Yapımcısının Gözünden Vikings | Röportaj

 

Dizinin tanıtım yazısına burdan ulaşabiliyorsunuz.

 

Eski dönem dizileri denildiğinde akla ilk gelen isim şüphesiz Michael Hirst.  The Tudors ile dizi kariyerine başlayan, Camelot ile başarısız olan, The Borgias’ta ismi geçen ve son olarak da Vikings ile eski medeniyetler konusunda uzmanlığını ispat eden tarih delisi bir adam Michael Hirst.  Kendisinin röportajlarından kısa bir derleme yapmak istedim. Bu yazıda da , daha çok Vikings’in ilk sezonuna dair açıklamaları yer alacak.

Vikings , History Channel’ın ilk senaryolu dizisi olma özelliği taşıyor. 9. bölümüyle ilk sezonu tamamlanmış olan dizinin ilk sezonu toplam 40 milyon dolara malolmuş. Vikings 2. sezon onayını da almış durumda. The Borgias ve Game Of Thrones ile benzerlikler gösterse de onlar kadar büyük bir prodüksiyon olmadığını belirtmek gerek. Bununla birlikte hiç aşina olmadığımız ”yabani” bir medeniyetin hayat tarzını biraz olsun görünce, çok da büyük bir prodüksiyonun varlığı önceliğimiz olmuyor. Yazıya geçmeden önce, eski dönem dizilerini izlerken gerçekliğine kayıtsız şartsız inanmaktansa çapraz okuma yapmanız gerektiğini söylemeliyim. Tarih çok kolay bir şekilde manipüle edilebildiği için , tek bir perspektiften o döneme bakmak , gerçekleri görmemizi engelleyebilir.

 

Söz Michael Hirst’te.

 

Bundan önceki yaptıklarına baktığımda, Elizabeth filmini ve Camelot, The Tudors dizilerini görüyorum ancak Vikings biraz bunların dışında bir yapım. Seni bu diziyi yapmaya iten şey tam olarak nedir ?

– Ben her zaman için Vikingleri çok merak eden bir insandım. Elizabeth filminden sonra Alfred The Great’i yazdım. Alfred The Great içerisinde Vikingler’e karşı yapılmış bir mücadele vardı. Ben de Viking’lere ait ne bulabildiysem okudum. Okudukça onların kültürlerine ve tanrılarına hayran kaldım. Filmde bu okuduklarımı kullanamadım ama ileride kullanırım ümidiyle tüm edinimimi sakladım. İlerleyen dönemde böyle bir istek olur ve fikirlerimi satarım ümidiyle bekledim ve birden MGM ( Metro Goldwyn Mayer ) Viking’lere ait bir şov yapmak istediğini bana belirtti.

Neden bu kadar uzun sürdü peki ?

-Bunun önemli sebeplerinden birisi tembellik. Ciddi anlamda çalışmanız lazım bu iş için. Ne kadar bilgi sahibi olursanız olun daha fazlasına ihtiyacınız var. Vikings için tarih kitaplarında yazılan şeyler genelde pek olumlu değil. Hristiyan papazları öldürdükleri için , kiliseleri yakıp yıktıkları için onlar hakkındaki izlenim genel manada olumsuz. Bu noktada onları sempatik gösterebilmek neredeyse imkansız. Daha sonra tüm İskandinavya hristiyanlaştı ama bunun öncesi de var. Vikings’de, pagan tanrılarıyla hristiyanların tanrısı arasında geçen savaşı konu alıyoruz daha çok. ( Töbe sümme haşa )

Bu diziyi online izlemek için tıklayın: Vikings izle

24VIKINGS1-articleLarge

 

 

Modern izleyiciler için Vikingleri nasıl sempatik yapabildin ?  Ya da yapabildin mi ?

 

-Bu soruya cevap vermek zor. İzleyicinin kararına bırakmak gerek. Ben kendi araştırmalarımda ilk hissettiklerim pek iyi değildi.Daha sonra Saxonlardan ve Franclardan daha demokratik olduklarını farkettim. Hiyerarşik yapıya da geçebildiler. Kendi aralarındaki tartışmaları açık alanda yapabildiler. Kadınlara karşı olan tutumları da gelişti. Kadınlar istediği zaman boşanabiliyor ve kendi mülklerine sahip olabiliyorlardı. Teknolojilerine gelecek olursak, çok güzel kayıklar yapabiliyorlardı. O zamanlar batı medeniyetlerinde onlardan daha iyi yapabilenleri yoktu mesela ve tabiki Kuzey Amerika’yı Columbus’tan yüzlerce yıl önce keşfettiler. Vikingler hakkında pozitif birçok şey söyleyebiliyirouz gördüğün gibi. Bununla birlikte onların çok iyi birer savaşçı olduğunu da belirtmek gerek. Vikingler bu yetenekleriyle daha çok biliniyor.

 

Dizide izlediğimiz Ragnar Lothbrok ile tarihteki kahraman Ragnar Lothbrok arasındaki ilişkiyi açıklayabilir misin ? 

-Tarihsel gerçekliği bulunan Ragnar muhteşem bir liderdi. İnandıkları tanrı Odin’in soyundan olduğunu iddia ederdi. Odin çok haşmetli bir tanrıydı Vikinglerin gözünde. Gerçek bilgiye ulaşabilmek için sol gözünü feda eden ve ölümün nasıl bir şey olduğunu merak ettiği için kendisini ağaca asan bir tanrı. Dizideki Ragnar’a gelince; dizide çok meraklı bir Ragnar seyredeceksiniz. Sadece baskın yapmak için ve hazine yağmalamak için değil, kendi topraklarının dışında ne olduğunu merak eden bir karakter var. İnsanlar sadece yağmalamalarından bahseder ama dizide Ragnar’ın meraklı yanına da değinmek istedik.

 

Ragnar’ı oynayan Travis Fimmel 2009’dan beri bir TV projesinde yer almıyor. Travis’i nasıl ve neden seçtiniz ? 

-Bu konuda epey şanslydık. Oyuncu seçimi çok zor bir süreçti. Ben çok gerçekçi bir kahraman arayışında değildim. Kendisine baktığın zaman gözlerinin arkasındaki zekayı görebileceğiniz birisini arıyordum. Travis’in gözlerine baktığınız zaman sizde çok fazla duyguyu aynı anda ortaya çıkarabiliyor. İlk başlarda çok fazla geçmişi olmamasından dolayı risk aldığımızın bilinciyle, endişeyle yaklaştık, onun gerçek bir Ragnar Lothbrok olması için uğraş verdik ve başardık. Ne diyebilirim ki , epey şanslıydık.

 

Son olarak izleyicilere söylemek istedikleriniz ?

-Umarım karakterlere alışmakta sorun yaşamazlar. Bu dizi Ragnar’ın eşiyle, çocuklarıyla, kardeşiyle ve çevresiyle olan etkileşimini konu alıyor. Bir de söylemek istediğim, bu dizi Viking medeniyetinin tamamını aktarmaya muktedir değil. İnsanların Vikingleri araştırmaları için daha çok kitap okumaları gerek. Okudukça ne kadar fantastik olduklarını görecekler.

 

 

twitter.com/sozcelyk

selmanozcelik@birdizihaber.com

twitter.com/birdizihaber

sozcelyk

Önceki Yazı

Hemlock Grove | İlk İzlenim

Sonraki Yazı

Mayıs Finalleri