Emmy’deki En İyi Drama Kategorisi Problemi Nasıl Çözülür?

emmys-mad-men-game-of-thrones-breaking-bad-homeland-630-jpg_052311
Mad Men (AMC); Game of Thrones (HBO); Breaking Bad (AMC); Homeland (Showtime)

22 Eylül’de ödüllerin dağıtılacağı televizyon dünyasının en prestijli ödüllerinden 65. Emmy Töreni için aday listesi bugün açıklanacak. Adaylar açıklanmadan önce son yılların en büyük tartışması da seçilen adayların izleyicileri tatmin etmemesi olacak. Geçen seneden de hatırlayacağınız üzere en büyük tartışmalar yine “En İyi Drama” dalında olacak.

Son yıllarda tabiri caizse televizyon dünyası altın çağı yaşıyor. Hem ulusal kanallar hem de kablolu kanallar yüzlerce orijinal dizi yayınlayarak kalite çıtasını iyice yükselttiler. Ulusal kanallar da artık daha iyi yapımlar ortaya çıkararak daha önce kablolu kanalların çizdiği kalite çizgisini zorlamaya başladılar.

Her sene “En İyi Drama” dalında altı aday açıklanan Emmy’lerde 2008’den beri beş aday açıklanıyor. Zaten bütün mesele de burdan çıkıyor. Son yıllarda online olarak yayınlanan dizilerin de devreye girmesiyle kaliteli dizi sayısı oldukça arttı ve bu 5-6 aday kotası bu dal için tamamen yetersiz duruyor.

Aslında bir çözüm var. Akademi, Oscar’da “En İyi Film” dalındaki aday sayısını her yıl on filme çıkardı ve izleyici dostu bir aday listesi oluşmasına imkan verdi. Bu seçenek Emmy’lerde neden olmasın? Sonuçta geçen senenin drama adaylarından hiçbiri haftada 5 milyondan fazla izlenmedi. O zaman on diziyi karıştırarak bir aday havuzu oluşturmak iyi olmaz mı? Bu durum yayınlanan kaliteli ve güzel dizilere olan dikkati daha da arttıracak ve dizileri Emmy’ye aday olan fanları da cesaretlendirecek. Bunun sonuçları kötü olamaz heralde, değil mi?

(Dikkatinizi çektiyse aynı durumu En İyi Komedi dalında istemiyoruz. Drama dalında çok iyi işler çıkarken, komedilerde durum biraz daha stabil görünüyor. Hepimiz Modern Family’nin yine ipi göğüslemesini bekliyoruz, aksi büyük bir sürpriz olur. O yüzden bu dalda daha fazla adaya gerek yok.)

Yazıyı bitirirken geçen senenin Emmy’lerini unutanlar için tekrar hatırlatalım: 2012 Emmy’ler

Kaynak: Yahoo Tv’deki “Attention, Emmys: Your Best Drama Series Category Is Broken, and Here’s How to Fix It” adlı makale.

Aşkın Altun

Önceki Yazı

2013 Sonbahar Yayın Takvimi

Sonraki Yazı

2013 Emmy Adayları Açıklandı | Haber