Merlin 4. Sezon | Hatırlatma

BU YAZI MERLIN 1~4 SEZONLARINDAN SPOILER İÇERİR!

Yeni sezonun başlamasına neredeyse saatler kaldı. Geçen sezonun üzerinden o kadar çok zaman geçmiş ki bir çok şeyi unutuvermişim. Sizin de aynı durumda olabileceğinizi düşünerek hem sizin için hem de kendim için bir hatırlatma yazısı yazayım istedim. Yazıyı hazırlarken geçen sezonki bölümlere şöyle bir üstünkörü bakar ve özetlerim diye planlıyordum ancak sezonun tamamını bildiğin oturup baştan izledim ve çok da eğlendim. Çok iyi bir dizi olmadığını hepimiz biliyoruz ancak kim ne derse desin izlemesi çok zevkli. Yazı zaten uzun oldu, daha fazla gevezelik edip bir de ben sizi yormayayım ve yazıya geçeyim en iyisi.

Yeni sezona dair haberler için Merlin 5. Sezona Doğru yazımı okuyabilirsiniz.

The Darkest Hour: Part One & Part Two

Morgana ölüm döşeğindeki üvey kardeşi Morgause’u adak olarak Kutsanmışlar Adası’ndaki Ruhlar Dünyası’nın bekçisi Cailleach’e sunarak Ruhlar Dünyası ile Fâni Dünya arasındaki perdeyi yırtar. Bunun sonucu olarak bu yırtıktan Fâni Dünya’ya geçen Dorocha’lar Camelot halkına saldırmaya başlar ve Arthur yırtığı kapatmak üzere en güvenilir şövalyeleri ve Merlin ile birlikte yola çıkar. Gecelemek üzere terk edilmiş bir kale olan Dealbeth’e girerler ancak orada Dorocha’ların saldırısına uğrarlar. Burada Merlin kendini feda ederek, Arthur’u Dorocha saldırısından kurtarır. Normalde değdiği her canlıyı öldüren Dorocha’nın gücü Merlin’i öldürmeye yetmez. Bu yırtıktan sadece kötü ruhlar değil iyi ruhlar da Fâni Dünya’ya geçmiştir ve bunlardan biri olan Vilia’lar Merlin’i iyileştirir. Bizim ekip Kutsanmışlar Adası’na varır, yırtığı kapamak için de bir adak sunmak gerekmektedir ve Arthur kendini feda edecek iken Merlin onu bayıltır. Merlin kendini feda etmek üzeredir ancak Lancelot, Merlin’in Cailleach ile konuşmasını fırsat bilip yırtığın içine doğru yürüyerek kendini feda eder ve yırtık kapanır.

Solda: The Cailleach – Ortada: Dorocha – Sağda: Vilia

The Wicked Day

Kral Odin’in yolladığı The Gleeman, Arthur’u doğum gününde öldürmeye çalışır. Büyülü elmanın etkisi nedeniyle kendini savunamayacak durumda olan Arthur’u babası Uther kurtarır. The Gleeman’i öldürürken Uther, ölümcül bir yara alır. Gaius, Arthur’a Uther’i iyileştirmek için elinden hiçbir şey gelmeyeceğini ve Uther’in ölmesinin an meselesi olduğunu belirtir. Bunun üzerine Arthur babasını kurtarmak için büyüye başvurmaya karar verir ve bunu Gaius’a bildirir. Uther’i iyileştirmek üzere Dragoon the Great (Merlin’in yaşlı hâli) hemen işe koyulur ancak Agravaine sayesinde neler olup bittiğini öğrenen Morgana kara büyü ile Uther’in ölümünü garanti altına alır. Kara büyüden habersiz olan Dragoon the Great tüm uğraşlarına rağmen Uther’i kurtaramaz. Uther’in ölümü üzerine Arthur törenle tacını giyer ve iki ebeveynini de büyü nedeniyle kaybettiği için büyüye karşı net bir tavır alır.
Solda: Uther ve The Gleeman – Ortada: Uther ve Dragoon the Great – Sağda: Arthur’un Taç Giyme Töreni

Aithusa

Julius Borden isimli gezgin 20 yıllık emeğinin sonucu olarak Ashkanar’ın mezarının yerini gösteren triskelion’un üç parçasını da tamamlar. Efsaneye göre Askhanar’ın mezarında ejderha yumurtası bulunmaktadır ve Julius bu yumurtayı satarak zengin olmayı amaçlamaktadır. Kilgharrah, Merlin’e ejderha yumurtasını koruması gerektiğini tembihler. Hazineden triskelion’un üçüncü parçasının çalındığı anlaşılınca Arthur, en güvenilir şövalyeleri ve Merlin ile birlikte Julius’un peşine düşer. Takip edildiğini fark eden Julius bizim ekipten kurtulmak için sapanla yemek kazanına uyutucu bir madde atar. Yemekten henüz yememiş olan Merlin hariç herkes bayılır. Merlin, Julius’u mezara kadar takip eder ve orada onu etkisiz hâle getirip yumurtayı güvence altına alır. Kilgharrah, Merlin’e ejderhayı sadece bir Ejderha Lordu’nun isim vererek yumurtadan çıkartabileceğini söyler. Bunun üzerine Merlin ejderhaya Athusa adını verir ve onu yumurtadan dışarı çağırır.

