Başladığımız zamanları biraz hatırlayalım; tarih Eylül 2010:


Türkiye sosyal medyasında anlık haber akışı yeni yeni popüler olmuş. Ancak bu haber akışı büyük haber sitelerinin twitter uzantısı olamak ve sadece sitelerinin linklerini vermek dışında bir işe yaramamış. Bir kaç başarılı twitter kullanıcısının tematik haberleri dışında sosyal medyada anlık haber akışı sağlanmamakta. Bununla doğru orantılı olarak yabancı diziler hakkında da sosyal medyada her hangi bir gelişme yaşanmamakta. 


Dizi Haber; bu açığı kapatmak için bu işe gönül veren, Amerika’dan Türkiye’ye geri dönmüş iki arkadaşın “Haydi biz yapalım o zaman” demesiyle ortaya çıktı. İlk günlerinde Tvguide vb. sitelerin anlık haberlerini türkçe olarak kullanıcılarına sunan bir hesaptı. Ardından sosyal medyanın ilgisine yetişemez oldu. Ekip günün 24 saati haberlere yetişmek amacı ile vardiyalı çalışmaya, anlık bilgi akışının yanı sıra röportajlar çevirip facebook’tan da bu metinleri paylaşmaya başladı. 


Aradan geçen 1 yılın sonunda elde biriken fazla veri ve sosyal sitelere sığamama gibi sebeplerle  Ekim 2011’de Dizi Haber adıyla site halini almaya karar verdi. Daha geniş bir ekibe ihtiyaç duyulacağından 2-3 kişilik twitter ekibine ek olarak yabancı dizi sektörüne gönül vermiş gönüllü yazarların bir araya gelmesiyle Birdizihaber.com ortaya çıktı ve girişimimiz bugün 1. senesini doldurdu.


Türkiye’de yabancı dizi izleyen kitle hatırı sayılır bir kesim. İzlediği hakkında okuyup yazan kitle ise bir o kadar fazla. Ancak bu kesimin popüler kültür etkisinde kalmadan izlediği şeyleri eleştirme sınırını bilen insan sayısı sınırlı. Birdizihaber.com oluşurken ana hedefi bu kitleyi yakalamak ve takipçisi ile birlikte hareket eden bir site olmaktı. 1 yıl sonunda gördük ki amacımıza ulaşıyoruz.


Bu bahsi geçen süreçte bizi destekleyen herkese bir kez daha teşekkür ederiz.


Çok fazla bu tarz yazı yazmadığımız için 1 senede neler yaptık özetlemek isterim. 
 • 15 kişiden oluşan Dizi Haber ekibi 15 Kasım 2011’den bu yana 895 yazı yazdı, bu yazılar 994.447 defa görüntülendi ve aylık ortalama 80-100 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

 • Ocak ve Haziran ayları 100 binin üzerinde ziyaretçi ile rekorları elinde bulundururken bize en güzel doğum günü hediyesini yine sizler verdiniz. Geçtiğimiz Ekim ayının verileri geçtiğimiz günlerde elimizde geçti ve Ekim 2012’de 150 bin tekil ziyaretçi ile Haziran 2012 rekorunu egale ettik ve daha sağlam temellerle 2. yılımıza giriyoruz

1 sene önce bugün Hell on Wheels – Tanıtım yazısıyla başlayan serüvenimiz The Walking Dead 3. Sezon  | Analiz ile tam gaz devam ediyor. Bu 1 yıllık süreçte farklı farklı projelerle karşınıza çıktık. Özellikle 14 kapsamlı yazında oluşan Battlestar Galactica yazı dizisi, 12 yazında oluşan Dizi Müzikleri(Sondtrack) ve bir çok dizinin tüm bölümlerini analiz ettiğimiz yakın takip yazıları en sevilen köşelerimiz oldu.

Bunların dışında neler yaptık? 
Peki bunları kim yaptı? Tabii ki bir yıldır sizlerin karşısında, sizlerin desteği ile duran Dizi Haber Ekibi. 

Kimlerden oluşur bu ekip?

