Grimm 2. Sezon İncelemesi | Analiz

grimm

NBA’de “En iyi Gelişme Kaydeden Oyuncu” ödülü gibi bir ödül dizilere uyarlansaydı, Grimm bu ödülü almayı kesinlikle hakederdi. Geçtiğimiz yıl NBC tarafından yayınlanmaya başlayan fantastik polisiye dizisi Grimm’de bu yıl, böylesine övgüyü hak edecek ne gibi gelişmeler olduğuna bakmak ve aynı zamanda sezonun analizini okumak için sizi, aşağıdaki yazıya alalım.

Dizide ilk sezon neler olduğunu hatırlamak için:

[button color=”blue” size=”medium” link=”http://www.birdizihaber.com/2012/05/grimm-1-sezon-analiz/” target=”blank” ]Grimm 1. Sezon İncelemesi | Analiz[/button]

[divider]

NBC’nin geçen sezon ısrarla arkasında durduğu Grimm, bu yıl kanalın gözünü kara çıkarmadı ve reytinglerde kendi izleyicisini tutmayı bildi. Geçtiğimiz sezonun birbirinden kopuk ve belirli bir senaryo üzerinde karar kılmamış yapısı izleyiciyi oldukça rahatsız ediyor ve dizinin bir sonraki bölümü için beklemeyi gereksiz kılıyordu. Ancak sezon sonuna doğru gelişen olaylar ve konunun krallığa, Nick’in annesinin ortaya çıkışına bağlanması izleyiciyi merak ettirmeyi başarmış; bunlara ek olarak da zincirleme olaylarla birleştirilince bu kargaşanın nasıl sonuçlanacağı görmek için ikinci sezon beklenmişti. Grimm’in ve tür olarak benzer rakibi Supernatural’in geçtiğimiz sezon yaptığı bir yanlış vardı: Tüm sezon süren kopuk ve devam mecburiyeti olmayan bölümler ve sezon sonuna doğru bir anda hareketlenen senaryo ile kopmuş izleyiciyi geri getirme çabası… İşte bu sezon bu iki dizi de bu yanlıştan dönerek tüm sezon mükemmel bir tempoda çok başarılı bir sezon geçirdiklerini düşünüyorum.

 

grimnm 3Grimm’in Supernatural ile karşılaştırılması kaçınılmaz bir gerçek ve bunu daha önceki yazılarımda da söylemiştim. Ancak bu sezon Grimm kendini farklı kılmayı başaracak ve benzerliklerden kurtulacak birçok adım atmayı başardı. Öncelikle tüm bilim-kurgu ve fantastik dizilerde yapılan hatayı; gereksiz esrarlı ve gizemli havanın oluşturulmasını bırakarak o sis bulutunu dağıttı!

 

Grimm’in hikayesinde Nick kendini bir anda Grimm olarak bulur ve bu sırrını kimseyle paylaşamaz. Tek başına hareket etmesi gereken büyük bir uğraş içine girer. Bir taraftan wesen’lerle uğraşırken diğer taraftan da Grimm kimliğinin ortaya çıkmaması için uğraşır. Bu konu da çözüm olarak bir Blutbad olan Monroe’ yu Nick’in dostu yapsalar da aslında işleri daha da zor hâle sokmaktan başka işe yaramadı. Neyse ki senaristler, bu gereksiz sır olayını ikinci sezon ile birlikte bir kenara atıp Nick’in tüm dostlarının öğrenmesine karar verdiler. Böylelikle yayınlanan her bölüm, yaşanan her macera ayrı bir keyfe dönüştü izleyici için…

monrosalee

Bu sezonun en önemli olayı buydu aslında… Nick’in Grimm olduğunu iş ortağı Hank’e ve kız arkadaşı Juliette’ye açıklamasıydı (Juliette’in başına gelenleri ayrı bir parargafta anlatacağım). Bununla da kalmadı kutsal anahtarların peşindeki krallığın kanını taşıyan ve aynı zamanda Nick’in amiri olan Sean’le de yüzleşmişti. Zaten başından beri haberi olan Sean’in üzerindeki gereksiz sır perdesi de böylelikle kalkmış oldu. Nick artık karşılaştığı olaylar karşısında gökten vahiy gelmiş gibi çözmüş görünmeyecek ve departmandaki ortağı ve amiriyle hareket edecekti. Tabii ki dostu Monroe’ nun ve onun kız arkadaşı Rosalee’den de yardım almayı da ihmal etmeyecekti.

