Vikings’ten İlk İzlenimler | İnceleme

Vikings de ne dizisi? Nereden çıktı?” tarzı sorularınız varsa Ali‘nin yazdığı tanıtım yazısına alalım sizi, hiç bekletmeden.

History Channel‘ın Mart ayının başında yayınlamaya başladığı dizinin ilk üç bölümü geride kaldı. Dördüncü bölümü de kanalın sitesinde yayınlandı ve internette yayıldı. İzlenimim ilk dört bölüm üzerine olacak. İlk sezonun 9 bölüm süreceğini hesaba katarsak, bir sezon ortası değerlendirmesi gibi bir şey çıkacak sanırım ortaya…

The-Vikings-Early-Look-the-vikings-tv-series-33491154-768-512

Yazının geri kalan kısmı dizi hakkında spoiler içerebilir.

Dizide Vikingler‘in anlatılış şekli, tarih sayfaları ile birebir olmasa da uyumlu, önce bilmeyenler için bunu belirtmek gerek. Zaten History Channel ile Vikingler aynı cümlede geçmeye başladığı andan itibaren bu tarz şeyler izleyeceğimiz aşikardı. Açıkçası ben daha iyi bir şey beklenmesinin kanala haksızlık olacağını düşünüyorum. Her ne kadar History Channel‘ın son yıllardaki atağı etkileyici olsa da bu kanal eskiden olduğu gibi bol bol belgesel yayınlayan, yatırımının çoğunu bu yapımlara harcayan bir kanal. Bu noktada dizinin beklentilerimi karşıladığını söylemeliyim. 

Vikingler hiç çekinilmeden korsan ve barbar olarak gösteriliyor. Altın ve Gümüş’lere olan tutkuları için kendilerine en ufak bir zarar dahi veremeyecek olan masum insanları bile öldürmekte beis görmüyorlar. 8. ve 11. yüzyıllar arasında Kuzey‘de neredeyse fethedilmeyen toprak bırakmayan kavmin, ilk 4 bölüm itibariyle İngiltere‘yi keşfedip, doğu topraklarını yağmaladığını izledik. Tarih sayfalarını karıştırdığımızda bu akınların sürekli devam edeceğini görüyoruz, muhtemelen dizi de çizdiği bu yoldan devam edecektir.

Vikingler'in Batı'ya açılışı
Vikingler’in Batı’ya açılışı

Dizide tasvir edilen karakterler ve olaylar İskandinav Destanları‘na dayanmaktadır.  İskandinav sözlü geleneğine dayanan ve kısmen kurgusal hikayelerdir. Olaylar, 13. yüzyılda, yani yaşandığı tarihten 200-400 yıl sonrasında kağıda dökülmüştür. Örneğin ikinci bölümde gösterilen Lindisfarne Baskını. Dizi, Viking Age olarak adlandırılan Viking Çağı ile başlar. 793 yılında gerçekleşen Lindisfarne Baskını, Viking Çağı’nın da başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Ragnar‘ın ölüm tarihi ise tam olarak bilinmemektedir. 840 yılı ya da 865 yılı olarak tahmin edilmektedir. 25 yıl intikam için gizlendiği şeklinde bir efsane vardır… Dizi o yıllara kadar hikâyeyi anlatacak mı bilinmiyor, o yüzden daha fazla irdelemeyelim bu konuyu.  

Ragnar Lodbrok ile Reis arasındaki husumetin sezon sonunda sonuç bulacağını, belki de yeni sezonlarda Reis olarak Ragnar Lodbrok’u göreceğimizi düşünüyorum, kim bilir. Batı‘ya yelken açma fikrini pek sevmeyen ve de bu fikrin sahibi Ragnar’la sorunları olan Reis, pek de Viking tanımına uyan bir sima değil. Reis düşünce Vikingler’in başına Ragnar & Rollo ikilisinin geçmesi de ihtimallerden birisi. Rollo da Viking tarihinin önde gelen isimlerinden birisi çünkü.

Son olarak ufak eklemeler yapayım. Dizinin jeneriği mükemmel. Fever Ray tarafından seslendiriliyor. Eğer jeneriği sevdiyseniz grubun diğer şarkılarına baksanız iyi edersiniz… Floki karakterini çok sevsem de Bjorn‘u oynayan çocuğun oyunculuğu için de “daha kötüsü olamaz” diye düşünüyorum. Daha iyi bir oyuncu bulunabilirdi diyor, biricik Lagertha‘m için susuyorum.

Cem Mollaoglu

Önceki Yazı

Banshee 1. Sezon | Analiz

Sonraki Yazı

Tupac’tan Bile Ölü Olmak | Nostalji