 • Zafer Helen: Fikir sahibi ve Dizi Haber projesine ilk adımı alan kişi. – Twitter – Yazıları
 • Kamil Akar: Dizi Haber Twitter’ın kurulduğu ilk günlerde ekibe dahil olan ve bugüne kadar ekipte yer alan. – Twitter – Yazıları
 • Ayça Özbay: Birdizihaber.com ekibine ilk katılan ve ekibin dinamosu. – Twitter – Yazıları
 • Aşkı Altun: Birdizihaber.com ekibine ilk katılanlardan ve bir çok projenin mimarı. – Twitter – Yazıları
 • Selman Özçelik: Birdizihaber.com ekibinin ilk katılalarından, istikrar abidesi. – Twitter – Yazıları 
 • Elifcan Kıcı: Twitter ekibinden bu yana ekibin bir parçası olan ve farklı yazılarıyla ufuk açan – Twitter – Yazıları
 • Ali Şahin: Dizi çeşitliliği olarak zirvede olan ve her yazısı merakla beklenen. – Twitter – Yazıları
 • Damla Çimen: Profil yazısı, şimdi neredeler projesi gibi bir çok projede öncülük yapan kişi. – Twitter – Yazıları
 • Hande Bulut: Ekibin ruhu ve birleştiricisi. Analiz yazılarını mimarı – Twitter – Yazıları
 • Sedef Uslu: Röportajlar, haberler, çeviriler yanı sıra ekibin tumblr sesi – Twitter – Yazıları
 • Samed Aslan: Farklılık dediğimizde aklımıza gelen kişi. Her yazısı gündem oluşturan cinsten. – Twitter – Yazıları
 • Çağlar Koç: Ekibin son üyelerinden. Sitenin yenilikçi yüzü. – Twitter – Yazıları
 • Kamer Aksoy: Ekbin son üyelerinden. Tematik ve nostaljik yazılarıyla gönüllerde taht kuran. – Twitter – Yazıları
 • Nida Fındık: Ekibin son üyesi. Yepyeni yazıları ekibe yeni bir soluk getiren. – Twitter – Yazıları
 • Umut Can Turan: Sitenin tasarımı ve her şeyi ile ilgilenen, ekibin dert tahtası. Her başı sıkışanın yardımcısı. Dizihaber Dreamerı. Twitter

Aktif ekip arkadaşlarımızın yanı sıra şimdiye kadar bizimle olmuş; Damla Sertbarut ve Berat Karataş başta olmak üzere bizimle birlikte olan ve bizlere destek olan arkadaşlarımıza de buradan selam ve teşekkürlerimizi yolluyoruz.

Ara not: Birdizihaber.com ismini de sizlere sormuştuk. İşte 70 kişinin kararı ile alan adı alma hikayemiz.

