Game of Thrones’un Yapımcıları 8 Sezon İstiyor | Haber

Game of Thrones’un son yayınlanan fragramanı ile 3. sezon havasına iyiden iyiye girdik. Dizi güçlü ve başarılı gidişatını sürdürürken çoğu izleyici HBO’nun bu havayı ne kadar daha devam ettireceğini ve kaç sezon daha çekilecebileceğini merak ediyor. Öte yandan dizi, yaratıcısı George R.R. Martin’in beşi yayınlanmış ve ikisi yolda olan kitaplarıyla sınırlı.

Öyleyse HBO, Game of Thrones‘u kaç sezon daha yayınlayacak? Dizinin yürütücüleri David Benioff ve D.B. Weiss’e kalsa 8 sezona kadar diziyi götürebilirler, ancak kanal mümkün olduğunca uzun süre ekranlarda tutmak istiyor.

Benioff ve Weiss dizinin ömrü ile ilgili olarak Mother Jones ile yaptıkları söyleşide sadece dizinin süresini değil aynı zamanda üçüncü sezonu çekerken yaşadıkları zorlukları ve mücadeleleri de dile getirmişler. Game of Thrones‘un geri kalan sezonlarıyla ile ilgili söyledikleri ise şunlar:

MJ: Game of Thrones’un 8 veya 9. sezonda bitebileceğini öngörüyorum. Bu romanın yazımını on seneye yaymak anlamına mı geliyor?

B&W: Evet, o kadar uzun süre yaşarsak ve HBO diziyi yapmak istemeye devam ederse. 80 saat sürecek sağlam bir öykü anlatma fırsatına sahibiz. Bu boyuttaki bir tablo birçok anlatım sorunu çıkarırken, öte yandan sevdiğimiz bu karakterle daha fazla zaman geçirmemizi sağlıyor. Bazen romanlar hakkında düşünmek için beş dakikanız olduğunu düşünürüz. Ama biz defalarca okuduğumuz için mutluyuz.

Game of Thrones‘un ne kadar süreceğile ilgili belirsizlik hep vardı, ancak yayınlanmaya başladığı 2011’den beri elde ettiği büyük başarı (aldığı Emmy adaylıkları ve ödüllerini belirtmesek daha iyi) ortada. Dizinin geleceği de bir şekilde George R.R. Martin’in henüz tamamlamadığı epik fantezi roman serisine bağlı olacak. Eğer başka bir şey olmazsa Benioff ve Weiss’ın da yapımcı olarak diziye hizmet etmeye devam etmek istedikleri de net bir şekilde görünüyor.

Game-of-Thrones-Danaerys-and-the-Unsullied

Westeros ve Essos’ta geçirilen 80 saat, dizinin fanları için hayallerin gerçeğe dönmesi anlamına geliyor. 31 Mart’ta başlayacak olan üçüncü sezon, üçüncü kitap olan Kılıçların Fırtınası (A Storm of Swords) nın ilk yarısını kapsıyor ve dördüncü sezon da geri kalan, kitaptaki doğal bir bölünmeden ortaya çıkan yarıyı içerecek. (Roman çok uzun olduğu için çoğu ülkede iki kısım halinde yayımlandı)

Dördüncü ve beşinci kitaplar – Kargalara Şölen (A Feast For Crows) ve Ejderhalarla Dans (A Dance With Dragons) – ile henüz tamamlanmamış olan altıncı ve yedinci kitaplar Kış Rüzgarları (The Winds of Winter) ve Bir Bahar Rüyası (A Dream of Spring) ekranlara aktarılmak için bir süre daha bekleme sürecinde olacak. Son iki romanın televizyon ölçeğindeki boyutu ise henüz bilinmiyor, tek bir sezona da sığabilirler veya Kılıçlar Fırtınası gibi iki kısıma ayrılabilirler. Aynı zamanda Kargalara Şölen ve Ejderhalarla Dans kitaplarının sayfa sayıları fazla olurken, kesilerek iki kitap tek sezonda birleştirilebilir. Sekiz sezon kulağa hoş geliyor, ama Martin  Kış Rüzgarları ve Bir Bahar Rüyası’nı henüz bitirmediği için şu an sadece Benioff ile Weiss’in söyledikleriyle ilerleyebiliriz.

 Haberin en güzel kısmı diziyi daha uzun yıllar izleyeceğimizin hemen hemen kesin olması ve HBO’nun da bunu sonuna kadar götürmek istemesi. Son olarak sizi en son yayınlanan 3. sezon tanıtımıyla sizleri baş başa bırakıyorum.

Aşkın Altun

Önceki Yazı

Black Mirror S02E03 | Yakın Takip

Sonraki Yazı

BBC’den Zombi Dizisi – In The Flesh | Tanıtım