Solda: Julius Borden ve triskelion – Ortada: Askhanar’ın mezarı – Sağda: Aithusa yumurtadan çıkarken

His Father’s Son

Camelot sınırları içinde dolaşan bir grup asker, Arthur ve en güvenilir şövalyeleri tarafından yakalanır. Bu askerlerin başındaki kişinin Kral Caerleon olduğunu öğrenirler. Komşu krallıklara zayıf gözükmemek ve onlara sert bir mesaj yollamak adına Arthur, Agravaine’in de gazıyla Caerleon’u öldürür. Kocasının infaz edildiğini gören Kraliçe Annis, Camelot’a savaş açar. Bunu fırsat bilen Morgana hemen Annis’e yardımlarını sunar. Camelot ve Caerleon orduları karşı karşıya gelir. Arthur, Annis’in yanına giderek yaptığını bir hata olduğunu ve bunun bedelini bunca askerlerin hayatlarıyla ödemesinin yanlış olacağını söyleyip bir öneride bulunur: İki savaşçı tek bir dövüşle bu meseleyi halletsin der. Caerloen’un savaşçısı Derían, Camelot’un savaşçısı ise Arthur olacaktır. Morgana, Arthur’un kılıcına büyü yapar, Merlin de buna karşılık verir. Sonuç olarak Arthur kazanır ve ordular evlerine döner.
Solda: Kral Caerloen – Ortada: Caerloen Ordusu ve Arthur – Sağda: Arthur ve Derían 

A Servant of Two Masters

Düşmüş Krallar Vadisi’nde seyahat eden Merlin, Arthur ve en güvenilir şövalyeleri Morgana’nın adamları tarafından pusuya düşürülür. Merlin bu saldırıda yara alır ve esir düşer. Morgana, Merlin’i iyileştirir ve Fomorroh ile zihnini kontrol edip Arthur’u öldürme emri verir. Merlin geri döner ve birkaç kez Arthur’u öldürmeyi denese de başaramaz. Guinevere’in de yardımıyla Gaius, Merlin’e ne olduğunu anlar. Fomorroh’u Merlin’in ense kökünden kesip çıkarırlar ancak yenisi ürer. Ondan tamamen kurtulmak için ana yaratığı öldürmek gerektiğini öğrenirler. Merlin’in ense kökündeki Fomorroh’u uyuştururlar ve Merlin, Dragoon the Great kılığına girerek Morgana’nın kulübesine girer. Morgana ile kapıştıktan sonra ana yaratığı öldürmeyi başarır.

Solda: Morgana esaretindeki Merlin – Ortada: Ana Fomorroh – Sağda: Merlin’in ense kökündeki Fomorroh

The Secret Sharer

Morgana ve Agravaine, Emrys’in yerini bildiklerine inandıkları Gaius’u sorgulayıp Emrys’in yerini öğrenmeyi planlar. Bu doğrultuda Morgana, Catha’dan Alagor ile görüşür ve Morgause’un verdiği Şifalı Bilekliği karşılığında Alator’dan Gaius’u kaçırıp sorgulamasını ister. Catha’lı Alator eski din rahiplerindendir ve bu insanlar işkence konusunda çok yeteneklilerdir. Alator, Gaius’u kaçırıp sorgular ve her şeyi öğrenir. Gaius öyle güzel öter ki Alator, Merlin’e saygu duyar ve Morgana’ya hiçbir şey anlatmadığı gibi Gaius’u kurtarmaya gelen Merlin’in Morgana’nın elinden kaçmasında da yardımcı olur. Alator, Merlin’e durumu şöyle anlatır: “Merlin, ben Catha’dan Alator. Sana hizmet etmekten onur duyarım. Büyü yapabiliyorsun. Taşıdığın yükü anlıyorum. Tüm hayatım boyunca ben de o yükle yaşadım. Benden uzak duruldu, bana eziyet edildi, hatta bazen Beş Krallık’ın her köşesinde avlandım. O hissin nasıl olduğunu bilirim. Yalnız değilsin. Gaius’un bana anlattıklarından öğrendiğim kadarıyla senin o muhteşem güçlerin bende yok Merlin, ama aynı umudu paylaşıyoruz. Ben ve benim gibiler inşa etmek istediğin o dünyanın hayalini kurduk hep. Bunu yaparken sana yardımcı olmak için seve seve canlarımızı veririz.”