Yazarlarımızında söyleyecekleri var;
Kamil Akar;
Tam 2 sene önce başladı Dizi Haber hikayem. Zafer’in fikrinin hayata nasıl geçeceğini, nasıl olacağını düşünürken birden bire gecenin 3’ünde röportaj çevirirken, bir haberi 140 karaktere sığdırmaya çalışırken buldum kendimi. Ardından gelen birdizihaber.com macerası ise işin en zevkli ve en eğlenceli kısmıydı. Çünkü harika bir ekibe kavuşmuş, harika işler yapıyorduk.
Hiç birimiz binlerce, yüzlerce insana ulaşacağımızı tahmin etmedi/düşünmedi. Sadece gönlünden geçenleri yazdı, çizdi. 
Sadece yazı yazmaktan ve siteden ziyade bir aile olmayı başaran dizi haber ekibi, bana kişisel olarak o kadar çok şey kattı ki bu satırlar onları anlatmaya yetmez. Yeri geldi aklımın ucunda olmayan dizilere başladım, yeri geldi gece yarılarına kadar ufacık bir haber hakkında konuşup geyikler yaptık, yeri geldi toplantılarda yeni fikirler ürettik, yeri geldi yazı yazamadım yerime yazan arkadaşım çıktı, yeri geldi sadece yazı yazabilmek için izlediğim dizileri tekrar tekrar izledim. 
Ekip arkadaşlarım ve Dizi Haber ekibi hakkında yazmaya başlayınca kendimi durduramayacağımı bildiğim için kısa kesiyorum. Bizi biz yapan ekibimize ve her zaman yanımızda olan takipçilerimize teşekkür eder 1. yılımızı kutlarım.
Nice nice yıllara!
kamilakar@birdizihaber.com
Ayça Özbay;
Herkese Merhaba,
Birinci yılımızı doldurduğumuz inanmak güç. Emekleyelim derken koşmaya başladığımızı kabul etmem biraz zor oldu. Oysa bir de baktım bugün doğum günümüz…
Bir Dizi Haber ekibinin çekirdek kadrosundan biri olarak, birinci yılımız vesilesiyle bizlerle birlikte çalışan dönemsel de olsa destek veren tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kendimizi bir aile olarak düşünmeyi seviyoruz. Farklı şehirlerden, farklı yaş gruplarından ve mesleklerden insanlar olarak birlikte çalışmanın keyfine varabilmemizi de buna bağlayanlardanım.
Tabii bu ailenin en büyük destekçisinin okurlarımız olduğunun da farkındayız. Bıkmadan usanmadan bizlerle birlikte olduğunuz, yaptığımız hataları sabırla karşıladığınız, kendimizi geliştirmemize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Özellikle güzel ya da eleştirel yorumlarınızı bizden hiç sakınmadığınız için…
Daha nice yılları birlikte geçirmemiz dileğiyle,
Birinci yaşımız kutlu olsun 
aycaozbay@birdizihaber.com
Hande Bulut;
Her şey Dizi Haber’in twitter hesabından “yeni yazar alacağız” duyurusunu görmemle başladı. Neden olmasın dedim ve hemen alelacele bir mail yazıp gönder’e bastım, bu kadar güzel bir ekibe katılacağımı bilmeden. Bireysel olarak tam olarak bir yılımı doldurmadım, fakat sanki bir yıldan fazla berabermişiz gibi hissediyorum şu an.
Hepimiz farklı renklerdik, farklı fikirlerdik, farklı görüşlerdik, farklı insanlardık. Hatta şehirlerimiz bile farklıydı ama hiç olmadığı kadar da bir bütündük bu bir sene boyunca. Zaman zaman saatlerce bir yorum üzerine tartıştık, çeşitli konularda karar alamadık ama hepimiz her zaman en iyisi için gayret ettik, buna gönülden inanıyorum. Katıldığım zamanla şu an arasındaki farkı gördüğümde hem gururlanıyorum hem de birden bire bu kadar çok arkadaşım olduğunu ve de ekip arkadaşlarımdan ne kadar çok şey öğrendiğimi düşünerek mutlu oluyorum.
Başta bütün ekip arkadaşlarıma daha sonra gerek eleştirel gerek övgü geri dönüşleriyle bize ulaşan okuyucularımıza teşekkür ediyorum. Peşimizi bırakmayın, daha yapacak çok işimiz var :)
Nice senelere Bir Dizi Haber! 
handecloud@birdizihaber.com
Nida Fin
Bütün büyük “isimler” “haydi bir başlayalım bakalım, yolda görürüz” diyerek başladılar yola.
Bill Gates, Mark Zuckerberg, Steve Jobs, Rupert Murdoch, Oprah Winfrey ya da Beatles gibi .
:)
Başlarda “olmaz !!!” diyenler de oldu, yolda onları istemeden bırakıp gitmek zorunda olanlar da ( ki onlar desteklerini esirgemediler ) , sürekli olarak onlara inanıp destekleyenlerde…
Ve onlar hayallerine inanıp “bir şeyler” oldular.
Her şey inanmakla, sevmekle ve bir aile olmakla başlıyor aslında. Ve gerçekten “yapmak” istemekle.
Bu aile içindeki “herkesi” tek tek çok seviyorum. Yeni olmama ve hala adaptasyon sorunu yaşamama rağmen :)
 Umarım siz de okumaktan keyif alıyor ve seviyorsunuzdur.
Ve takip etmekten vazgeçmeyi aklınızdan bile geçirmiyorsundur.
Nice senelere Bir Dizi Haber!
nidafin@birdizihaber.com
Damla Çimen
“Yeni ekip arkadaşı arıyoruz” yazılarını gördüğüm andan bu güne benim hayatımda çok şey değişti. Ekibe katılmamla beraber ne kadar zor bir işin altına girdiğimizi farketmem bir oldu. Evet zorluydu, yorucuydu ama bir o kadar da zevkliydi. Değişik sorumluluklarımızla birlikte ekip arkadaşlarımla beraber aile olmayı öğrendik ve bir yılı doldurduk. Güzel yaptığımız işlerinin yanında tabiki hatalarımız oldu ancak birbirimizden ve sizlerden öğrenerek doğru yolda ilerliyoruz. Sitemizin bu kadar kısa sürede bu noktaya gelmesinde yardımcı olan ekip arkadaşlarım ve sizler sevgili okuyucularımıza teşekkür ederim. Bizi takibe devam edin, yeni projelerimizle sizleri dizi dünyasının içinden biri yapacağız :)
Nice senelere Bir Dizi Haber
dcimen@birdizihaber.com
Aşkın Altun
Herkese selamlar, Ekipten Bir Dizi Haber’in birinci yılını doldurduğunu öğrenince ilk başta şaşırdım, daha sonra ise çok mutlu oldum. Evet, klişe olacak ama halen birkaç ay önce başlamışız gibi geliyor ve sonradan katılan arkadaşların da sanki başından beri ekipte olduğunu düşünüyorum. Bir e-posta ile başlayan ve kısa zaman içinde kendimi toplantının ortasında ve hemen ardından da yazı yazarken bulduğum bu süreç bizi çok güzel ve başarılı geçen bir yıla taşıdı.
Yakaladığımız sinerji ile bugün ileriyi net bir şekilde planlayabiliyoruz ve daha iyi olmak için de siz takipçilerimizin desteğini ve görüşlerini her zamanki gibi çok önemsiyoruz. Başından beri en büyük desteği aldığım(ız) bütün ekip arkadaşlarıma ve tabiki en büyük destekçilerimiz olan takipçilerimize teşekkür ederim.
Nice yazılara, nice yıllara, 
Bir Dizi Haber’in 1. yılı kutlu olsun!
Bizi takip etmeye devam edin.
askinaltun@birdizihaber.com
Samed Aslan
Bir yıllık sürecin son beş aylık kısmına iştirak etmiş biri olarak biliyorum ki gelecek beş ay benim için çok daha zor geçecek. Gelecek yıl dönümünü görmem ise imkansıza yakın. Yine de yaratıcı güç sitemize zeval vermesin diyor ve ilk yaşımızı kutluyorum.
samedaslan@birdizihaber.com

