NBC’den Prison Break Uyarlaması | Haber

logo-share

Özgün senaryo kıtlığı, son zamanlarda yapımcıları uyarlamalardan medet ummaya itti. Kitaplardan ve popüler filmlerden uyarlananlara zaten aşinayız. Bununla birlikte , önceden çok tutmuş dizilerin yeni bir prodüksiyonla servis edilmesine de alıştık. Bu döngüye son katılan yeni uyarlamamız ise fütüristik Prison Break olarak adlandırılan Paradise.  Bir döneme ciddi anlamda damga vurmuş olan Prison Break, tüm dünyada izlenme rekorları kırmıştı. Planlanan hikayenin 2  sezon olmasına rağmen yapımcılar bu olağanüstü ilgiyi sonuna kadar sömürmek için 4 sezona uzatmışlar ve pek de tatmin etmeyen 2 saatlik bir finalle hikayeye son vermişlerdi.

NBC’nin pilot bölüm siparişini verdiği yeni uyarlamamızın ismi Paradise. Paradise, 21. yüzyılınen güvenliklisi belirtilen bir hapishanenin ismi.  Bir anlamda yeni Fox River’ımız olacak. Seth Grahame-Smith (Abraham Lincoln: Vampire Hunter) pilot bölümün senaristi. Yapımcı ise Greg Berlanti (Arrow, Golden Boy). Berlanti’ye eşlik edecek isimler Melissa Kellner Berman (Arrow) ve David Katzenberg (Ben and Kate) olacak.  Hikayeye dair ilk detaylardan bahsedecek olursak ; Matthew Turner işlememiş olduğu cinayet yüzünden hüküm giymiş olan bir doktor.  Ailesine suçsuz olduğunu kanıtlayacak imkanı yok. Suçsuzluğunu kanıtlayabilmesi için yapabileceği tek şey var : Şu ana dek  kimsenin kaçamadığı hapishaneden kaçmak !

Prison Break’in çıkış noktası, Scofield’ın abisini kurtarmak için bilerek yakalanması ve planlarını bir bir uygulamaya koymasıydı. Burda tamamen içerdeki kaynaklarıyla  kaçış planı yapmaya çalışan bir karakter söz konusu gibi görünüyor.

Şimdilik seri hakkında bundan daha fazla bilgi yok. Oyuncu kadrosunun belli olmadığı gibi, NBC yönetiminin pilot bölümü izledikten sonra onay verip vermeyeceği de belli değil. Tüm bu belirsizliklerin yanında, Arrow gibi belli seviyedeki bir dizinin yapımcılarının, NBC gibi uzun soluklu projelerin pek barınmadığı bir kanalda uyarlama bir dizi yapıyor olmaları dizinin muhtemel ömrü ve kalitesi hakkında beni düşündürüyor. Ticari açıdan da iki kelam etmek gerekirse, Prison Break ismiyle reklam edilmesi belli bir kitleyi koşulsuz olarak ekran başına oturtabilir. Abrams’ın senelerdir Lost’un ekmeğini yediğini de düşünürsek , kanalın istekli bir tavır takınması ve onay vermesi olası.

Kimbilir, belki kadroda  Wentworth Miller’ı da görürüz.

selmanozcelik@birdizihaber.com

sozcelyk

Önceki Yazı

Oyunlardan Dizilere: Part II | Derleme

Sonraki Yazı

The Killing 3. Sezon | Analiz