Sons of Anarchy S5E04 | Yakın Takip

FX’in başarılı ve suç draması Sons of Anarchy’in beşinci sezonunu her hafta analiz etmeye devam ediyoruz. Ancak en başından uyaralım “Yakın Takip” yazılarımız bol miktarda SPOILER içerir. 


The Lost Boy by Greg Holden on Grooveshark

~ Ali Şahin ~

Sons of Anarchy’i izlerken yıllarca çok fazla şiddet içeren, sinirlendiğimiz, nefretle dolduğumuz yada birçok ölümün gebe olduğu bölümler izledik. Ama hiçbiri bu haftaki dördüncü bölüm kadar duygusal, hiç bu kadar buruk olmamıştı… Opie’nin SAMCRO’daki son ziyaretini gördük bu hafta. Jax’in çocukluktan süregelen en yakın arkadaşını, aileden birini gönderdik uğurladık. Hemde karısının, babasının ve kendisinin de ölümüne neden olan bu kulüpten taşıdık onun tabutunu omuzlarda…
Tüm bu duygusallığın yanında Gemma’ya olan antipatim büyüyerek devam etti. Oğlunun bu yaslı ve en önemli günlerinden birinde bile kendi sebep olduğu işlerle uğraştırdığı yetmezmiş gibi Jax’in etrafındaki kadınları (Tara ve Wendy) da dolduruşa getirmeye devam etti. Bence Gemma’nın zaten bu sezon hiç ilgilenmediği kulüpten kopmasının da zamanı geldi diye düşünüyorum. Her ne kadar hala tecrübesiz ve hızlı karar veremediğini görüyor olsakta, Tara’nın onun boşluğunu zamanla dolduracağını düşünüyorum.
Jax’i bekleyen 2 yol seçeneğinden hangisini seçtiğini bu bölümde anlamış olduk. Clay’in yolundan gitmeyerek öz babası John Teller’ın istediği şeyi, kulubü tehlikeli işlerden uzaklaştırmayı seçtiğini gördük. Bu yolda Nero’yla bir iş anlaşması yapan Jax’in ben hala ona bu kadar güvenmek için erken olduğunu düşünüyorum. Son olarak bu bölümde intikam yada misilleme bekleyenler ben gibi elleri boş dönseler de, Kurt Sutter’ın sezon öncesi söylediği “En kanlı ve gidişatı değiştirecek bölümlerden biri” diye tabir ettiği 5. bölümü iple çekeceğiz gibi görünüyor.

[divider]

~ Ayça Özbay ~

 
 
So I waited many years, held back the pain behind my tears 
For my father, to come find me like he said 
And in that time I was alone, so many years without my home 
I made brothers of a different kind instead
A hero into the masses, to those born without chances 
There’s a freedom that everyone deserves 
I know there’s greed and there’s corruption
I’ve seen death and mass destruction
But I’m telling you, and I hope that I’m heard
And I will not be commanded 
And I will not be controlled 
And I will not let my future go on 
Without the help of my soul 
 
Bunca sezon sonunda Samcro hakkında tek birşey öğrendiysem, birbirlerinin diğer yarısı olduklarıdır. Peki Opie’nin yokluğunda kendi yarısını kaybeden Jax ne kadar aklı başında kalabilecek? Bunu düşündüğümden belki biraz sönük geçen bir bölüm müydü demekten alamadım kendimi. Harika bir veda sahnesi miydi beklediğim yoksa hüzne boğulan bir adam mıydı bilemiyorum.
 
Ancak Abel kaçırıldığında yokluğuyla başa çıkmayan o babayı beklerken, onun yerinde büyümüş bir adam buldum. Bu biraz da dizi başladığında Jax’in henüz olgunlaşmamış olmasındandı. Kulübe karşı bağlılığı, inancı vardı ama henüz bunların sebep olabileceklerinden haberdar değildi. 
 
