Zooey Deschanel | Profil

  Zooey Claire Deschanel, 17 Ocak 1980’de Los Angeles, California, Amerika’da doğdu. Şov dünyasının içinde büyüyen Zooey’nin babası Caleb Deschanel görüntü yönetmeni, annesi Mary Jo Deschanel ise kendisi gibi oyuncudur. Ablası ise Bones dizisinin yıldızı Emily Deschanel‘dir.
  Zooey, Los Angeles’da yaşamasına rağmen çocukluğunun çoğunluğunu yolculuklarla geçirdi. Zooey, babasının film çekimleri nedeniyle sürekli yer değiştirmelerini ve arkadaşlarından ayrılmayı hiç sevmediğini birçok yerde dile getiriyor. Santa Monica’da Crossroads okuluna giden Zooey, burada geleceğin yıldızlarından Jake Gyllenhaal ve Kate Hudson ile tanıştı. Orta okul boyunca müzikallere katılan Zooey lisede French Woods Festival of the Performing Arts okuluna yazıldı. Daha sonra Northwestern Üniversitesine gitse de yedinci aydan sonra oyunculuk için okulunu bıraktı.
  1998 yılında ilk oyunculuk deneyimini Veronica’s Closet dizisinde konuk oyuncu olarak yapan Zooey’nin ilk film deneyimi ise 1999 yapımı Lawrence Kasdan’ın yönetmenliğindeki Mumford filmi ile oldu. Aynı yıl içinde The Offspring grubunun She’s Got Issues şarkısının klibinde yer aldı. Bir sene sonra ise Cameron Crowe’nun çok iyi eleştiriler alan filmi Almost Famous‘da yan rollerden biri olarak karşımızı çıktı. Bu filmdeki başarısından sonra kendini kanıtlayan Zooey, birçok filmde yer aldı. Bunlardan bazıları ; Don Cheadle ve Joseph Gordon-Levitt ile yer aldığı Manic(2001), Tim Allen ve Rene Russo’nun başrolünde olduğu Big Trouble(2002), Katie Holmes ve Benjamin Bratt’in yer aldığı Abandon(2002) ve Jennifer Aniston ile Jake Gyllenhaal’ın başrolünde olduğu The Good Girl(2002) filmleriydi.
  Filmlerden sonra yeniden TV ekranlarına dönen Deschanel, dönemin başarılı komedi dizilerinden Frasier‘ın 10. sezonunda konuk oyuncu olarak Roz’un kuzeni Jen karakteri ile karşımıza çıktı. Frasier’den sonra gelen yardımcı oyuncu tekliflerinin hepsini reddeden Deschanel, 2003 yılında All the Real Girls filminde başrolü Paul Schneider ile paylaştı. Bu filmdeki rolü ile Independent Spirit Ödüllerinde en iyi kadın oyuncu dalında aday gösterildi. 
  Aynı yıl içerisinde kitlelerce tanınmasını sağlayan Elf‘de Will Ferrell ile kamera karşısına geçti. 2004 yılında komedi filmi Eulogy ve 2005 yılında Douglas Adams’ın kitabından uyarlanan bilimkurgu filmi The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy filmlerinde yer aldı. 2005’in sonlarına doğru Winter Passing filminde yine Will Ferrell ile başrolü paylaştı. 2006 yılına geldiğimizde ise Sarah Jessica Parker’ın başrolünde olduğu Failure to Launch filminde Parker’ın oda arkadaşı rolünde yer aldı. Daha sonra Showtime’ın başarılı dizisi Weeds‘de dört bölüm boyunca Andy’nin eski sevgilisi Kat karakterini canlandırdı. 2006 Eylülünde 1960ların ünlü şarkıcısı Janis Joplin’in hayatını canlandırmak için dört ay boyunca müzik eğitimi almasına rağmen filmin yapımı iki kez ertelendikten sonra 2012 yılında çekimlere başlanacağı söylendiği halde filmin çekimlerine halen başlanmamıştır.
