Televizyon Dünyasından Haberler – 7 Ekim 2012

Doludizgin başlayan sonbahar sezonunda geçtiğimiz haftanın öne çıkan haberleriyle birlikteyiz. Birazdan okuyacağınız haberlerin çoğu henüz başlamamış ya da yeni dizilerle ilgili. Lafı uzatmadan haberlere geçiyorum.
İlk haberimiz Facebook ve Twitter üzerinden geçtiğimiz Touch‘la ilgili. Perşembe günü yayıncı kanal FOX’un yaptığı açıklama ile dizinin sezon ortası programına alındığı belirtildi. Hatırlarsanız dizi 14 Eylül’de 1. sezonun son bölümü olan “The Road Not Taken”i yayınlamıştı. Setin New York’tan Los Angeles’a taşınacağı ve ER‘dan tanıdığımız Mario Bello, 24‘ten Lukas Haas ve Said Taghmoui ve Saxon Sharbino’nun ana kadroda yer alacağı 2. sezonun 26 Ekim’de sezon prömiyeri yapması bekleniyordu.
Ocak 2013’te yayınlanacağı belirtilen Touch‘un yayın zamanı daha sona açıklanacak.
ABC Family’nin gençlik draması Pretty Little Liars 4. sezon onayını aldı. 24 bölüm sürecek olan sezonun  2013’ün ortasında ya da daha doğru bir tabirle yaz sezonunda başlaması planlanıyor. Şu sıralar ara veren 3. sezonun da yine 2013 Ocak ayında başlacağı açıklanmıştı. Diğer yandan dizinin Cadılar Bayramı dolayısıyla 23 Ekim’de özel bir bölümü yayınlanacak.
TNT de Salı günü bazı dizileri için ekrana dönüş tarihlerini ve bazıları için de prömiyer tarihlerini içeren açıklama yayınladı. Dallas‘ın yeni sezonu 28 Ocak’ta açılış yapacakken Southland‘in 5. sezonu ise 13 Şubat’ta ekranlarda olacak.
Şu sıralar sezon ortası arasında olan Leverage ve Rizzoli & Isles‘in yeni bölümleri 27 Kasım’da yayınlanacak.
Yeni yılda kanal iki yeni dizisini görücüye çıkaracak: David E. Kelley’in medikal draması Monday Mornings 4 Şubat’ta, Donnie Wahlberg’in yapımcılığını yaptığı henüz senaryosu bitmemiş olan polis dizisi Boston’s Finest ise 27 Şubat izleyicilerle buluşacak.
kevin-spacey-in-house-of-cards_420Bir başka prömiyer haberi ise çoğunlukla dizileri kurtarmaya çalışan Netflix’ten geldi. Daha önce üzerinde çalıştığından bahsettiğimiz orjinal dizisi House of Cards‘ın posteri ve prömiyer tarihi açıklandı. 1,5 yıldır haberleri gelen dizi sonunda yayınlanacak duruma gelmiş gözüküyor.
Dizinin 1 Şubat’ta Netflix üzerinden izleyicilere sunulacağı açıklandı.
Boardwalk Empire‘ın yapımcısı Terence Winter bu senenin başında televizyonun günümüz koşullarında daha az sınırlayıcı olduğunu ve bu nedenle daha cazip olduğunu söylemişti. Bu şekilde düşünen tek “filmmaker” kendisi değil zira Guillermo del Toro, Alfonso Cuarón, Wachowski kardeşler ve M. Night Shyamalan gibi anlatıcılar da şu sıralar beyaz ekrana yeni programlar hazırlamakla meşguller.
Haberimiz de bu isimlerden biriyle ilgili. Shyamalan ve Marti Noxon (Buffy The Vampire Slayer, Mad Men)’un Syfy için Proof adındaki dizi için birkça aydır çalıştığını biliyoruz. Ancak Sixth Sense’in yönetmeninin Eagle Eye‘ın yazarı John Glenn ile de Lost Horizon adında bir diziyle ilgili çalıştıkları ortaya çıktı. Dizinin pilot bölümü için NBC’ye söz verildiği de biliniyor.
Lost Horizon, Proof gibi, Shyamalan’ın geçmiş saplantısı ve evrendeki gizemli olaylar gibi alıştığımız temalarını içeriyor. Deadline’ın aldığı bilgiye göre dizi Doğu Yakası’ndaki ufak bir balıkçı köyünde geçiyor ve Moby Dick’in modern versiyonu olarak görünüyor. Bunun dışında diziyle ilgili detaylar büyük bir gizlilikle korunuyor.
Bu projeyle iligili yeni haberler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Bu haftaki haberler yazımız burada bitiyor. Önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

Aşkın Altun

Önceki Yazı

David Fincher’dan Politik Drama: House of Cards | Tanıtım

Sonraki Yazı

3 Kadın 1 Adam.Aşk Çekilir Mi Aradan?|Güzelleme