, ,

Doctor Who 709 – Hide | Analiz

-Yazı spoiler içerir-

 

Bu sene Doctor Who yakın takip sözü vermiştik. Bu sözüme son bölümün incelemesini yaparak kaldığım yerden devam ediyorum. Daha önce devam etmememin nedeni, kendi açımdan 2. yarıda bundan önce yayınlanan 3 bölümü incelemeye değer görmemem. Oyuncularda, özellikle yeni yol arkadaşı Clara Oswald’da sorun olduğunu düşünmüyorum. Kendisi ve tüm oyuncular yılbaşı özel bölümü olan “The Snowmen”de harika iş çıkarmışlardı çünkü. Bunu da insanların dizi hakkındaki orada burada karşılaştığım “Olmamış, Amy’i özlüyoruz, eskileri özlüyoruz” eleştirilerine nazaran söylüyorum. O bölümleri beğenmiş olanlar vardır tabi, ancak kendi bakış açımdan eleştirecek olursam senaryolarını eleştiririm. Daha çok olay odaklı, diyalogların derinleşmediği bölümlerdi bana göre. Halbuki ben Doctor Who’da bunu sevmedim sadece. Gerek insanlık adına yapılan konuşmalar, gerek bilim ve evrenimiz hakkındaki farklı teoriler, anlayamadığımız ıvır-zıvır zaman, uzay ve teknoloji diyalogları.

Doctor Who - Series 7B

Hide bölümünde işte bunların hepsini verdi tekrar, özlediğim şeylere geri döndüm. Olaylar açısından da çok güzel bir bölüm izledik. Hatta gerilim filmi tadındaydı. Bir yandan da dizinin sevdiğim yönü, bilinmeyenden korkmamızın, anlayamamamızın nedeninin onun hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımıza parmak basması. Kısacası cahillik. Hayalet aslında öte dünyadan bir hayalet değil, ölmek üzere olan bir evrende kapana kısılmış, zamanının bizim evrenimizde yavaşlaması yüzünden hayalet gibi görünen, yardım isteyen bir kadın.  Canavar aslında sizi yemek isteyen bir canavar değil, dişisine kavuşmak isteyen bir Romeo.

Aynı zamanda yine bizimkinden başka evrenlerin olduğu düşüncesi beni heyecanlandırıyor. Bu teoriyi aslında daha önce de balon metaforuyla TARDIS’in vücut bularak kadına dönüştüğü 6. Sezonun “The Doctor’s Wife” bölümünde ileri sürmüşlerdi. Başka gezegenleri, galaksileri geçiyoruz aklımızın almadığı bu sonsuzlukta, bir de baloncuk evrenler ortaya çıkıyor.

Doctor Who Hide

Bu bölümün ilgi çeken konuşmasıysa, Doktor’un dünyanın başı ve sonunda öylece gidip gelmesi ve bunu normal karşılamasıyla Clara’nın onu sorgulaması. Bunun nedeni ise zaten evreni başından sonuna kadar bilen, kayıplarını yaşamış bir adam Doktor. Ama bu sezondan önce sanki daha duygusaldı, iyice soğuklaşıyor. Yol arkadaşları onun duygusal tarafını ortaya çıkaran kişiler olmuştur hep. Tabi sorgulayan kişi ölüp ölüp dirilen Clara olunca biraz garip kaçıyor ama o henüz bunu bilmiyor.

Clara’nın gizemi hakkındaysa henüz hiç ipucu verilmedi. O yüzden onun hakkında şimdilik bir şey söyleyemiyorum. Ancak orada burada ortaya çıkmış Muhteşem Zeka(the Great Intelligence) ile bir alakası olsa gerek. Zaten kendisinin ne kadar zeki olduğuna da gönderme yapılıp durdu.

Bölüm hakkında eleştirecek olursam, sonunu eleştirebilirim. O da sanırsam ani bitişleri sevmediğimden kaynaklanıyor. Mutlu ya da mutsuz, bir sonu görmek istiyorum ben. Ne olduğu bariz olan bir bitişti en azından.

Doctor-Who-Hide-creature-photography

Twitter @BirDiziHaber

Bir Cevap Yazın

Loading…

Da Vinci’s Demons’a İlk Bakış | İnceleme

Ulusal Amerikan Kanallarının Yaz Dizileri