grimm 2

İkinci sezonda senaryoda neler olduğunu öncelikle özetleyelim… Nick artık yukarıda dediğim gibi bir grup arkadaşı ile olaylara atlıyor ve wesen suçlarını çözüyordu. Bunun yanında geçen sezon kız arkadaşına cadı Adalind tarafından büyü yapılmış ve bir süre komada kalmıştı. Onu uyandıran Başkomiser Sean ile arasında da istemsizce bir aşk başlamıştı. Juliette ve Sean arasında yaşananları sona erdirebilmek için Rosalee bir iksir denemiş ama etkisini gösterebilmesi aylar sürmüştü. Bu sırada Nick ise Monroe’da kalıyordu ve Julie’ye sabrediyordu. Bunlar olup biterken, krallık kanından olan Sean, bir anda ortaya çıkan Adalind ile beraber olmuştu ve onu gebe bıraktığından haberi yoktu. Adalind ise krallığın kanını taşıyan bu bebek sayesinde oldukça değerlenmişti.

Kutsal anahtarların peşinde olan Krallık ise Nick’ten anahtarı alabilmek için uğraşıyordu. Eric ve Başkomiser Sean; iki ayrı fikre sahip krallığın başındaki kardeşlerdir. Eric anahtarın peşindedir ama Sean ise onu ele geçirmemeleri için uğraşır ve Nick’e bu yüzden yardım eder. Ama ne kadar yardım ederse etsin, sezon finalinde Nick, Eric tarafından hazırlanmış tuzağa düşer ve bir tabut içinde krallığa; Fransa’ya doğru yolculuğa çıkar. ..

 

[tabs type=”horizontal”][tabs_head][tab_title]La Llorana[/tab_title][tab_title]Glühenvolk[/tab_title][tab_title]Jinnamuru Xunte[/tab_title][/tabs_head][tab]la llorona[/tab][tab]glühenvolk[/tab][tab]jinnamuru xunte[/tab][/tabs]

Bu sezon ortaya çıkan sürükleyici ve süprizlerle dolu hikaye ne kadar güzelse; her bölüm anlatılan ve yaşanan wesen öyküleri de bir o kadar güzeldi (Resimleri yukarıda). İçlerinden benim en çok beğendiğim ise mavi parlak derisiyle bir uzaylıyı andıran ve soyunun tükendiği sayılan Glühenvolk ‘du. Bunun dışında küçük çocukları cadılar bayramı zamanı kaçıran bir ruh hikayesinde yer alan La Llorona, bir sineğe benzeyen ve eski tip kırmızı cadillac kullanan Xunte ‘de diğer beğendiklerimdendi.

İkinci sezonun bu kadar başarılı geçmesindeki etkenler bana göre; geçen sezon neredeyse hiç ortada olmayan ama bu yıl diziye resmen devrim etkisi yaratan Başkomiser Sean’in rolü, yalnız kalan ve asosyal gibi gösterilen Blutbad Monroe’nin Rosalee sayesinde derinleşen bir karakter yapılması (Monrosalee), ortağı Hank’in wesen olaylarından haberdar olması ve bu olayların çözümünde Nick’e yardım etmeye başlaması, Adalind’in geri dönmesi ve krallığın işin içine girmesi, Nick’in annesi ile olan gizemin kaldırılması ve kız arkadaşı Julie’nin başına gelenlerin bir yere bağlanabilmesi başlıca nedenlerdi…

Image1

Grimm 3. sezon ile gelecek ay karşımızda olacaktı ancak tarihi kanal tarafından 25 Ekim’e alındı. Bence çok daha iyi oldu çünkü geçen sezon erken başlaması sebebiyle 3 aydan fazla ara vermiş ve bu hiç hoş olmamıştı.

3. sezonda daha da iyi bir Grimm ve aşağıdaki dolabı daha çok kullanması dileğiyle…

grimm weapon gardrobe

 

 

 

 

Ali Şahin

Önceki Yazı

2013-2014 Sezonunda Cnbc-e Dizileri

Sonraki Yazı

Comic Con Hakkında