Bir Kediye Kim Hayır Diyebilir Ki? | Güzelleme

Kediler hakkında en çok bilinen şeylerden biri, kalplerdeki fenalıkları eritip; mırmırları ve hatta gırgırları ile insanlara kendilerini sevdirebilmeleridir. Kedi sevmeyen insanların, şaman kabilelerinde “duygusuz” olarak mimlendiğini bilir misiniz?
Bilmiyorsanız şimdi öğrendiniz.
Kediler nankör müdür? Hadiii canııım! Hiçbir canlı insan kadar nankör olamaz, bahis bile açmayalım kuzum!

Walking Dead‘in başlamasına az kala, bu sezon Daryl Dixon sezonu olacağından mütevellit her yerde didik didik Norman Reedus fotoğrafları dönmekte. Fanlar bu durumdan rahatsız değil, Daryl varsa ortalıkta hareket ve bol bol kanlısından eğlence var demektir. Carol ile başlayacağı söylenen “aşk” şimdilik “carol çoook güzel bir kadın!!” değil gibi fiziksel bir ayrımcılıktan dolayı tehdit ( neye göre kime göre ) olarak görülmedi. Aslına bakacak olursak da olması beklenen buydu, 3 sezondur kuyruk kovalayıp durduklarını da söyleyebiliriz. Bu noktada Daryl’in o sert kimliğinden sıyrılıp, yaşadıklarının üstüne biraz “insan” tarafını göstermesi lazımdı. Burada uzun uzun Walking Dead anlatmak isterdim ancak konu bu sefer biraz farklı. Norman Reedus sadece diziye vaktini ayıran ve kendini pohpohlatan adamlardan biri değil. Takip edenleri ve stalkerları ( onlardan biri benim, evet! ) bunu iyi bilir. Son zamanlarda kendini hayır işlerine ve bir takım iyilik melekliklerine adadı. Ceketin arkasındaki kanatların biraz işe yaraması lazımdı, yaradı.

enhanced-buzz-9694-1375897617-0

Bu yazının dizi ile alakalı bölümü nerede diyecek olursanız. Sizi yormadan kısaca anlatmak isterim. Norman, sevgili kedisi Eye In The Dark olmadan pek bir yere adımını atmıyor. Walking Dead‘in setine giderken, orada kiralanan ve kaldığı evin kendisi ve kedisine uygun olarak seçilmesini istediğini biliyor muydunuz? Hatta set kenarındaki yaralı hayvanları tedavi ettirip kimini yuvalandırdığını hatta kendi “çetesine” dahil ettiğini. Oğlu Mingus’un yetişirken hayvan sevgisiyle yetişmesine önem veriyor. Bunun onu dünyaya daha iyi hazırladığını belirtti birkaç röportajında. Dizinin yapımcıları ve teknik ekibi de bu durumdan rahatsız değil. Hatta bir takım dedikodulara göre bol hayvan içeren ve sevgi dolu setten herkes memnun. Yemekleri ayrı ayrı yedikleri ise sadece bir dedikodu. Aşağıdaki fotoğrafta kendisini çekimler sırasında tanıştığı bir arkadaşıyla fotoğrafta görebilirsiniz.

stud

“Olası bir zombi saldırısında Eye In The Dark ile dünyayı kurtarabileceğime inanıyorum” diyor Norman Reedus kendisine zombilerle karşılaşsa ne yapacağı sorulduğunda. 40’li yaşlarını yaşayan bir adam için Disney saflığında bir cevap diyebilirsiniz ama emin olun ki kendisi bunu yapabileceğine fazlası ile inanıyor. İşin trajikomik tarafı, Türkiye’de Muhteşem Yüzyıl setinde atlar ölürken, Sihirli Annem’de oynayan köpeğin burnuna sürekli yalansın diye fıstık ezmesi sürülürken, Walking Dead aleminde “hayvan” olgusu elden geldiğince kullanılmıyor, meşhur 2-3 sahne dışında. Bunun sebebinin de “Luck” dizisinde atların başına gelen ölüm vakaları olduğu söyleniyor. Tabi bu sadece Buzzfeed gibi sitelerde dönen bir söylenti. Senaryonun ilerleyen dönemlerinde neler görebileceğimizi şu an tahmin edemeyiz. Burada oyuncuların sesi çıkmazken, Hollywood bu konuyla yakından değil göz ucu mesafesinde ilgileniyor. Bu konuyla yakından ilgilenen tek dizi oyuncusu da Norman Reedus değil tabi ki.

V, Smallville, Bitten ve iki bölümlük Haven macerasından tanıyor olabileceğiniz Laura Vandervoort Peta için bir şeyler yapan dizi oyuncularından sadece biri. Kampanya görseli ise şu şekilde;

0268.lauraPETAvert72.jpg-550x0

Nikita ile hatrı sayılır bir şöhrete ulaşan Maggie Q’da Peta için bize bütün güzelliğini sergileyenlerden.

MaggieQ-SpiceUp-PAP-300

The Newsroom‘un Olivia Munn’ı yani Sloan’ı da Amerika’da oldukça ses getiren bir Peta kampanyasının yüzü olmuştu. Billboard görseli özellikle magazin alemlerinde çok konuşulmuştu. Billboard görseli tavşanlar hakkında. Bir de sirkler için soyunduğu bir fotoğrafı var. Google görsellerde “olivia munn peta” diye aratırsanız çıkar mesela.

OliviaMunn PETA rabbit billboard

Esas konuya dönecek olursak… Bu yazının yazılma sebebi bugün Facebook duvarımda gördüğüm, hamile bir köpeğin üzerine kızgın yağ ve su dökülüp yakılmasına ve yavrularını kaybedip, bunalıma girip canını zor kurtarmasına yönelikti.Konumuz da dizi olunca en azından dizilerle alakalı insanlar üzerinden minik bir hatırlatma yapmak istedim. Aslında istersek ne kadar duyarlı olabileceğimize, milyon dolarlık bebeklerin bile içlerindeki vicdanı ortaya çıkarmak için neler yapabileceğine dair…

Havalar sıcak, bir kap su koymayı unutmayın. Olur ya evde artan yemekler vardır, onları da indirin bence uygun bir yere.

bilboardbirkapyemek

Hem unutmayın, kahramanlarımız ( kahramanlarınız ) yeri geldiğinde en güzel yol göstericinizdir.

Eye In The Dark, benim kahramanımın kahramanı.Buradan kendi kahramanım Zeus adlı kedi kral’a da selamlarımı yolluyorum. Yazılar yazılırken ilgi isteyip de ellerime kollarıma atlamasa daha iyi olur tabi ki o ayrı konu.

enhanced-buzz-3574-1375895883-13

Merhametin sadece bir “dizi” konusu olmadığı günler diliyorum.
Ve o günler bir “mısır” tanesi kadar ufak bir ihtimalle bizi bulacak olsa da bunu hala düşünebilmek bile güzel şey.

Nida Fin

Önceki Yazı

Skyler White, Breaking Bad’in En İyi Karakteridir!

Sonraki Yazı

Breaking Bad’den, Low Winter Sun’a!