Bir yılı daha geride bırakıp yeni bir yıla girdiğimiz şu saatlerde herkes gibi bizler de çok heyecanlıyız. 2012’nin getirdikleri, götürdükleri gibi kıstaslar yapılırken yeni yıla herkes daha da umutlu bakıyor. Bir şeyler bekliyor.
Dizi dünyası açısında da olay pek farklı değil. Yıl boyunca beklenen diziler yayımlandı, veda ettiğimiz diziler oldu ve beklediğimiz dizilere kavuştuk. 2012 dizi dünyası için çok kısır geçse de bizler elimizden geldiğince sizleri işin heyecanını yansıtmaya çalıştık.
2012 yılı boyunca bizi takip eden tüm takipçilerimize teşekkür eder, yeni yılının huzurlu ve mutlu geçmesini temenni ederiz.

Yıl içerisinde 900’ü aşkın yazı ile karşınızda olduk. Bunları 1. yaşımıza özel yazıda paylaşmıştık oradan alıntıladıktan sonra ulusal kanalların 2012 karnesiyle devam edelim.

  • 15 kişiden oluşan Dizi Haber ekibi 15 Kasım 2011’den bu yana 895 yazı yazdı, bu yazılar 994.447 defa görüntülendi ve aylık ortalama 80-100 bin kişi tarafından ziyaret edildi.
  • Ocak ve Haziran ayları 100 binin üzerinde ziyaretçi ile rekorları elinde bulundururken bize en güzel doğum günü hediyesini yine sizler verdiniz. Geçtiğimiz Ekim ayının verileri geçtiğimiz günlerde elimizde geçti ve Ekim 2012’de 150 bin tekil ziyaretçi ile Haziran 2012 rekorunu egale ettik ve daha sağlam temellerle 2. yılımıza giriyoruz

1 sene önce bugün Hell on Wheels – Tanıtım yazısıyla başlayan serüvenimiz The Walking Dead 3. Sezon  | Analiz ile tam gaz devam ediyor. Bu 1 yıllık süreçte farklı farklı projelerle karşınıza çıktık. Özellikle 14 kapsamlı yazında oluşan Battlestar Galactica yazı dizisi, 12 yazında oluşan Dizi Müzikleri(Sondtrack) ve bir çok dizinin tüm bölümlerini analiz ettiğimiz yakın takip yazıları en sevilen köşelerimiz oldu.
Bunların dışında neler yaptık? 

  • Multimedya köşemiz ve paralel olarak Youtube kanalımızda dizilerin trailer’larını çevirdik.
  • Ünlü oyuncuların geçmişten günümüze kariyerlerini ve hayatlarını yakından ele aldığımız profil yazıları yazdık.
  • Ne izlesem diye düşünenlere yardım edip “Tanıtım” yazıları yazdık.
  • Onlarca yabancı kaynaklı röportaj çevirdik.
  • Hayatımızda önemli rolü olan ve unutamadığımız dizileri andığımız “nostalji” bölümleri yaptık.
  • Yeni Nesil Dizi Takip Sistemini geliştirerek takip ettiğiniz dizilerin torrent linklerine kadar tüm bilgilerini mail adreslerinize getirdik.

Bizler 2012’yi böyle geçirdik. Dizi dünyası ise daha durgundu. Ulusal kanallar onca diziye başlayıp bir o kadar da iptal kararı aldı.

ABC Scandal, The Neighbors, Nashville, Malibu Country, 666 Park Avenue, Last Resort, Don’t Trust The B in Apt 23 gibi dizilere start verirken bunlardan sadece 4 tanesi devam ediyor.

CBS‘in karnesi ise 2012 için daha başarılı. Kanal Partners, Elementary, Vegas, Made In Jersey gibi dizilere başlarken bu dizilerden sadece Partners ve Made In Jersey iptal edildi.

Fox ise çok az diziye start verdi yıl içerisinde. Kanal The Mindy Project, Ben And Kate, The Mob Doctor dizilerine başlarken bunlardan sadece The Mob Doctor’ı iptal etse de diğer tüm dizileri iptal sınırıda.

NBC cephesinde durum daha iç açıcı. Kanal The New Normal, Chicago Fire, Guys With Kids ve Animal Practice dizilerine başlarken bunlardan sadece Animal Practice iptal edildi. 

Her yıl ivme kaybeden dizi sektörü 2013 içerisinde bu kötü gidişatına dur demesini ve yükselişe geçmesini umar, güzel ve bol güzel dizili bir yıl dileriz.

Dizi Haber Ekibi