Ali Şahin
Sıkı bir yabancı dizi takipçisi olarak, kendi bloğumda yazıyor ve twitter’ı boş geçmiyordum. Aynı zamanda da neredeyse hergün ziyaret ettiğim bir site olan birdizihaber.com’u takip ediyordum. Birgün sitede gördüğüm ilâna mail olarak dönüş yapmam ile hergün okuyucu olarak izlediğim siteye katılmış ve artık yazar olarak da birdizihaber’in içinde olacaktım. Tanışma toplantısını ve ilk yazılarımı (Sons of Anarchy tanıtımı ve Fringe Sembollerin Sırrı) asla unutamam. Daha öncede bu tür oluşumlarda olmama rağmen asla bu şekilde dayanışma ve arkadaşlık görmediğimi belirtmem gerek…
Sitenin bu şekilde büyümesini ve daha da gelişeceğini düşünerek bunun en büyük nedeninin siz okuyucularımız olduğunu söylemeliyim. Beni en çok mutlu eden ise, ne yazdığım yada ne kadar okunduğum değil; yazılan yorumlar ve geri dönüşler olmuştur. Bu yüzden eleştirilerinizi ve yorumlarınızı hiç eksik etmeyin lütfen 
Bu sektörde rakipsiz kalacağını düşündüğüm birdizihaber’in daha nice senelerini görmek dileğiyle…

Umut Can Turan

Dizi Haber bloğu kurulmadan sanırım sadece reytingleri twitterdan paylaşıyorlardı. Türkiye’de bir ihtiyaç olduğunu, ve de iyi bir geleceği olduğunu hissetmiştim. Twitterdan sonra facebook, facebooktan sonra blogger derken sonunda bir ekip oluşturduk. Sitenin grafik tasarımcısı olarak destek vermek istedim. 1 yılda geldiğimiz noktaya baktığımda dizi haberi çok çok üst seviyelere çıkardık, çünkü bizler ekip olarak hep yeni birşeyler hayal ediyoruz. Dizi habere hep yeni şeyler eklemek istedim ve ben dizi haberi geliştirirken dizi haberde beni geliştirdi. Yeni bakış açıları, fikirler, yeni projeler derken hayatımın bir kısmı dizihaber olmuştu. Şimdiki dizihaberin benim gözümde tam potansiyeline ulaştığını söyleyemem çünkü daha gerçek projelerimizi gerçekleştiremedik. 1 yıl sonra daha zengin bir web deneyimi yaşayacaksınız ve bizler gene sizler için hayal etmeye devam edeceğiz. Nice senelere… :)
frioventus@gmail.com

 • Nice senelere :)

 • Anonymous

  Daha dün gibi ya :) nice yeni yaşlara.

 • nice yıllara o zaman :)