Solda: Morgana’nın Şifalı Bilekliği – Ortada: İşkence gören Gaius – Sağda: Merlin’e saygısını sunan Alator

Lamia

Bir köyde insanlar nedeni bilinmeyen sebeplerden ötürü hastalanmaya başlarlar. Bunu öğrenen Arthur, Gaius’u göndermek ister ama Gaius’un hâlihazırda ilgilendiği birçok hasta vardır. Bu nedenle ne olup bittiğini öğrenmesi ve dönüp Gaius’a rapor vermesi için en güvenilir şövalyeleri ve Guinevere ile birlikte Merlin’i gönderir. Merlin bu olayların sebebinin büyü olduğunu düşünür ve Camelot’a dönmek üzere yola çıkarlar. Yolda Lamia isimli bir kızla karşılaşırlar, bu kız bütün erkekleri etkisi altına alır ancak Merlin’e gücü yetmez. Lamia’lar genç bir kız ile yılanın kanı karıştırılarak oluşturulan büyülü yaratıklardır. Lamia ekibimizi terk edilmiş bir şatoya götürür. Ekibin hâlâ dönmemesi nedeniyle endişelenen Arthur ekibi aramaya başlar bu arada. Bu şatoda Lamia tüm şövalyelerin içinden hayatı çeker alır ve geriye sadece Merlin ile Guinevere kalır. Kapışma esnasında Guinevere, Merlin’i kurtarır ve bu ikiliyi de Lamia’nın elinden Arthur gelip kurtarır. Lamia ölür ve Gaius da kurbanları iyileştirir.

Solda: Normal Lamia – Ortada: İşbaşındaki Lamia – Sağda: Dönüşmüş Lamia

Lancelot Du Lac

Arthur, Guinevere’e evlenme teklifi eder. Bunu öğrenen Morgana engel olmak için Dochraid’e gider ve nekromansi yoluyla birini ölümden nasıl çağıracağını öğrenir. Nemhain Gölü’nde Lancelot’u Gölge olarak çağırır ve ona Guinevere’i baştan çıkarmasını emreder. Lancelot, Camelot’a döner ve türlü hikâyelerle nasıl hayatta kaldığını anlatır herkese. Merlin, Lancelot’tan şüphelenir ve bir nekromansi testi uygular. Lancelot’un Gölge olduğunu kanıtlasa da bu Morgana’nın planını bozmaya yetmez. Lancelot, Guinevere’i baştan çıkarır ve düğünden bir gün önce Arthur, bunları öpüşürken yakalar. Lancelot, Morgana’nın emriyle hücrede intihar ederken Arthur da Guinevere’i sürgüne yollar.

Solda: Dochraid – Ortada: Gölge Lancelot – Sağda: Öpüşme Olayı

A Herald of the New Age

Merlin, Arthur ve en güvenilir şövalyeleri ormanda gezinirken Druid tapınağına rastlarlar. Merlin buranın lanetli olduğunu ve kimsenin bir şeye dokunmamasını söylemesine rağmen oldukça susamış olan Elyan, tapınağın ortasındaki kuyudan su içer. Zamanında Arthur orada Druid’lere karşı bir saldırı yönetmiş ama genç ve tecrübesiz olduğu için o saldırı bir katliama dönüşmüş. O gün o kuyuda ölmüş olan bir çocuğun ruhu Elyan’ı ele geçirir. Ruhun etkisindeki Elyan, Arthur’u öldürmeye çalışır ancak başarısız olur ve kaçmaya çalışır. İlk denemesinde başarısız olsa da Merlin’in yardımıyla ikinci denemesinde kaçmayı başarır. Elyan’a zarar vermek istemeyen Arthur tapınağa gider ve hatalı olduğunu kabul edip özür dileyerek ruhtan affını ister. Ruh, Arthur’u affeder ve Elyan’ın bedenini terk eder.
Solda: Elyan tapınaktan su içerken – Ortada: Druid ruh – Sağda: Arthur ruhtan özür dilerken

