Robert Kirkman İle The Walking Dead Üzerine | Röportaj

Robert_Kirkman_TSK

Robert Kirkman, The Walking Dead dergilerinin yazarı ve aynı zamanda dizinin yapımcısı. Kendisiyle şu ana kadar yayınlanan bölümler ve 4. sezon hakkında yapılmış olan röportajı yayınlarken , izlememiş olanlar için spoiler tehlikesi olduğunu da belirtelim.

-Yeni sezonda hangi bölümleri sen yazıyorsun ?

3. bölümü yazdım. Şu an 9. bölümü yazıyorum. 9. bölüm çizgi romanla doğrudan bağlantılı olmaya en yakın bölüm olacak. Bu benim için çok büyük bir eğlence kaynağı çünkü yazmış olduğum şeyi yeniden yazıyorum. Bu da demek oluyor ki geriye dönüp şunu diyebilirim:  ” Ooo, burda hata yapmışım, çabuk düzelt bunu.”

Peki bu seri seni çizgi roman yazma şeklini nasıl etkiledi , tamamen mi ? 

Benim şu ana kadar en çok efor sarfettiğim konu, serinin çizgi roman yazma şeklimi değiştirmemesi. Çizgi romanın saf kalması için mücadele ediyorum. Herhangi birisinin çıkıp da şunu demesini istemiyorum,  ” Çizgi roman gerçekten iyiydi sonra üzerine bu show çıktı geldi ve çizgi roman farklılaşmaya başladı.”  Bunu duymak istemiyorum çünkü tutarlılığımı korumak istiyorum. Fakat şunu söyleyebilirim ki, seriyi yazanlarla birlikte çalışıyoruz ve onlardan birazcık daha iyi yazar olduğumu düşünüyorum. Yani umuyorum. Benim bu seride çok fazla eğlenceli ve ilginç deneyimlerim oldu ve ben seri ile çizgi roman arasındaki o ince ayarı yapabilme yeteneğine sahip olduğumu düşünüyorum.

-Sezon 3 ve sezon 4’ü karşılaştırmak gerekirse, neler değişecek ?

3. sezonun optimistlik konusunda şu ana kadarki en yüksek noktaya ulaştığını tartışabiliriz. Bu durum da önümüze bakmayı gerektiriyor. Açıkça söylemeliyim ki, 4. sezon başladığında , bu sezonun tamamen ”The Walking Dead” olduğunu göreceksiniz ve insanların, ” Ben bu seriyi çözdüm, işlerin nasıl ilerlediğine dair fikrim var.” söylemleriyle yüzleşeceksiniz. İnsanların çok önemli oranda tahminleri olacak , nelerin değiştiğini gördüklerinde çok daha çekici bir hal alacak. İzleyicinin zaten bu seriyi sevme nedenlerinden birisi de bu yeni, beklenmedik koşullar ve değişkenler.

-Sezon 3’teki favori sahneniz neydi ?

Morgan Jones’in geriye dönüşünü çok sevdim ve de Rick ve Morgan arasındaki değiş tokuşun bu iki adamı nasıl aşağı çektiğini görmeyi. Bu sahne serinin ilk bölümünü akla getirdi. Bu sahne bence serinin mihenk taşlarından. Çünkü odada birbiriyle konuşurken gördüğünüz bu iki adam, serinin ilk bölümde birbiriyle konuşan adamlardan %100 farklılar. Bu da , serinin içerisinde görebileceğiniz en olağanüstü anlardan birisiydi..

-Geçen sezon dikkate şayan ölümler oldu. Bu karakterlerin ölümünü kurgulamak sizin için kolay oldu mu ?

Bu ölümleri yazmak, sürecin açık ara en zor parçası. Hayranların duygularına karşı hareket etmeyi ben de istemiyorum. Bu kararlar tabiki de çok zor kararlar , seriye yaratıcılık katan bu araçlarınızı araç takımınızdan kaybetmek elbette çok zor . Andrea’nın hikayesini bu seride daha fazla yazmak istemedik. Bu önemli bir andı çünkü Andrea bizim için çok önemli bir karakterdi . Hikayeye çok daha ilginç şeyleri dahil etmeyi zaman harcamaya değer bulduk,  fakat tekrar söylemek gerekirse , bu tarz ölümleri yazmak bizim için çok zor.

-Sahneleri çektiğiniz, Senoia, Georgia’da çok fazla The Walking Dead hayranı var. Size nasıl hissettiriyor ? 

Bu durum çizgi roman paneline katılmak gibi çünkü ben ne zaman çizgi roman paneline katılsam , herkes biliyor bu çizgi romanları benim yazdığımı ve nereye gitsem ciddi oranda tanınıyorum. Oldukça eğlenceli tabi. Georgia gibi küçük bir yere geldiğinizde insanlar sizi sokakta yürürken gördüğünde tanıyor. Oldukça eğlenceli.

-Seriyi yazarken, belirli durumlarda nasıl hareket etmeniz herektiğini ne kadar düşünüyorsunuz ? Örneğin Michonne’u Vali’ye vermek konusunda ? 

Milyonlarca yıl değil tabiki. Bu tarz kesin durumlarda empati yaparsınız. Bu tamamen sizin lensinizden dünyaya bakmak gibi. İşin eğlenceli kısmı da sandalyenize oturup bunu düşünmek,  ” Bu kararı vermiş olduğumu düşünelim, peki ben olsaydım ne yapardım? ” veya , ” Bu kararı verirsem hangi karakteri kurtarmalıyım. ” Bu gerçekten eğlenceli bir oyun.

-Bu seride size en yakın karakter ?

Şimdiye kadar yeterince korkak veya benim kadar tembel bir karakter yok ama bu noktada böyle bir karakteri dahil etmeyi de düşünmüyor değilim.

-Ve sonra senin karakterin kısa sürede aylaklar tarafından ısırılacak…

Evet, eğer ben o dünyada yaşasaydım kısa sürede ölürdüm.

 

selmanozcelik@birdizihaber.com

sozcelyk

Önceki Yazı

7 Bölümlük Bir Filme Bakış, Top of The Lake | Tanıtım

Sonraki Yazı

Comic Con 2013 – Intelligence & Dracula & The Originals