Being Human (ABD) | Tanıtım

2008 yılında Twilight patladığı zaman yapımcıların ve yazarların gözü, vampir ve kurtadam içerikli yapımlara ve kitaplara yeniden çevrilmişti. Hatta bir süre sonra, hala da popülerliğini bolca koruyan The Vampire Diaries yayına girdi. Amerika’nın kablolu kanallarından Syfy ise bu amaca hizmet niyetine, karşımıza Being Human‘ı getirdi. Ülkemizde de Cnbc-e‘nin yayınladığı dizi, bu tanıtım yayınlandığında 3. sezonunu bitirdi ve 4. sezonu için de onay aldı. Peki nasıl bir şey bu dizi?

Being Human aslında uyarlama bir dizi. Başlığa parantez içinde ABD yazmamın nedeni de bu zaten. İngilizlerin 5 sezonluk aynı isimli dizisinden türemiş durumda. Bizde olduğu kadar diyaloglarına kadar bir uyarlama yok ama genel konsept olarak iki dizi benzer gidiyorlar. Ama iki dizinin de ilk sezonları boyunca… 2. sezon ile birlikte iki dizinin gidişatını birbirlerinden ayırdılar ve uyarlama yapısı kayboldu. Zaten dizinin normal vampir-kurtadam dizilerine benzediği de yok, o ayrı. En iyisi bu noktada dizinin konusuna gireyim:

Bir vampir bir de kurt adam, birbirleriyle de çok yakın arkadaşlar. Aidan ve Josh’un yıllardır yaşadıkları hayat ve sahip oldukları anormalliklerinin ağırlığı, bir gün canlarına tak ediyor ve birlikte “normal” bir insan hayatı yaşamaya karar veriyorlar. Yani kimliklerinden tamamen uzak olarak… Hatta aynı hastanede çalışan ikili, birlikte ev bile tutuyorlar. Yerleşmeydi düzendi derken de birden anlıyorlar ki evde yalnız değiller. Tuttukları ev meğerse hayaletliymiş. Bknz: Sally.

Tabii bir hayaleti sadece vampir-kurt gibi doğaüstü varlıkların gördüğünü de belirtmek lazım. İki arkadaş, aldıkları kararı uygulamak istercesine yaşamlarına Sally’yi de dahil ederek yeni bir hayata başlıyorlar. Ama hep diyorum, izlediğimiz şey dizi diye. Geçmiş dediğimiz şey de kolay kolay terk edilen bir şey değil, malumunuz. İkilinin, aslında üçlünün birden hayatı düşündükleri kadar basit kalmıyor ve “insanlar gibi yaşama” sürecinde mücadele de başlıyor.

Konuya açıklık getirmek için dizinin ana 3 karakterinden de kısaca bahsedeyim.

Aidan – Josh – Sally
 

Aidan: 200 küsür yaşlarında bir vampir. Yıllarca vampir doğasına uygun olarak yaşamış olsa da artık o kültürden uzak kalmaya karar vermiş. Hatta “insan olma” fikri temelde ondan çıkma. Ama bunun tek bir söz ve kararla uygulayamayacağı bir şey olduğunu anlaması çok uzun sürmüyor. Zira şahsiyetin ait olduğu “grup” kendisini bırakmaya pek niyetli değil.

Josh: Her dolunayda kurta dönüşme meziyetine sahip olsa da bundan midesi bulunan bir kurtadam. Bir kurt adam tarafından ısırıldığı için başta ailesi ve nişanlısı olmak üzere bütün hayatını bıraktığı için durumuna tepkili, dolayısıyla bu plan onun da hoşuna gidiyor. Aidan’dan hallice onun da hayatı kendi içinde ayrı bir arap saçı.

Sally: Evin kadrolu hayaleti. İkili taşınmadan önce nişanlısıyla oturduğu evde hatırlayamadığı bir şekilde ölmüş ve hayaleti de evin içinde kalmış. Aidan ve Josh ile bir bağ kurması çok uzun sürmüyor ve onların da desteğiyle ruhunun huzur bulabilmesi için nasıl/neden öldüğünü anlamaya çalıştığı bir uğraşa giriyor.

Not: Orijinal dizide Aidan’a karşılık gelen karakteri oynayan oyuncunun adı Aidan Turner. Karakterin adı da o diziye ithafen böyle konuldu.

Being-Human-US3

Dizinin normal vampir-kurtadam dizilerine benzemediğinden bahsetmiştim. Kurt-vampir çatışması baki olsa da en basitinden güneş vampirler için sorun değil. The Vampire Diaries’teki mine çiçeği, True Blood’taki gümüş gibi bazı detaylar da yok. Vampirin ve kurtun insanlığa karışma projesi çerçevisinde işler biraz da farklılaşmış yani. Hele 3. sezon civarına gelirseniz ne demek istediğimi çok ama çok daha da iyi anlarsınız. Zaten içine 3. olarak bir hayaleti de ana karakter alması ve işleyişiyle baştan kendini farklılaştırmış durumda.

Genel olarak baktığımızda oyunculuklar için genelde beğenilmeyen Twilight’tan iyi diyebilirim. İşlediği konuyu detaylarda farklı bir şekilde de işlediğinden kendisine alıştırması fazla sürmüyor. Hatta yayınlanan şu zaman kadarki sezonlar içerisinde 3. sezon en sevdiğim oldu.

Diğer vampir-kurtadam dizilerine göre diye bir karşılaştırmayaysa girmeyeceğim. O kadar yazdım farklı bir tarzı var diye,  karşılaştırmaya falan gerek yok. Tavsiyem, siz de yapmayın. Velhasıl, vampir-kurtadam furyasına meraklıysanız ve benim gibi hala da bıkmadıysanız Being Human bu amaçla tavsiyedir. İyi seyirler…

being-human-us-logo

aytac@birdizihaber.com

Aytac Kara

Önceki Yazı

Siz, Batı Virginia’dan mı Gelmiştiniz? | İnceleme

Sonraki Yazı

Şimdi Neredeler? That ’70s Show | Oyuncular