Breaking Bad’den, Low Winter Sun’a!

low-winter-sun-full-cast

 Hiç bir ağustos ayının bu derece önemi olmamıştı belki, neden derseniz Breaking Bad‘ in artık bir nihayete ereceğinin başlangıcı oldu bu ay. 6 bölüm kaldı artık ve herkes yüksek sesle düşünmeye başladı Breaking Bad bitince ne olacak? Ne yapacağız? İşte bu seslere kulak kabartmışken AMC’nin yeni dizisi, Low Winter Sun‘ın bu boşluğa aday gösterilmesi durumuydu. Heyecanla oturup pilot bölümünü izledim hatta yazımı birazcık geciktirerek, 2. bölümü bitirmişken bir şeyler karalamak gerek diye düşündüm. Daha 2 bölümü yayımlanmış bir dizinin tanıtımı ne derece sağlıklı olur bilmiyorum ama biraz vicdan yaptım galiba.

Low_Winter_Sun_2_Sheet_html

Spoiler duymaktan nefret ettiğim için vermemeye gayret göstererek  oluşturayım yazımı. Dizi aslında, polisiye severlerin artık alışkın olduğu bir tema olan kirli polis meselesini eksenine almış gibi duruyor. Ortak çıkarları sonucu iki cinayet masası polisi hem kendilerini hemde bütün bir kenti ilgilendiren bir olaya imza attıktan sonra gelişecek olayları gösterecek gibi dizi. Bir kere dizinin oyuncu kadrosu çok sağlam Hollywooddan aşina olduğumuz Mark Strong bütün karizmasıyla başrol de. Diğer oyuncular yine dizilerden bildiğimiz Lennie James, James Ransone ve David Costabile.  Dizinin bir köşesini emniyet teşkilatı oluştururken diğer tarafı ise sokaklar ve çeteler kuracak gibi duruyor. İkisinin çatışması hali ise diziyi dinamize edecek ana unsur. Atmosfer yaratımının gayet başarılı durduğu dizi ödevine iyi çalışılmış bir ekip tarafından başarıyla sunuluyor bize. Özellikle Mark Strong’un canladırdığı Frank karakteri bütün cinayet masası polislerinin özelliklerini taşıyor gibi, üzerine ne koyacağı ise önümüzde ki bölümlerde kendini gösterecektir.

1683564-poster-p-the-blurred-lines-of-low-winter-s-sun

Aslında AMC‘nin pazarlama hamlesi olarak Breaking Bad’in yerini alma durumu, dizi açısından risk teşkil etse de. Birçoğumuzun bildiği gibi öyle dizilerin çok kolay yapılmadığı ve yapılamayacağıdır. Low Winter Sun kendi kulvarını rahat oluşturacak gibi duruyor, tabi daha zamana ihtiyacı var. Şahsen ben bir The Wire hayranı olarak dizinin o sularda seyredeceğini, belki onun boşluğunu doldurabilme ihtimalini düşündüm, her ne kadar imkansız olsa da.

qbkara@birdizihaber.com

Kubilay Kara

Önceki Yazı

Bir Kediye Kim Hayır Diyebilir Ki? | Güzelleme

Sonraki Yazı

Televizyonun En Çok Kazanan İsimleri | Haber