Bates Motel Hakkında 5 Sey | Haber

 A&E’nin Psycho uyarlaması Bates Motel’in yapımcıları ve oyuncuları TV eleştirmenlerinin sorularını yanıtladı. insidetv’den çevirdiğim bu söyleşinin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.
Norman Bates’in çocukluğunu Freddie Highmore’un (Charlie and the Chocolate Factory) Vera Farmiga’nınsa (The Departed) onun annesini canlandıracağı dizi hakkında öğrendiklerimiz bunlar:
Bu korku dizisinde doğa üstü hiçbir şey yok. ABC’nin Lost’unda yapımcı olarak yer alan Carlton Cuse söz konusu olduğunda eleştirmenler hikayeye herhangi bir doğa üstü öge eklenip eklenmeyeceğini merak ediyorlar. “Kutup ayıları, siyah dumandan canavarlar kesinlikle yok.” diye yanıt veriyor Cuse. “Hikayede doğa üstü elementlere yer yok. Bunu psikolojik bir macera olarak nitelendiriyoruz, oldukça karakter odaklı bir macera.” 
 
Dizi seri olarak ilerleyecek; her hafta bir cinayet olmayacak. “Gerçekten iyi kurguya sahip dizilerin hepsinde, buna ister Breaking Bad deyin ister Homeland, hikayenin anlaşılması için en az on bölüm gerekir” diyor Cuse. “Ve bizi ikinci sezona taşıyacağını umduğumuz birkaç tane yem vardır. Tek bir suçu çözmüyoruz. Birden fazla gizem var.”
 
Psycho’nun sağladığı arka plan hikayesi ve devam filmleri Bates Motel’in hikayesini belirlemeyecek. Yapımcılar şovun 1960 yılında yayınlanan filmden esinlendiğini ama yaratıcı anlamda ona bağımlılıklarının bununla sınırlı olduğu söylüyor. “Psycho franchise’ı ile çalışmanın getirdiği bir sorumluluk var.” diyor Cuse. “Ama sonunda bu daha çok bir fırsat gibi… filmdeki karakterin bir versiyonunu yakalayacağız ama edebi anlamda ona bağlı hissetmiyoruz, daha önce birinin sorduğu gibi, Marion Crane’in Bates Motel’e gelmesini planlamıyoruz.” Kısaca şov; bir eleştirmenin belirttiği gibi, “Annemden Çok Çektim!” tadında olmayacak.
 
Vera Farmiga’nın Norma Bates portresi beklediğinizden daha sempatik olabilir. Yapımcılar Psycho hayranlarının Norman’ın annesi hakkında bildiklerinin büyük bölümünün, deli oğlundan öğrenildiğini vurguluyor. “Ben bu kadının gerçekten kim olduğunu savunma güdüsüyle doluyum.” diyor Farmiga. “Şov bana güzel ve cesur bir annelik örneği gibi geliyor… dizi anne ve oğlu arasında geçen harika bir aşk mektubu gibi ve ben de karakteri bu şekilde ele alıyorum. Edvard Munch’ın bir Madonna portresi vardır. Gerçekten kaçık ve kutsalı çirkinleştiren ve kafirce ama buna rağmen psikolojik olarak insanı yakalayan bir portredir. Ve bu Norma’nın beni bu kadar çekmesinin bir nedeni. Bir aktris için çocuk parkı gibi.”
Norman’ı delirten şey tartışmaya açık olabilir. “Norman sonunun ne olacağını herkes bildiği için direk olmasa da izleyiciyi zorluyor.” diyor Highmore. “Onun sosyopat olacağına dair en ufak bir ipucu vermiyor. Ama bunun nedeni gerçekten büyütülme şekli mi? Bu doğa ile büyütülme biçimi arasındaki tartışmanın odağı. Aslında sadece olduğu kişi mi… yoksa bu iğrenç kasabaya taşındıkları ve Norma ile Norman arasındaki garip yakın ilişki yüzünden mi? Ve bu izleyiciyi şunu düşünmeye zorluyor “Eh, eğer ben bu konumda olsaydım, eğer ben de Norman gibi büyütülmüş olsaydım, ben de farklı olur muydum? Bilirsiniz, hepimiz zaman zaman deliriyoruz.”
Bates Motel 18 Mart’ta ilk bölümü ile ekranda olacak.

Bize ulaşmak isterseniz;

@BirDiziHaber
@AycaOzbay
aycaozbay@birdizihaber.com

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

Hatfields And McCoys | Tanıtım

Sonraki Yazı

Fringe Finali | Analiz