Mickey Mouse Bu Günleri Görse Ne Derdi? | Güzelleme

Pazar günleri yazı günlerim olmasından mütevellit bu saatlerde yanıma bir kahve alıp yaklaşık 15 dakika düşünüyorum, ne yazsam, ne toparlarsam diye. Bu hafta içi çok sevdiğim 2 arkadaşımla “disney starları ne oldular ya, bacak kadarlardı kocaman insanlar oldu onlar da!” diye baya bir geyiğini çevirdik. Hatta aralarından birisi kocaman yaşına bakmadan hala ısrarla Disney Channel izleyip oradaki dizilerin “fan”ı olup bir de bunları benimle son derece iştahlı şekilde paylaştığı için o dünya bana dolaylı yoldan pek uzak değil. Ha kuzenlerimi, komşuların çocuklarını da alırsak bu listeye uzar da gider.Bizim o içine girdiğimiz şahane drama dünyasından çok uzakta bir yerde duruyor bu diziler ve disney starlarının rolleri. Ha gerçek hayata geçtiklerinde çoğunun duvara toslayan araba gibi dağılmaları bu sebeptendir belki. Düşündüm, hiç mantıksız gelmedi.
One Direction ya da Justin Bieber dinleyen nesil bana uzak biraz açıkçası. Yani ben kendimi düşünüyorum da o yaşlarda ( 12-17 ) arası  rock dinleyelim kendimizi sert gösterelim filan diye bir yerimizi parçalarken, bir yandan da Backstreet Boys’ın parlak çocuklarına, Spice Girls’in şahane hareketlerine uzak kalamıyorduk. Ricky Martin çok yakışıklıydı, Enrique Iglesias bu kadar çok sevişmiyordu, Jennifer Lopez o zamanlar gerçekten iyi dans ediyordu. NSYN’C sevenler Backstreet Boys sevmezdi o kuraldı. Britney ve Christina o dönemler bizim genç arkadaşların hayallerini süslerdi, Kylie hala şimdi olduğu gibi şahaneydi. Madonna hepimizin idolü olmaktan geri kalmıyordu.Bugüne döndüğümde ve baktığımda ise pop kültürü çok daha belirleyici çok daha fazla seviliyor ve isteniyor. Arz-talep döngüsünde ciddi bir artış var kısacası. Ve Disney Channel kesinlikle 24 saat çalışan bir fabrika gibi. Hiç durmuyorlar sürekli “üretiyorlar.” Bakalım hangi starları ve dizileri üretiyorlar son zamanlarda ? Bu yazıyı 18 yaş altı gençlikle anlaşmak için yanınızda bir “guide” gibi taşıyabilirsiniz aslında. Benden söylemesi.

*Miley Cyrus ve elbette Hannah Montana. 

The Suite Life of Zack and Cody rol aldığı diğer bir televizyon serisi.
The Emperor’s New School Miley’in ilk seri işi.
ve büyüdü de serpildi derken  Two and a Half Men.

Kızımız çok küçük yaşlardan beri bu işin içinde, yeteneği ya da ne kadar güzel bir sesi olduğundan bağımsız, kitle onu çok seviyor. Büyüdükçe bir önceki neslin Disney starı “Lindsay Lohan” gibi delireceğini söyleyenler çok fazla olsa da ben onun daha planlı ve daha akıllıca yol aldığını düşünüyorum. Şarkıclıktı, oyunculuktu, reklamlardı derken dersine iyi çalışıyor. Taylor Swift’e “azize” diyen kesmi Miley hayranları fena eleştiriyorlar, haksız sayılırlar mı sizce? Tek bildiğim, önyargı kötü bir şey.

www.imdb.com/title/tt1766094/ So UnderCover diye akıllara ziyan bir film çevirmiş son zamanlarda. Bence Two and a Half Men iyi bir vitrin oldu kendisine, o yolda yürüsün. Hala Disney kafaları nereye kadar sevgili Miley’ciğim?

*Selena Gomez deyince Wizards of Waverly Place.
Hatta daha erken dönemlerde  Hannah Montana kadrosunda idi bir süreliğine.
İlk televizyon serisi işi de  Barney & Friends 

Diğer Disney yıldızları gibi o da çocukluk ve gençlik arasında sıkışmış kalmış o dönemin karakterini her rol aldığı seride oldukça iyi yansıttı. Yüzüklerin Efendisi seven birinden Waverly Place’i çok fazla sevmesini beklemek hata olur. ( seven var fazlasıyla gerçi nasıl bir çelişki olduğunu bende anlayamadım. ) Amerika’da bir çok prime time tv dizisinin reytinglerini geçen bir başarısı var kendisinin rol aldığı tv serilerinin. Şimdilerde o da büyüdü gerçi, şarkıcılık hevesi daha fazla ve Justin Bieber ile olan “muhteşem” ilişkisi ile Disney starlığının son günlerini yaşıyor. Hatta tüketti bile diyebiliriz.

