvus rolü)

2009 yılında Dr. Theodora ‘Teddy’ Rowe rolüyle Nip/Tuck kadrosuna katılsa da daha sonra takvimlerin uyuşmaması nedeniyle Rose McGowan ile değiştirildi. Yine aynı sene içerisinde Dick Wolf’un yapımcılığını yaptığı polis draması Lost and Found’da yer aldı ancak dizi NBC tarafından kabul görmedi. Ardından 2010 yılında bu sefer de Boston’s Finest adlı kriminal dramada yer aldı ancak bu da ABC tarafından kabul görmedi. Yine aynı sene içerisinde 24’da canlandırdığı Dana Walsh karakteri ile dizinin son sezonunda devamlı oyuncular arasına girdi.

(24’daki Dana Walsh rolü)

Katee şu anda A&E kanalının 3 Haziran 2012’de başlayan, ilk sezonunu bitiren ve ikinci sezon onayını da almış olan Longmire dizisinde yer almakta. Bunun yanı sıra çekimleri biten, çekilmekte olan ve çekileceği duyurulan film projeleri de bulunmaktadır: Campus Killer (2012), Sexy Evil Genius (2013), The Haunting in Georgia (2013), Chronicles of Riddick’in İsmi Konmamış Devam Filmi (2013), Growl (2013), Oculus (2014) ve İsmi Konmamış Adi Shankar Projesi (2015).

(Longmire’daki Vic Moretti rolü)

Diğer İlgili Yazılarımız:
Battlestar Galactica Yazı Dizisi
Longmire | Tanıtım