,

Yaslı bir Uzaylıyla Seksi bir Kadının Maceralari – Dr. Who | Röportaj

 

Doktor Who’nun yıldızı Matt Smith’le Röportaj: “Şovun özü aynı – yaşlı uzaylı, seksi kadınla evreni dolaşıyor.”

Neela Debnath Doktor Who’nun Noel özel bölümü “Kardanadam-The Snowmen”in setinde Jenna- Louise Cooleman’la çalışan Matt Smith’i yakaladı 
Bu bölüm hakkında bize ne söyleyebilirsin?
Eh bolca kar var belli ki. Yeni eşlikçimi canlandıran Jenna-Louise’le tanıştım ve bu Noel bizim Doktor Who’nun yeni eşlikçisini izleyiciye ilk sunuşumuz olacak. Richard E. Grant çok alçak bir kötü adamı canlandırıyor ve bu konuda çok heyecanlıyım. Steven’ın (Moffat) performansının tepe noktasında olduğunu düşünüyorum.
Doktor nasıl bir ruh hali içinde?                                                                                  
Onu Pond’ların düşüşünden hemen sonrasında bıraktık ve normal olarak bunun doktor üzerindeki etkisi çok büyük. Bence gerçekten yalnız ve kendini evrenden ve dünyadan uzaklaştırdı. Amy ve Rory’le birlikteyken yaptığı gibi olaylara müdahale etmiyor. Yani bu haldeyken capcanlı bir eşlikçi ile karşılaşıyor.
Oswin’in Dalek oluşuna dair ipuçları alacak mıyız?
Noel bölümü daha çok bu iki insanın tanışması ile ilgili, biri diğerinden daha çekingen olsa da. Ama tabii başka bir versiyonla başka bir zaman diliminde tanıştık. Bu noktada Doktor emin bile değil. Dizinin nihayetinde ikiyle ikiyi toplayacağını tahmin ediyorum. Bundan ne çıkacaksa. İlginç olan yeni bir eşlikçimin ve Doktor için yeni bir rolüm olması. Oswin ona birşeyler yapıyor, sanırım Doktor’un olduğu kişiyi hafifçe değiştiriyor ve kişiliğini etkiliyor.
Yaptığın iş yeniden tanımlanmış gibi hissediyor musun?
Eh, biraz. Bu beni diken üstünde tutuyor. Bir aktor olarak çünkü karakteri diken üstünde tutuyor. Şovu zorluyor ve şovu yapan insanları da zorluyor. Yani evet, bir anlamda yenilenmiş gibi, bu tazeleyici.
Doktor bu yeni eşlikçisini oldukça çekici buluyor, bizi aydınlatabilir misin?
Sanırım Doktor bir anlamda eşlikçilerinin hepsini çekici buluyor çünkü onlara kendisine katılmaları için şans veriyor. Bu göze çarpan genç hanım onu kesinlikle etkiliyor ve merakını uyandırıyor.
Amy ve Rory’e olanlar yüzünden duyduğu suçluluk duygusundan kurtulmak için buna atladığını söyleyebilir miyiz?
Hayır, çünkü arada geçen zaman çok uzun. Bu harika çünkü sanki “500 yıl sonra”ya gidiyorsunuz ama tabii yaşadığı kaybın yükü hep omuzlarında olacak. Tıpkı Rose Tyler’ı veya diğerlerini kaybetmenin yükü gibi – onlar da tüm bu zaman boyunca onunlaydı. Ama sanırım benim Doktor’um için Amy ve Rory’nin kaybı çok belirgin. Fakat ben yas tutmanın ve sonra devam etmenin  şovun çok önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum . Mesela bu Martha’nın yolculuğunu bence fazlasıyla etkiledi. Çünkü Doktor sürekli Rose’dan konuşuyordu ki bu anlaşılabilir bir şey. 10. Doktor ve Rose’un mükemmel bir ilişkisi vardı fakat şov ilerleyerek macera moduna girmek zorundaydı.
simeon 300x209 Interview with ‘Doctor Who’ star Matt Smith: ‘The essence of the show is the same   old alien, hot chick travel through the universe’