  Zooey, 2007 yılında iki çocuk filminde yer aldı. İlki Bridge to Terabithia ikincisi ise animasyon filmi Surf’s Up‘tı. Bu filmde penguen Lani Aliikai karakterini seslendirdi. Daha sonra Sci Fi Channel’da gösterilen Tin Man adlı mini dizide DG karekteri ile karşımıza çıktı. 2008 Nisanında The Simspons‘da Mary Spuckler karakterini seslendirdi. Haziran ayında ise korku filmi The Happening‘de Mark Wahlberg ile başrolü paylaştıktan sonra romantik komedi Gigantic‘te Paul Dano ve Yes Man‘de Jim Carrey ile kamera karşısına geçti. 
  2009 yılında ise bir kere daha Joseph Gordon-Levitt ile birlikte sinema severlerin karşısına çıkan Zooey, (500) Days of Summer filminde Summer karakteri ile herkesi kendine bir kez daha hayran bıraktı. En iyi komedi filmi dalı da dahil olmak üzere iki dalda Altın Küre adaylığı bulunan filmin başarısının en büyük nedenlerinden biri de Zooey’nin Summer karakterini kusursuz bir şekilde canlandırmasıydı. Bu filmden sonra ablasının hit dizisi Bones‘da Emily Deschanel’in karakterinin kuzeni rolüyle karşımıza çıktı. Böylece iki kardeş ilk defa aynı projede yer aldılar. 
  2011 yılında ise Zooey, Paul Rudd’un başrolünde olduğu Our Idiot Brother‘da ve Natalie Portman, James Franco ve Danny McBride gibi yıldızların bulunduğu fantastik komedi filmi Your Highness‘da rol aldı. 
  Zooey, sinema ekranlarındaki başarısından sonra gözünü TV ekranlarına dikti ve 2011 yılında hem yapımcılığını hem de başrolü üstlendiği Fox’un yeni dizisi New Girl ile TV ekranına dönüş yaptı. İlk bölümünden itibaren çok sevilen dizi ilk sezonunda 5 dalda Emmy adaylığı ve 2 dalda Altın Küre adaylığı aldı. Zooey, hem Altın Küre’de hem de Emmy’de komedi dalında en iyi kadın oyuncu dalında aday olsa da ödülü kazanamamıştır. Şu an ikinci sezonu devam eden dizinin geleceği parlak gözüküyor. Bu sene bir kez daha Mary Spuckler karakteri ile The Simpsons’a sesiyle konuk oldu. 
  Zooey Deschanel’in özel hayatından bahsedecek olursak da 19 Eylül 2009’da Death Cab for Cutie grubunun solisti Ben Gibbard ile evlense de iki yıl sonra Deschanel uzlaştırılamaz farklılıklardan dolayı boşanma davası açmıştır. Dava halen devam etmektedir. 
  Deschanel, oyunculuğunun yanında sesiyle de gündeme gelmiştir. Winter Passing, (500) Days of Summer ve Your Highness filmlerinde birçok şarkı seslendirdi. Zooey’nin M. Ward ile She & Him adında grupları bulunmaktadır. İlk albümleri Volume One’ı 2008 yılında ikinci albümleri Volume Two’u ise 2010 yılında yayınlamışlardır. 
Zooey Deschanel Hakkında Kısa Bilgiler
Emily Deschanel – Zooey Deschanel
– Anne ve babası adını J.D. Salinger’ın Franny and Zooey adlı kısa romanındaki karakterden etkilenip koymuştur. Romanda Zooey karakteri erkektir.
– Adı ZOH-ee, soyadı ise day-snuh-NELL şeklinde telaffuz ediliyor.
– Gözlerinin rengi mavidir. 
– Ablası Emily ile arasında 4 yaş vardır.
– Gluten, mandıra ürünlerine ve yumurtaya alerjisi vardır.
– Joseph Gordon-Levitt ile yakın arkadaşlardır.
– Piano ve Ukelele’yi başarılı bir şekilde çalabiliyor.
– Şarkıcı Ella Fitzgerald’ın ve oyuncu Parker Posey’in büyük hayranıdır.
– 2012 yılında “en çok arzu edilen 99 kadın” listesinde 12. sırada yer almıştır.
– Zooey Deschanel’ın kişisel twitter adresi : twitter.com/ZooeyDeschanel

dcimen

Önceki Yazı

666 Park Avenue | Tanıtım

Sonraki Yazı

Sons of Anarchy S5E04 | Yakın Takip