Intelligence İzlenimleri | İnceleme

CBS’in 2014 yılında yayınlayacağı yeni dizisi Intelligence , daha şimdiden dikkat çekmeyi başardı. Josh Holloway’in   beyninde süper-bilgisayar mikroçipi bulunan istihbarat ajanını oynadığı dizi , Comic Con’da ilk tanıtımlarını yaptı. Yapımcıların, oyuncularının ve medyaya servis edilen ön görüntülerin ardından bizi nasıl bir dizi beklediğine dair öğrenebildiğimiz 5 şey üzerinden Intelligence’i tanıtmaya çalışalım.

5 – Fütüristik değil

intelligence-300x120Dizinin yapımcısı Michael Seitzman’ın belirttiğine göre, teknolojik öğelerin çok yoğun kullanılmasına rağmen, günümüz dünyasından çok uzak bir seri değil. ” Bu diziyi yapma aşamasında gerçek hayatla olan bağımızı koparmak istemedik” diyor Seitzman. Diğer yapımcı Trip Vinso da , dünyamızda neler olduğunu gözlemleyerek, bugünün problemlerini esas aldığını belirtiyor. ”Dizideki tüm hikayeler, günümüz dünyasından esinlenilerek yazıldı.”

4 –İzleyicinin ilgisini çekecek  hikayeler var.

1Ana hikaye, Gabriel’in ( Josh Holloway ) erişmiş olduğu tüm gizli bilgilerin, düşmanlardan korunmasını esas alıyor. Fakat tüm hikaye sadece bununla sınırlı değil. Tüm bu gizli bilgiye erişen casusun, teknolojiyle günden güne büyümesi ve kişisel kararlarının resmedilmesi de dizinin içeriklerinden. Bu ana kurgunun yanında çeşitli hikayeler de bulunuyor. İhanet yüzünden hüküm giyen ve ortadan kaybolan Gabriel’in eşi bu hikayelerden yalnızca bir tanesi.  Bir diğer hikaye de, gizli servisin başında olan ve Gabriel’den çok daha kapsamlı bilgiye erişebilen Grace Huang’ın hikayesi.  Yapımcı Vinso ve Seitzman,  serideki diğer hikayeler konusunda pek fazla bilgi vermiyor. Seitzman’ın söylediğine göre, izleyici ilk 4-5 bölümü izledikten sonra gerçekten neler döndüğüne dair ipuçlarını yakalayacak.

3 – Josh Holloway serinin karanlık tarafında da yürüyüşe çıkmak istiyor. 

Josh+Holloway+Josh+Holloway+Films+Intelligence+ajHVm71sjndlJosh Holloway, böylesine gizli bilgilerin elde edilebildiği bir dünyada neler olabileceğini öğrenmek ve bu getirinin karanlık tarafıyla yüzleşmek istiyor. Eğer insan beyni bir bilgisayar gibi kullanılabiliyor ve gerektiğinde istenen bilgiler download edilebiliyor olsaydı, insan beyni hacklendiğinde veya virüs kaptığında ne olurdu ? Josh, tüm bu soruların yanıtına serinin ilerleyen bölümlerinde cevap verilebileceğini umuyor.

 

2 – Ben hala bir insanım.

7Gabriel , bir bilgisayar gibi beynindeki bilgilere erişip download edebilse de, kendisi hala bir insan. Beynine yerleştirilmiş olan çip, normal bir insana göre çok daha kısa sürede bilgiye erişebilmesini sağlıyor. Fakat yine de kimi zaman normal bir insan gibi bilgiye erişmek zorunda. Beynine bir bellek takıp bilgileri güncelleyemiyor. Her insan gibi o da kitap okumak veya kendi yeteneklerini geliştirmek zorunda. NBC draması Hannibal’ı izleyenler daha iyi tasavvur edebilecektir. Will Graham de bilgiye normal insanlardan çok daha farklı bir şekilde erişiyordu ancak onun da normal bir insan gibi belli süreçleri geçirmesi gerekiyordu. Intelligence da benzer konsept üzerine tasarlanmış.

1 – Benzer ama aynısı değil.

yKonsept olarak Intelligence , 1974-78 yılları arasında yayınlanmış olan The Six Million Dollar Man’e benziyor fakat aynısı değil. Her iki seride de , teknolojik olarak güçlendirilmiş bir ajanın suçla mücadelesi var. Yapımcılar ve oyuncular, Intelligence’in,  The Six Million Dollar Man gibi gelişmeyeceğini ve bitmeyeceğini söylüyorlar. İki seri arasındaki en önemli fark, Intelligence’de çok daha kriminal bir hikayenin varlığı. Her iki dizide de teknoloji önemli öğe ancak o zamanın teknolojisi ile günümüz teknolojisi arasındaki farkı belirtmeye gerek yok.

Trailer’ı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=xjgObuY_EOk

selmanozcelik@birdizihaber.com

sozcelyk

Önceki Yazı

Danny Desai : Yeni Karanlık Prens’le Tanışın! | Güzelleme

Sonraki Yazı

A Young Doctor’s Notebook | Tanıtım