Settekilerden Richar E. Grant’ın Doktoru canlandırdığını dile getiren oldu mu?
Evet, aslında ben yaptım ve Richard nezaket göstererek Withnail and I‘dan alıntılar yaptı. Harika biri, harika bir adam ve Doktor Who için mükemmel. Doktor Who için yaratılmış bazı aktörler var ve o da onlardan biri.
Jenna’yı sette nasıl karşıladın?
İlk günümü düşünüyorum da sahilde “The Time of Angels“ı yapıyordum ve ancak geri dönüp baktığınızda bu işle birlikte gelen baskıyı fark ediyorsunuz. Yani, birileri “beklemen gereken bu, olacak olan da bu” demeye çalışıyor. Çok fazla şey gerçekleşiyor ve bu işte çok fazla şey öğreniyorsunuz ve hayatınıza çok fazla etkisi oluyor ama bunu bir başkasına açıklamak imkansız.
Fakat kendini evinde gibi hissetmesi için elimizden geleni yapıyoruz, Doktor Who ailesine hoşgeldin diyor ve kabul gördüğünü hissetsin istiyoruz. Harika bir iş çıkarıyor. Asylum of the Daleks‘de anında sevildiğini düşünüyorum ve Doktor Who eşlikçileri için bu gerçekten önemli. Onunla hemen empati kurulabiliyor ve kamera karşısında çarpıcı bir duruşu var ve gerçekten popüler olma şansının çok yüksek olduğunu düşünüyorum.
Noel bölümünü yapmanın kendine has bir keyfi var mı?
Evet, büyüklüğü göz önüne alındığında gerçekten de var. Yazın ortasında kar, resmen büyülü. Noel bölümlerini seviyorum, onların bir parçası olmayı da. Harika bir gelenek bence. İngiltere’de Amerika veya diğer ülkelerde olmayan bir Noel geleneğimiz var, Noel günü aileler için yayın yapmak. Doktor Who’nun bunun merkezinde olması harika. Bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum üstelik her yıl çok büyük bir yıldızı ağırlıyoruz. Bu bölümü çekmek iki haftamızı alıyor. Her zaman çok özel hissettiriyor.
Bu son Noel bölümün mü olacak?
Hayır.
Bir sonrakini de sen mi yapacaksın?
Eh, yapabilirim. Umuyorum yaparım. Evet, 2014, kim bilir? 50. yılımız ve ondan sonra tabii ki -Kasımda gerçekleşecek- ondan sonra da bir Noel özel bölümü olacağını varsayıyorum ve umarım bunun bir parçası olurum. Her yılı sırası geldikçe değerlendiriyorum. 
Aklında Doktoru şu kadar yıl canlandırırım gibi bir sınır var  mı?
Sanırım var, tüm güzel şeyler sona erer. Artık Doktor olmamam fikri annemin donup kalmasına neden oluyor. Şov yıldızından ibaret ve bensiz de devam edecek ve kesinlikle bensiz de inanılmaz başarılı olacak. Kim bilir, şu an yılın kalanı benim. Önümüzdeki sene 50. yıl dönümü de benim. Gelecek yıl diziye bağlıyım ondan sonra Seteven ile oturup ne yapacağımıza karar vereceğiz. Belki birileri Tom Baker gibi 10 sene boyunca bu karakteri canlandırabilir ama senenin 10 ayını aldığını unutmamak gerek.
matt smith jenna 300x225 Interview with ‘Doctor Who’ star Matt Smith: ‘The essence of the show is the same   old alien, hot chick travel through the universe’

Karen’la aranızdaki dinamikle Jenna’yla olanı karşılaştırırsan aradaki farklar neler?
Temelde, onlar farklı insanlar, bu yüzden de farklı aktörler. Steven kesinlikle farklı bir eşlikçi yazıyor ve Doktor da ilk başladığımdan daha farklı bir adam. Şimdi sanki biraz daha tamamlanmış ve daha çok yaşamış gibi. Sanki biraz yaşlandı, çok fazla şey kaybetti ve tüm bunlar onun kişiliğini etkiledi. Buna ek olarak, bir de farklı bir eşlikçi. Jenna’nın karakteri tamamen farklı bir eşlikçi çünkü o tamamen farklı bir döneme ait farklı bir insan. 
  
Amy ve Rory ile takılan Doktor bir noktada onların evcil hayvanı haline gelmişti. Konuşabilen arada bir gelip giden garip bir evcil hayvan. Yeni biriyle karşılaşıyor çünkü kendisini herkesten soyutlamıştı ve Oswin Doktoru hafif de olsa kendisinin farklı bir versiyonu olması için zorluyor.
Doktor Who’da her zaman olduğu gibi, dizinin özü aslında aynı – yaşlı uzaylı, seksi kızla evreni dolaşıyor ve dalaverelere karışıyor. Bu her zaman dizinin temelini oluşturacak ve daha flörtöz mü olacak, yeni bir çekim mi söz konusu yoksa daha enerjik mi olacaklar bekleyip görmeniz gerekiyor. Tüm bunları sunacağımızdan eminim.
Noel Özel Bölümü çekerken hatırda kalıcı bir anınız oldu mu?
Çekimleri  Bristol’de yaptık ve yüzlerce yüzlerce insan geldi. Gazetelerde fazlasıyla fotoğraf vardı ve gecenin üçünde çekim yaparken etrafta tonlarca insanın size tezahürat yapması müthiş bir duygu.


Doktor Who fenomen bir dönüş yaptı, sen hangi dizinin geri gelmesini isterdin?
Eğer herhangi bir yapımı geri getirebilecek olsaydım Some mother do ‘ave ‘em olurdu çünkü bence dahiyane birşeydi. Michael Crawford’un yaptığı her işte hünerlerini sergilediğini düşünüyorum, artık bunun yanından bile geçemiyoruz. Gariptir, kendi Doktorumu canlandırmaya başladığımda onu (Frank Spencer) çok izledim. Peter Sellers ve Blackadder’ı da öyle. Ve Doktorum onların üçünün bir karışımı oldu.

Karen’la çalışmayı özlüyor musun?
Özlüyorum. Biz çok iyi dostuz. Karen ve Arthur’la çalışmayı özlüyorum ve onların etrafta olmasını da ama herşeyde olduğu gibi bu dizi de değişiyor ve ilerliyor ve Jenna’yı gerçekten seviyoruz. Onunla çalışmaktan keyif alıyorum ve geriye değil ileri bakıyorum. Dizinin yaptığı da bu ve bu yüzden başarılı. Yani ben aslında dizinin yaklaşımını benimsiyorum.

Bu yılın ‘Doctor Who’ Noel Özel Bölümü ‘The Snowmen’ 25 Aralık’ta yayınlandı.
Röportajın orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.
@BirDiziHaber
@AycaOzbay
aycaozbay@birdizihaber.com

Bir Cevap Yazın

Loading…

Homeland 3. Sezondan Haberler | Haber

Ocak Ayı Yayın Takvimi