Kendisi Miley gibi henüz bir prime dizisine transfer olmadı. Yakındır diye düşünüyorum.


*Demi Lovato’yu Sonny with a Chance’den bilenler;


Grey’s Anatomy’de oynadığını,
As the Bell Rings’de 1 sene yer aldığını,
Prison Break’te konuk oyuncu olarak bulunduğunu,
Barney & Friends’in ilk işi olduğunu bilirler mi?

Diğerlerinden biraz daha farklı Demi Lovato’nun hayatı ve yaptıkları. Şarkıcılık işinde bir nebze daha ileri gitti X Factor’de juri üyesi bile oldu kızımız. Zorlu rehabilitasyon günlerini fanları sayesinde atlattığını söylüyor. Jonas Kardeşlerden ( joe jonas ) biri kalbini çok fena kırmıştı, kendine zarar verme hastalığı filan derken Sonny With A Chance dizisinden ayrıldı. Şimdilerde jürilikti, şarkıcılıktı koşturmakta kendisi. Bana kalırsa çok yakında disney tarzı bir film ve bir gençlik dizisi ile ekranlara oyuncu olarak yeniden dönecektir.

*Zac Efron,  High School Musical’ın parlak ve sevimli çocuğu.


The Suite Life of Zack and Cody tv serisi 2006.
Summerland tv serisi 2004-2005 arası,
E.R. – konuk oyuncu 
The Guardian – konuk oyuncu 
CSI: Miami – konuk oyuncu
NCIS: Naval Criminal Investigative Service – konuk oyuncu 

Geleceğin Justin Timberlake’i hatta ondan daha büyük starı olacağına menejerleri ve fanları kesin gözüyle bakıyorlar. Troy karakteri ile H.S.Musical’da ortalığı kasıp kavurdu genç arkadaşımız. Genç derken kendisi 1987’li ama olsun o gözümüde hep bir genç semih olarak kalacak şüphesiz ki. Şimdilerde 5 tane film projesi varmış. Kendisi polisiye bir dizide ya da aile dramasında rol almak istermiş televizyonlarda. Ha diğer türdaşları gibi kendisi de şarkı söylemekte. O da büyüdü, söylemiş miydim? Hatta aşağıdaki fotoğrafta çok da memnun görünüyor bu halden.

Jonas Brothers ya da Jonas Biraderler.

Total Drama Island televizyon serisi, 
Jonas televizyon serisi,
Joe Jonas’un Hot In Cleveland için 2 bölüm konuk oyunculuğu.

Nick Jonas’ın Smash için 2 bölüm konuk oyunculuğıu.

Camp Rock film serileri.
Bizim zamanımızda HANSON vardı, ben onlar gibi sandım kendilerini ama çok daha farklılar. Kendilerine göre bir inanışları var hatta aralarından biri yakın zamanlarda evlendi. Kızlar en çok Joe Jonas’a bayılıyor, hangi dizide hangi filmde yer aldıklarına bakılmaksızın kesin reyting ve izlenirlik getiriyor kendileri.Özellikle Joe çok fazla teklif alıyormuş, önümüzdeki sezonlar için planları varmış.

Türkiye’de en çok bilinenlerini ve sevilenlerini yazdım. Ama kendileri hakkında daha çok bilgiye ulaşmak isteyenler için imdb şöyle bir güzellik yapmış;
Famous Disney Channel Stars
Dediğim gibi belli bir yaşı geçen bizler için drama-macera-korku- bilimkurgu dizileri ve seriler çok çekici gelse de dünyanın oldukça geniş bir kısmı Disney Channel ve benzerlerinin ürettiği dizileri delice hatta çılgınca takip etmekte.  Hatta gençler kendi aralarında toplaıp şarkılar bile yapıyorlar, buyrun. Fanları da çıldırıyor, haksız sayılırlar mı?

İşin komiği bence hatta trajik olanı bu listenin 10 senede bir yenilenmesi. 25’ini geçen yerini yenisine bırakıyor. Yazının başında dediğim gibi insan üretimi yapan fabrika adeta.Yerine yenileri ve daha güçlüleri gelene kadar piyasa da istedikleri roller de şimdilik onların. Sevin ya da sevmeyin 15 sene sonra onlar da bir The Newsroom, Homeland, Damages, Sex And The City oyuncusu olabilirler. Hatta “şu ne beceriksizdi ya bak nerelere geldi” bile diyebiliriz.
Hayat çok değişken, 5 senede nereden nereye büyüyor çocuklar?
Mickey Mouse isminin bu işlere alet olduğunu bilse ne derdi, o yorumu da size bırakıyorum.
İyi pazarlar.

Nida Fin

Önceki Yazı

Copper | Tanıtım

Sonraki Yazı

Nashville – Sezon Arası | Analiz