Yavaş yavaş inandıkları yıkılır, sevdikleri bir bir yok olurken içini bir panik dalgasının yükselmesini bekledim. Belki biraz çırpınmasını… Oysa Jax bir anda çok fazla büyümek zorunda kalan evsiz yurtsuz çocuklar gibiydi. Üstelik, şu an tek dayanağı kabul ettiği karısı hızla yoldan sapıyor. 
 
Gemma’nın etrafındakileri yok etme yeteneği bir defa daha kendine hayran bırakıyor. Bazen “bu sefer dengini buldu” dediğim bu kadın her seferinde başını sudan çıkarmayı başarıyor. Her seferinde daha vahşice saldırıyor. Onun Samcro’daki ilk yıllarını görebilmek isterdim. Nasıl oldu da bu hale geldi? Hikayesinin fazlasıyla ilgi çekici olacağına inanıyorum. Ama bir yandan Tara’nın gidişatı aslında Gemma’nın bir yankısı gibi… 
 
Sonunda Jax hayal ettiği hayata “elveda” derse bunun Tara yüzünden olacağına bahse girerim. Ve bana sorarsanız,- SOA daha ne kadar devam eder bilmiyorum – ancak Jax’in mutlu sonuna ulaşma ihtimali gerçekten yok. Biz bir kulübün iyileştirilmesi çabasının bir adamı ve ailesini nasıl mahvettiğini izliyoruz, o kadar. 
[divider]
~ Selman Özçelik ~
Opie’nin gidişi nasıl hüzünlendirdiyse , kendisi için düzenlenen veda gecesi de en az bir o kadar daha hüzünlendirdi. SAMCRO cephesinden misilleme beklerken Jax’in şimdilik misillemeye karşı duruşu SAMCRO’daki lider değişikliğinin en büyük getirisi. Opie’nin intikamnı sezon finaline doğru Pope ve gardiyandan muhakkak alacaktır ama şu an vakit kazanmak üzere tüm grubu bekletmesi stratejik olarak kulübün ömrünü daha da uzatmışa benziyor.
Daha önceki yakın takip yazılarında belirttiğim gibi Pope şu ana kadar gördüğümüz kötü adamlardan değil. Ne kartel, ne RICO, ne IRA ne de diğer yerel çeteler SAMCRO’yu bu kadar çaresiz durumda bırakamamıştı. Jax’in de bahsettiği gibi Pope’a karşı olası bir misilleme grubun tamamen dağılmasına sebep olabilirdi ama çok kısa süre sonra Pope’a karşı kazanılacak bir zafer de bu denli güçlü bir karakterin kolayca alaşağı edilemeyeceğinden gerçekçi olamazdı. SOA’yı diğerlerinden farklı kılan şey de bu. Karakter gelişimleri ve ölümleri çok iyi kurgulanıyor. Burda Kurt Sutter’a hakkını vermek gerek.
Dizinin kadın kısmı ise baş ağrıtmaya devam ediyor. Tig’den sonra Gemma’nın da fevri hareketleri az daha Jax’in başını yakıyordu ki Gemma’nın ilgi budalalığı halen devam etmekte. Farklı birisiyle beraberken Clay’i kıskanması, torunlarını ve gelinini avucunun içine almak istemesi, zaman zaman ekibin kararlarına müdahale etmek istemesi Gemma’nın ne kadar çekilmez bir karakter olduğunun göstergesi. En yakın arkadaşını kaybetmiş olan Jax’in ilgisini çekmek için çırpınması yaptığı tüm saçmalıklara tüy dikti. Elinin işiyle erkek işine karışma be kadın!
Sezon çok vurucu başladı, şu ana kadar da aynı havada ilerlemekte. Bu sezon dizi hakkında hissettiklerimi ilk 2 sezon haricinde hissetmemiştim sanırım. Harika bir sezon oluyor.
Son olarak bölümün en özel sahnesi hakkında konuşmak istedim, müzik seçimi yine mükemmeldi. Buradan bölümün final sahnesini, müziği eşliğinde izleyebilirsiniz.

Dizi Haber

Önceki Yazı

Zooey Deschanel | Profil

Sonraki Yazı

Merlin 4. Sezon | Hatırlatma