The Hunter’s Heart

Guinevere’in bulunduğu köye Helios ve adamları tarafından saldırı düzenlenir ve Guinevere esir düşer. Helios’un esiri olan Guinevere, Morgana ile Helios’un Camelot’a yapacağı saldırıyı öğrenir ve Camelot’u bu durumdan haberdar etmek için kaçar ancak ormanda Morgana tarafından yakalanır. Öte yandan Arthur, Prenses Mithian ile evleneceğini duyurur. Prenses Mithian, Camelot’a gelir ve uğruna şölen düzenlenir. Ertesi gün de spor niyetine ava çıkarlar topluca. Bu noktada iki olay çakışır, grubun kendilerine doğru yaklaştığını gören Morgana, Guinevere’i geyiğe çevirir ve Arthur’un onu avlamasını sağlamaya çalışır. Merlin geyiğin aslında Guinevere olduğunu fark eder ve oklardan kurtulmasına yardımcı olmaya çalışır ancak oklardan biri isabet eder. Arthur, Guinevere’e verdiği yüzüğü ormanda bulunca hüzünlenir ve avı sonlandırır, hatta Prenses Mithian ile evlenmekten de vazgeçer. Merlin baygın durumdaki Guinevere’i iyileştirir ve Guinevere kendine gelince Morgana’nın planlarını Merlin’e anlatır. Merlin, Arthur’a Agravaine’in kuşatma tünellerinin haritalarını çaldığını ve Helios ile Morgana’nın o tünellerden saldıracağını söyler. Arthur haritaların yerini kontrol eder ama haritalar yerli yerindedir çünkü Morgana onları kopyalamıştır. Arthur, Merlin’i dayısına böyle bir ithamda bulunduğu için bir güzel azarlar.

Solda: Helios – Ortada: Av olmaktan kaçan Guinevere – Sağda: Prenses Mithian

The Sword in the Stone: Part One & Part Two

Morgana, Helios ve Agravaine önderliğinde düşman kuvvetleri tünelleri kullanarak şehrin içine girer. Camelot bu saldırıya hazırlıksız olduğu için şehir ve kale anında düşer. Arthur yaralanmıştır ancak halkını bırakıp kaçmak istemediğinden kaleden ayrılmak istemez. Merlin bir büyüyle Arthur’u sersemleştirir, Percival ve Elyan’ın yardımıyla ormana kaçarlar. Planları Ealdor’a yani Merlin’in köyüne gitmektir. Gwaine ile Gaius ise Morgana’yı yavaşlatmak üzere sarayda kalırlar. Morgana buna rağmen onlara yetişir ve saldırır. Bu saldırı sonucunda Elyan esir düşer, Percival kaybolur, Merlin ile Arthur ise beraber kaçmaya devam ederler. Morgana, Nathair kullanarak Arthur ile Merlin’in nereye gittiğini Elyan’dan öğrenir. Arthur’u yakalaması için Agravaine’i gönderir. Merlin ile Arthur, Tristan ve Isolde’nin önderliğindeki kaçakçıların arasına kaynarlar. Agravaine izlerini bulur ve saldırı düzenler. Merlin, Arthur, Tristan ve Isolde hep birlikte Ealdor’a kaçarlar, Guinevere de oradadır. Agravaine nereye gittiklerini bildiği için Ealdor’da da onları yakalar ve saldırır. Az önceki kaçan ekibe bu sefer bir de Guinevere katılır. Agravaine’den kurtulmak için Merlin, Kilgharrah’ı çağırır. Kilgharrah, Agravaine’in askerlerinin büyük bir kısmını yakar. Sağ kalanlar bizim ekibin peşinden tünele girerler ve takip tünellerde devam eder. Tünelde Agravaine ile Merlin karşı karşıya gelir ve Merlin büyü ile Agravaine’i ve yanındakileri öldürür. Arthur en yakınlarının ihanetini göremeyişi nedeniyle kral olmaya layık olup olmadığını sorgulamaya başlar. Merlin onun güvenini yerine getirmek için meşhur Excalibur hikâyesini anlatır ve Arthur’u onun yanına götürür. Orada Arthur’u saldırıdan kaçmayı başaran şövalyeleri ve halkı da beklemektedir. Arthur, Merlin’in de yardımıyla kılıcı kayadan çıkarır ve kendine olan inancı yerine gelir. Arthur, Camelot’u geri almak için saldırmadan önce Merlin, Dragoon the Great kılığına girerek Morgana’ya büyü yapar. Bu büyü nedeniyle Morgana, Merlin yakınındayken büyü yapamamaktadır. Sabah olur ve Arthur saldırıyı başlatır. Şehri ve kaleyi geri alır, artık geriye sadece Morgana ile Helios kalmıştır. Morgana büyü yapamadığını fark edince kaçar, Helios ise Isolde tarafından öldürülür. Isolde de bu dövüş sırasında aldığı yara nedeniyle ölür. Isolde’nin ölüşü Arthur’u etkiler ve Guinevere’i bir daha asla kaybetmek istemediğini fark eder. Arthur yeniden Guinevere’e evlenme teklifi eder ve Guinevere düzenlenen taç giyme töreni ile artık resmen kraliçedir. Yaralı olarak kaçan Morgana’yı ise Aithusa iyileştir.

Solda: Agravaine Şehre Saldırırken – Ortada: Tristan ve Isolde – Sağda: Morgana ve Nathair

Caglar Koc

Önceki Yazı

Sons of Anarchy S5E04 | Yakın Takip

Sonraki Yazı

Extras | Nostalji